«The Wall Street Journal»՝ Քեսապի Դէպքերուն Մասին
Սուրիոյ հիւսիս-արեւմուտքը գտնուող եւ մեծաթիւ հայ բնակչութիւն ունեցող Քեսապի իրադարձութեանց մէջ Թուրքիոյ ներգրաւուածութիւնը կը յիշեցնէ պատմութեան սեւ էջերը` Օսմանեան կայսրութեան կազմակերպած 1915-ի Հայոց Ցեղասպանութիւնը: Այս տողերը, ըստ Լիբանանի “Ազդակ” օրաթերթին, կը կարդանք The Wall Street Journal-ի կայքին վրայ:
Կիրակի օր Սուրիոյ հայութիւնը իր զայրոյթը յայտնեց իսլամ ծայրայեղականներու գործողութիւններուն նկատմամբ, որոնց պատճառով անոնց հակակշիռին տակ անցած էր Քեսապ գիւղաքաղաքը` վտանգելով անոր քրիստոնեայ բնակիչներուն կեանքը: Հայեր գաղթած են Քեսապէն` յուսալով, որ նախագահ Պաշշար Ասատի վարչակազմը կը յաջողի պաշտպանել իր եւ հայութեան շահերը:
«Թուրքերը կրկին մեր դէմ դուրս եկած են: Պատմութիւնը նկատի ունենալով` այս մէկը անընդունելի է: Ցեղասպանութիւնը կը կրկնուի Քեսապի մէջ: Ի՜նչ վատ օրեր: Աստուած պահպանէ բոլոր անոնք, որոնք կը պաշտպանեն գեղեցիկ Քեսապ գիւղաքաղաքը»,- «Թուիթըր»-ի վրայ գրած է քեսապցի մը:
«Քեսապի ժողովուրդը վռնտուած է իր տուներէն եւ կ՛ապրի Լաթաքիոյ հայկական եկեղեցւոյ մէջ, ուր սնունդ կը ստանան տեղացի հայերէն»,- գրած է քեսապցի ուսանող մը, որ այժմ կ՛ապրի Արաբական Միացեալ Էմիրութիւններ, եւ որուն ընտանիքի անդամները լքած են Քեսապը:
«Վայրը, ուր մենք կ՛անցընէինք մեր ամառները, վերածուած է պատերազմական գօտիի: Սուրիական բանակը իր կարելին կ՛ընէ փրկելու համար Քեսապը: Միակ դրական բանը այն է, որ Քեսապի ժողովուրդը, ներառեալ` ընտանիքս եւ ընկերներս, կրցած են ժամանակին փրկուիլ: Պատերազմէն ետք անոնք հաստատ անտուն պիտի մնան»,- աւելցուցած է ան:

The Wall Street Journal on the events in Kessab
Turkey’s involvement in the events taking place in northwestern Syria and the Armenian-populated town of Kessab remind Armenians of the dark pages of Armenian history, that is, the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire in 1915, reports The Wall Street Journal, according to Lebanon’s Aztag Daily.
On Sunday, Syrian-Armenians expressed their anger over the Muslim extremists’ actions that helped them take control of Kessab and put the lives of its Christian residents at risk. Armenians have left Kessab with the hope that Bashar Al-Assad’s regime will be able to defend his and the Armenians’ interests.
“The Turks are fighting against us once again, but this time, it’s unacceptable. The genocide continues in Kessab. May God be with those who are protecting the beautiful town of Kessab,” a resident of Kessab wrote on his Twitter page.
“The people of Kessab have been taken out of their homes and have settled in the Armenian Church of Latakia where they receive food from the local Armenians,” an Armenian student of Kessab wrote. The student currently lives in the United Arab Emirates, and his family has left Kessab.
“The place where we used to spend our summers has turned into a zone for military operations. The Syrian army is doing everything it can to save Kessab. The only good thing is that the people of Kessab, including my family and friends were able to save themselves on time. They’ll definitely be left homeless after the war,” said the student.