«Հայկական ճարտարապետութիւն» խորագրով ցուցահանդէս Աթէնքի մէջ
Հայաստանի Փարաճանովի թանգարանի հիմնադիր եւ տնօրէն Զաւէն Սարգսեանի «Հայաստանի ճարտարապետութիւնը» լուսանկարներու ցուցահանդէսի բացումը տեղի ունեցաւ անցեալ Ուրբաթ 14 Մարտ 2014ին, Աթէնքի մշակութային սրահներէն «Մելինա» կեդրոնէն ներս:
Ցուցադրութիւնը, որ պիտի շարունակուի մինչեւ 27 Մարտ 2014, կազմակերպուեցաւ Աթէնքի քաղաքապետարանի մշակոյթի, երիտասարդութեան եւ մարմնամարզութեան բաժանմունքի եւ Յունաստանի մէջ Հայաստանի Հանրապետութեան դեսպանատան կողմէ, Աթէնք-Երեւան բարեկամութեան եւ փոխադարձ համագործակցութեան նախաձեռնութիւններու ծիրէն ներս:
Բացման ներկայ գտնուեցան ՀՀ Յունաստանի մօտ արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Գագիկ Ղալաչեանը, դեսպանորդ Մինաս Մարտիկեանը եւ դեսպանութեան անձնակազմը, Աթէնքի քաղաքապետարանի մշակոյթի, երիտասարդութեան եւ մարմնամարզութեան փոխ քաղաքապետ Նելի Փափախելա, Աթէնքի փոխ քաղաքապետ Սուլթանա Սփիրոփուլու, քաղաքապետարանի մշակութային հարցերու պատասխանատու անձեր, օտար դեսպանութեանց ներկայացուցիչներ, Յունա-Հայկական միութեան անդամներ, պոնտոսցի-ասորիներու ներկայացուցիչներ եւ մշակութասէր ժողովուրդ: Ներկայ էր նաեւ հելլէն խորհրդարանի նախկին նախագահ եւ երեսփոխան Ափոսթոլոս Գաքլամանիս:
Զաւէն Սարգսեան խօսած է հայկական մշակոյթի մէջ ճարտարապետութեան իւրայատուկ դիրքի մասին, հայերը բնորոշելով որպէս ազդեցիկ արտադրողներ, որոնք սրամտութեամբ եւ հնարամտութեամբ բարձր որակի եւ ճաշակի ստեղծագործութիւններ կատարած են: «Պատահական չէ երեւոյթը, որ բազմաթիւ յուշարձաններ գոյատեւած են մինչեւ մեր օրերը, իրենց ներկայութեամբ ցոյց տալով հայ ազգի եւ հայ ստեղծագործող մտքի դասական արժանապատուութիւնն ու պատրաստակամութիւնը, մարդու ու բնութեան գործած ոչնչացման դէմ մշտական պայքարին ընդմէջէն»:
Ցուցահանդէսին ներկայացուած են աւելի քան 40 լուսանկարներ, որոնց միջոցաւ հանդիսատեսը կ’ըմբոշխնէ հայոց ճարտարապետութեան նմուշները եւ իւրայատկութիւնները, որպէս հայկական մշակոյթի կարեւոր ու գերակշռող մաս: Ճարտարապետական նմուշներուն ընդմէջէն ի յայտ կուգայ հայ ազգի ստեղծագործական ոգին եւ ներշնչումը, որ եզակի գոհարներու կը վերածէ քարն ու շինարարանիւթը:
Ցուցահանդէսի բացման ողջոյնի խօսքով հանդէս եկած է ՀՀ դեսպանը, գնահատելով ցուցադրուած լուսանկարներու արժէքը, որոնց միջոցաւ հայ մշակոյթը կը հրամցուի յոյն հանդիսատեսին:

Выставка в Афинах под рубрикой «Армянская архитектура»
Открытие выставки фотографий «Архитектура Армении» учредителя и директора музея Параджанова в Армении Завена Саркисяна состоялась 14 марта в культурном центре «Мелине» Афин.
Выставку, которая продлится до 27 марта, в рамках инициативы «Афины-Ереван: дружба и взаимное сотрудничество» организовали управление культуры, молодежи и спорта мэрии Афин и посольство Республики Армения в Греции. На ее открытии присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Греции Гагик Галачян, посланник Минас Мартикян, аппарат посольства, вице-мэр Афин по культуре, молодежи и спорту Нелли Папахела, вице-мэр Афин Султана Спиропулу, ответственные лица мэрии по вопросам культуры, представители иностранных посольств, члены Греко-армянского союза, представители понтийских ассирийцев и культурная общественность. Присутствовал также экс-председатель элладского парламента и депутат Апостолос Гакламанис.
Завен Саркисян рассказал о специфической роли архитектуры в армянской культуре, характеризуя армян как влиятельных производителей, остроумно и ловко создававших высокохудожественные произведения. «Не случайно множество памятников просуществовали до наших дней, своим присутствием демонстрируя классическое достоинство и готовность армянского народа и созидательной мысли армян в постоянной борьбе против уничтожения творений человека и природы», – сказал он.
На выставке представлены более сорока снимков, посредством которых зрители знакомятся с образцами и особенностями армянской архитектуры как важной и преобладающей части армянской культуры.
В архитектурных образцах проявляется созидательный дух и вдохновение армянского народа, превратившего камень и стройматериалы в редчайшие жемчужины.
С приветственной речью на открытии выставки выступил посол РА высоко оценив представленные фотографии, посредством которых греческому зрителю представляется армянская культура.