«Հայկական ճարտարապետութիւն» խորագրով ցուցահանդէս Աթէնքի մէջ
Հայաստանի Փարաճանովի թանգարանի հիմնադիր եւ տնօրէն Զաւէն Սարգսեանի «Հայաստանի ճարտարապետութիւնը» լուսանկարներու ցուցահանդէսի բացումը տեղի ունեցաւ անցեալ Ուրբաթ 14 Մարտ 2014ին, Աթէնքի մշակութային սրահներէն «Մելինա» կեդրոնէն ներս:
Ցուցադրութիւնը, որ պիտի շարունակուի մինչեւ 27 Մարտ 2014, կազմակերպուեցաւ Աթէնքի քաղաքապետարանի մշակոյթի, երիտասարդութեան եւ մարմնամարզութեան բաժանմունքի եւ Յունաստանի մէջ Հայաստանի Հանրապետութեան դեսպանատան կողմէ, Աթէնք-Երեւան բարեկամութեան եւ փոխադարձ համագործակցութեան նախաձեռնութիւններու ծիրէն ներս:
Բացման ներկայ գտնուեցան ՀՀ Յունաստանի մօտ արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Գագիկ Ղալաչեանը, դեսպանորդ Մինաս Մարտիկեանը եւ դեսպանութեան անձնակազմը, Աթէնքի քաղաքապետարանի մշակոյթի, երիտասարդութեան եւ մարմնամարզութեան փոխ քաղաքապետ Նելի Փափախելա, Աթէնքի փոխ քաղաքապետ Սուլթանա Սփիրոփուլու, քաղաքապետարանի մշակութային հարցերու պատասխանատու անձեր, օտար դեսպանութեանց ներկայացուցիչներ, Յունա-Հայկական միութեան անդամներ, պոնտոսցի-ասորիներու ներկայացուցիչներ եւ մշակութասէր ժողովուրդ: Ներկայ էր նաեւ հելլէն խորհրդարանի նախկին նախագահ եւ երեսփոխան Ափոսթոլոս Գաքլամանիս:
Զաւէն Սարգսեան խօսած է հայկական մշակոյթի մէջ ճարտարապետութեան իւրայատուկ դիրքի մասին, հայերը բնորոշելով որպէս ազդեցիկ արտադրողներ, որոնք սրամտութեամբ եւ հնարամտութեամբ բարձր որակի եւ ճաշակի ստեղծագործութիւններ կատարած են: «Պատահական չէ երեւոյթը, որ բազմաթիւ յուշարձաններ գոյատեւած են մինչեւ մեր օրերը, իրենց ներկայութեամբ ցոյց տալով հայ ազգի եւ հայ ստեղծագործող մտքի դասական արժանապատուութիւնն ու պատրաստակամութիւնը, մարդու ու բնութեան գործած ոչնչացման դէմ մշտական պայքարին ընդմէջէն»:
Ցուցահանդէսին ներկայացուած են աւելի քան 40 լուսանկարներ, որոնց միջոցաւ հանդիսատեսը կ’ըմբոշխնէ հայոց ճարտարապետութեան նմուշները եւ իւրայատկութիւնները, որպէս հայկական մշակոյթի կարեւոր ու գերակշռող մաս: Ճարտարապետական նմուշներուն ընդմէջէն ի յայտ կուգայ հայ ազգի ստեղծագործական ոգին եւ ներշնչումը, որ եզակի գոհարներու կը վերածէ քարն ու շինարարանիւթը:
Ցուցահանդէսի բացման ողջոյնի խօսքով հանդէս եկած է ՀՀ դեսպանը, գնահատելով ցուցադրուած լուսանկարներու արժէքը, որոնց միջոցաւ հայ մշակոյթը կը հրամցուի յոյն հանդիսատեսին:

Armenian Architecture exhibition held in Athens
Founding director of the Parajanov Museum of Armenia Zaven Sargsyan opened his personal photo exhibition called “Armenian Architecture” at Melina Center in Athens on Mar. 14.
The exhibition will run until March 27th and is organized by the Culture, Youth and Sport Division of Athens Municipality and the Embassy of the Republic of Armenia in Greece as part of the friendship and mutual cooperation between Athens and Yerevan.
Among those attending the opening ceremony were RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Greece Gagik Ghalachyan, envoy Minas Martikyan and the embassy’s staff, Deputy Mayor for Culture, Youth and Sports at Athens Municipality Nelly Papakhela, Deputy Mayor of Athens Sultana Spiropoulou, the municipality’s representatives for cultural affairs, representatives of other embassies, members of the Union of Armenians of Greece, representatives of Pontos-Assyrians and guests. Former President and Deputy of the Hellenic Parliament Apostolos Gaklamanis also attended the ceremony.
Zaven Sargsyan talked about the special role of architecture in Armenian culture, describing Armenians as influential producers who have created works of high taste and quality with their wit and skills. “It’s not by chance that several monuments have been preserved to this day, showing the creativity and willingness of Armenians amid the constant struggle against the elimination of all that has been created in nature.” The exhibition showcased more than 40 photos that showed viewers the samples and peculiarities of Armenian architecture as the important part of Armenian culture. The samples of the architectural monuments show the creativity and inspiration of Armenians who turn stone and materials for construction into unique works.
Armenia’s Ambassador gave welcoming remarks in which he praised the value of the photos that present Armenian culture to the Greeks.