Սփիւռքի Նախարարն Ընդունեց ՀՀ-ի ՄԷջ Իրանի Իսլամական Հանրապետութեան Արտակարգ Եւ Լիազօր Դեսպան Սեյըտ Քազըմ Սաճատին
Յուլիս 4-ին Սփիւռքի նախարար Մխիթար Հայրապետեան ընդունեց Հայաստանի Հանրապետութեան մէջ Իրանի Իսլամական Հանրապետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Սեյըտ Քազըմ Սաջատին:
Ողջունելով դեսպանը` նախարարը շեշտեց, որ Հայաստանի կառավարութիւնը արդէն հանդէս եկած է ծրագիրով, ուր սահմանած է իր առաջնահերթութիւնները եւ խիստ կարեւոր համարած է հայ-իրանական յարաբերութիւնները: «Մենք առաւել քան վստահ ենք, որ երկկողմ յարաբերութիւններու զարգացման չափազանց մեծ ներուժ կայ բոլոր ուղղութիւններով, յատկապէս` տնտեսական համագործակցութեան առումով: Նոր Հայաստանը պատրաստ է նոր որակի յարաբերութիւններ կառուցել` փոխվստահութեան մթնոլորտի մէջ: Այս իմաստով շատ կարեւոր է հայկական համայնքի հարիւրամեակներու գոյութիւնը իրանական հողին վրայ, որ երկու երկիրներու դարաւոր բարեկամութեան երաշխիքն է», – աւելցուց Մխիթար Հայրապետեան` կարեւոր համարելով երկու երկիրներու միջեւ տնտեսական, մշակութային կապերու աշխուժացումը:
Իրանի դեսպանը շնորհակալութիւն յայտնեց հանդիպման համար, ողջունեց թաւշեայ յեղափոխութեան յաղթանակը Հայաստանի մէջ եւ նշեց. «Ուրախ եմ հանդիպելու աշխոյժ, գործունեայ երիտասարդ նախարարի հետ, որ մեծ ցանկութիւն ունի աշխատելու ի բարօրութիւն իր ժողովուրդին ու հայրենիքին»
Դեսպան Սաջատին ներկայացուց Սփիւռքի հետ աշխատանքի իր տեսլականը եւ առաջարկութիւնները եւ վստահութիւն յայտնեց, որ համագործակցութեան շրջանակները նոր Հայաստանի մէջ աւելի կ’ընդլայնուին ու գործնական կը դառնան:

Министр Диаспоры принял Чрезвычайного и полномочного посла �?сламской Республики �?ран в РА Сейеда Казема Саджади
Министр Диаспоры Мхитар Айрапетян 4 июля принял Чрезвычайного и полномочного посла �?сламской Республики �?ран в Республике Армения Сейеда Казема Саджади.
Приветствовав посла, министр подчеркнул, что правительство Армении уже выступило с программой, где определены его приоритеты и особо подчеркнута важность армяно-иранских отношений. «Мы более чем уверены, что в развитии двусторонних отношений имеется чрезвычайно большой потенциал по всем направлениям, особенно в плане экономического сотрудничества. Новая Армения готова строить отношения нового качества в атмосфере взаимного доверия. В этом смысле очень важно существование на протяжении столетий армянской общины на иранской земле, являющейся гарантом дружбы двух стран», – добавил Мхитар Айрапетян, подчеркнув важность активизации экономических, культурных связей между двумя странами.
Посол �?рана выразил благодарность за встречу, приветствовал победу бархатной революции в Армении, и отметил: «Рад встрече с активным, деятельным, молодым министром, имеющим большое желание трудиться на благо своего народа и Родины».
Посол Саджади изложил свое видение работы с диаспорой, высказал предложения, а также уверенность, что рамки сотрудничества в новой Армении еще более расширятся, станут практичными.