Աւարայրի Ոգին` Սարդարապատի Սերունդներուն ՄԷջ
Սպանիոյ հայ համայնքէն ներս կը շարունակուին Հայաստանի Առաջին Հանրապետութեան 100-ամեակին նուիրուած ձեռնարկները: «Արարատ» հայկական միութեան հերթական նախաձեռնութեան հերոսները կիրակնօրեայ դպրոցի սաներն էին: Անոնք կտաւին յանձնած են Մայիսեան յաղթանակները խորհրդանշող հայաշունչ պատկերներ, որոնք ընդգրկուած են «Իմ Հայաստան» նկարչական մրցոյթին մէջ:
Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնեն միութենէն, մրցոյթին առաջին, երկրորդ եւ երրորդ տեղերը կիսեցին համապասխանաբար Ռոման Խաչատրեանը (8 տարեկան), Մոնիքա Գրիգորեանը (12 տարեկան) եւ Հելենա Ղուկասեանը (12 տարեկան):
Մրցանակներու յանձնման արարողութեան հրաւիրուած էին սիրուած դերասաններ Հայկ եւ Գոհար Սարգսեանները, որոնք եւ յանձնեցին մրցանակներն ու նուէրները:
Յիշեցնենք, որ օրեր առաջ դերասանները Միսլատայի մշակոյթի կեդրոնին մէջ հանդէս եկած էին «Իմ տունը կամ անկախ ամէն ինչից» ներկայացման առաջնախաղով, որ նոյնպէս նուիրուած էր Հայաստանի Առաջին Հանրապետութեան 100-ամեակին:
Մայիսեան տօները Վալենսիոյ հայ համայնքին մէջ կ’եզրափակուին յաջորդ շաբաթ` հայկական դպրոցի ուսմասվար Սուետլանա Կարապետեանի հեղինակած «Հայրենիք» խորագիրը կրող ձեռնարկով:

The spirit of the Battle of Avarayr is in the generations of Sardarapat
The events dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia continue in Spain. The “heroes” of yet another event organized by Ararat Armenian Association were the children of the Armenian Sunday school who painted images that symbolized the victories of the Armenians in the month of May and that have been included as part of the “My Armenia” painting competition.
As reported the Association to Hayern Aysor, Roman Khachatryan (8 years old), Monica Grigoryan (12 years old) and Helena Ghukasyan (12 years old) shared the first, second and third places.
Beloved actors Haik and Gohar Sargsyan were invited to the award ceremony and personally handed the awards and gifts.
A couple of days ago, the actors performed the first act of the play “My Home or Regardless” at the cultural center in Mislata. The play was also dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia.
The events in Spain will end next week with an event to be held by the Armenian community of Valencia. The event is entitled “Homeland” and organized by the Armenian school’s homeroom teacher Svetlana Karapetyan.