Աւարայրի Ոգին` Սարդարապատի Սերունդներուն ՄԷջ
Սպանիոյ հայ համայնքէն ներս կը շարունակուին Հայաստանի Առաջին Հանրապետութեան 100-ամեակին նուիրուած ձեռնարկները: «Արարատ» հայկական միութեան հերթական նախաձեռնութեան հերոսները կիրակնօրեայ դպրոցի սաներն էին: Անոնք կտաւին յանձնած են Մայիսեան յաղթանակները խորհրդանշող հայաշունչ պատկերներ, որոնք ընդգրկուած են «Իմ Հայաստան» նկարչական մրցոյթին մէջ:
Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնեն միութենէն, մրցոյթին առաջին, երկրորդ եւ երրորդ տեղերը կիսեցին համապասխանաբար Ռոման Խաչատրեանը (8 տարեկան), Մոնիքա Գրիգորեանը (12 տարեկան) եւ Հելենա Ղուկասեանը (12 տարեկան):
Մրցանակներու յանձնման արարողութեան հրաւիրուած էին սիրուած դերասաններ Հայկ եւ Գոհար Սարգսեանները, որոնք եւ յանձնեցին մրցանակներն ու նուէրները:
Յիշեցնենք, որ օրեր առաջ դերասանները Միսլատայի մշակոյթի կեդրոնին մէջ հանդէս եկած էին «Իմ տունը կամ անկախ ամէն ինչից» ներկայացման առաջնախաղով, որ նոյնպէս նուիրուած էր Հայաստանի Առաջին Հանրապետութեան 100-ամեակին:
Մայիսեան տօները Վալենսիոյ հայ համայնքին մէջ կ’եզրափակուին յաջորդ շաբաթ` հայկական դպրոցի ուսմասվար Սուետլանա Կարապետեանի հեղինակած «Հայրենիք» խորագիրը կրող ձեռնարկով:

Дух Аварайра – в поколениях Сардарапата
В армянской общине �?спании продолжаются мероприятия, посвященные 100-летию Первой Армянской Республики. Героями очередной инициативы армянского союза «Арарат» стали воспитанники армянской воскресной школы. Они выплеснули на полотно картины, символизирующие майские победы, которые включены в рамки художественного  конкурса «Моя Армения».
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из Союза, первое, второе и третье места в конкурсе соответственно поделили Роман Хачатрян (8 лет), Моника Григорян (12 лет) и Гелена Гукасян (12 лет).
На церемонию вручения призов были приглашены полюбившиеся артисты Айк и Гоар Саркисяны, которые и вручили призы и подарки.
Напомним, что несколькими днями раньше артисты выступили в центре культуры Мислаты с премьерой спектакля «Мой дом, или независимо ни от чего», который также посвящен 100-летию Первой Армянской Республики.
Майские праздники в армянской общине Валенсии завершатся на следующей неделе мероприятием под девизом «Родина», инициированным завучем армянской школы Светланой Карапетян.