ՀՀ Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունեց «Ջահ» Հիմնադրամի Պատուիրակութիւնը
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց «Ջահ» հիմնադրամի հիմնադիր, հոգաբարձուներու խորհուրդի նախագահ Սօս Սահակեանը, հիմնադրամի տնօրէն Արմէն Մկոյեանը եւ ՀՀ վաստակաւոր ճարտարապետ Յովհաննէս Մութաֆեանը:
Ողջունելով հիւրերը` նախարարը բարձր գնահատեց այն բազմաբեւեռ գործունէութիւնը, որ կ’իրականացնէ «Ջաւախքին աջակցութիւն» հիմնադրամը` ուղղուած Վրաստանի Սամցխէ-Ջաւախք եւ Քուէմօ-Քարթլի նահանգներու հայութեան հասարակական կեանքի տարբեր ոլորտներու զարգացման եւ հայ-վրացական համագործակցութեան սերտացման:
Ան մասնաւորապէս ըսաւ «Ջաւախքը մեր ամենակազմակերպուած, միասնական ու օրինակելի համայնքներից է, որը սերտօրէն համագործակցում է Սփիւռքի նախարարութեան հետ, ակտիւօրէն է մասնակցում մեր բոլոր ծրագրերին ու ձեռնարկներին: Կարծում եմ` «Ջահ»-ի ստեղծումը եւ ջաւախահայութեան սերուցքի ներգրաւումը շրջադարձային էին, ոգեւորիչ: Այն, որ հիմնադրամի գլխաւոր առաքելութիւնը բազմազաւակ ընտանիքներին աջակցելն է, առաւել պահանջուած, կարեւոր է դարձնում ձեր գործունէութիւնը: Իսկ հայկական պատմամշակութային կոթողների պահպանութեանը, ազգային աւանդոյթների զարգացմանը, հայ մշակոյթի տարածմանն ուղղուած ձեր գործունէութիւնը պարզապէս յարգանքի ու ակնածանքի են արժանի»:
Շնորհակալութիւն յայտնելով բարձր գնահատանքի եւ աջակցութեան համար` Սօս Սահակեան տարածաշրջանային հակամարտութիւններու եւ աշխարհաքաղաքական զարգացումներու ծիրէն ներս կարեւոր համարեց համախմբումը «Ջահ»-ի շուրջ եւ յոյս յայտնեց, որ Սփիւռքը եւս ձեռք կը մեկնէ` լուծելու ջաւախահայութեան առջեւ ծառացած մարտահրաւէրները:
Հայաստանի եւ Ջաւախքի մէջ բարեգործական եւ հասարակական գործունէութիւն ծաւալելու, հայապահպանութեան գործին մէջ առանձնայատուկ ծառայութիւններու, կրթական, մշակութային խնդիրներու լուծման գործին մէջ մեծ աւանդի համար «Ջահ» հիմնադրամի հոգաբարձուներու խորհուրդի նախագահ, գործարար Սօս Սահակեան պարգեւատրուեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Պօղոս Նուբար» մետալով:
Նախարարը կարեւոր համարեց նաեւ արուեստագէտներու, գիտնականներու, մտաւորականններու սերտ համագործակցութիւնը հիմնադրամին հետ: Հայ ճարտարապետութիւնը սփիւռքի մէջ զարգացնելու եւ տարածելու գործին մէջ ունեցած մեծ աւանդը եւ Ջաւախքի Կարծախ գիւղին մէջ Ջիւանու տուն-թանգարանը նախագծելու համար ՀՀ վաստակաւոր ճարտարապետ Յովհաննէս Մութաֆեանին պարգեւատրեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Արշիլ Կորքի» մետալով:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան շնորհաւորեց հիւրերը գալիք Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդեան տօներու առթիւ եւ մաղթեց խաղաղութիւն, ուժ ու եռանդ` կեանքի կոչելու նոր ազգօգուտ ծրագիրներ ու նախաձեռնութիւններ:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan receives Support to Javakhk Foundation delegation
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received founder of the Support to Javakhk Foundation and President of the Board of Trustees Sos Sahakyan, Director of the Foundation Armen Mkoyan and Merited Architect of the Republic of Armenia Hovhannes Mutafyan.
Greeting the guests, the Minister highly appreciated the multi-polar activities that the Support to Javakhk Foundation carries out for the enhancement of the public life of the Armenians of Javakhk and Kvemo-Kartli in different spheres and the strengthening of cooperation between Georgia and Armenia.
“The Armenian community of Javakhk is one of the most organized, unified and exemplary Armenian communities, which closely collaborates with the Ministry of Diaspora and actively participates in all of the Ministry’s programs and events. I think the establishment of the Support to Javakhk Foundation and the engagement of the ��?cream’ of the Armenians of Javakhk were a turning point and inspiring. The fact that the Foundation’s mission statement is to support multi-member families makes your activities more in demand and important, and your activities for protection of Armenian historic and cultural monuments, development of national traditions and dissemination of Armenian culture simply deserve respect and admiration.”
Expressing gratitude for the high appreciation and support, in the context of regional conflicts and geopolitical developments, Sos Sahakyan attached importance to consolidation around the Foundation and voiced hope that the Armenian Diaspora would also extend a helping hand to solve the challenges facing the Armenians of Javakhk.
President of the Board of Trustees of the Support to Javakhk Foundation and businessman Sos Sahakyan was awarded the Boghos Noubar Medal of the RA Ministry of Diaspora for carrying out charities and providing community service in Armenia and Javakhk, for providing special services for preservation of the Armenian identity and for making great contributions to the solutions to educational and cultural issues.
The Minister also attached importance to the close collaboration of artists and scholars with the Foundation. Merited Architect of the Republic of Armenia Hovhannes Mutafyan was awarded the Arshile Gorky Medal of the RA Ministry of Diaspora for his great contributions to the development and dissemination of Armenian architecture in the Diaspora and for designing the House-Museum of Jivani in the Kartsakh village of Javakhk.
Minister Hranush Hakobyan wished the guests a Happy New Year and Merry Christmas and wished them peace, strength and vigor to implement new pro-national programs and initiatives.