ՀՀ Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունեց «Ջահ» Հիմնադրամի Պատուիրակութիւնը
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց «Ջահ» հիմնադրամի հիմնադիր, հոգաբարձուներու խորհուրդի նախագահ Սօս Սահակեանը, հիմնադրամի տնօրէն Արմէն Մկոյեանը եւ ՀՀ վաստակաւոր ճարտարապետ Յովհաննէս Մութաֆեանը:
Ողջունելով հիւրերը` նախարարը բարձր գնահատեց այն բազմաբեւեռ գործունէութիւնը, որ կ’իրականացնէ «Ջաւախքին աջակցութիւն» հիմնադրամը` ուղղուած Վրաստանի Սամցխէ-Ջաւախք եւ Քուէմօ-Քարթլի նահանգներու հայութեան հասարակական կեանքի տարբեր ոլորտներու զարգացման եւ հայ-վրացական համագործակցութեան սերտացման:
Ան մասնաւորապէս ըսաւ «Ջաւախքը մեր ամենակազմակերպուած, միասնական ու օրինակելի համայնքներից է, որը սերտօրէն համագործակցում է Սփիւռքի նախարարութեան հետ, ակտիւօրէն է մասնակցում մեր բոլոր ծրագրերին ու ձեռնարկներին: Կարծում եմ` «Ջահ»-ի ստեղծումը եւ ջաւախահայութեան սերուցքի ներգրաւումը շրջադարձային էին, ոգեւորիչ: Այն, որ հիմնադրամի գլխաւոր առաքելութիւնը բազմազաւակ ընտանիքներին աջակցելն է, առաւել պահանջուած, կարեւոր է դարձնում ձեր գործունէութիւնը: Իսկ հայկական պատմամշակութային կոթողների պահպանութեանը, ազգային աւանդոյթների զարգացմանը, հայ մշակոյթի տարածմանն ուղղուած ձեր գործունէութիւնը պարզապէս յարգանքի ու ակնածանքի են արժանի»:
Շնորհակալութիւն յայտնելով բարձր գնահատանքի եւ աջակցութեան համար` Սօս Սահակեան տարածաշրջանային հակամարտութիւններու եւ աշխարհաքաղաքական զարգացումներու ծիրէն ներս կարեւոր համարեց համախմբումը «Ջահ»-ի շուրջ եւ յոյս յայտնեց, որ Սփիւռքը եւս ձեռք կը մեկնէ` լուծելու ջաւախահայութեան առջեւ ծառացած մարտահրաւէրները:
Հայաստանի եւ Ջաւախքի մէջ բարեգործական եւ հասարակական գործունէութիւն ծաւալելու, հայապահպանութեան գործին մէջ առանձնայատուկ ծառայութիւններու, կրթական, մշակութային խնդիրներու լուծման գործին մէջ մեծ աւանդի համար «Ջահ» հիմնադրամի հոգաբարձուներու խորհուրդի նախագահ, գործարար Սօս Սահակեան պարգեւատրուեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Պօղոս Նուբար» մետալով:
Նախարարը կարեւոր համարեց նաեւ արուեստագէտներու, գիտնականներու, մտաւորականններու սերտ համագործակցութիւնը հիմնադրամին հետ: Հայ ճարտարապետութիւնը սփիւռքի մէջ զարգացնելու եւ տարածելու գործին մէջ ունեցած մեծ աւանդը եւ Ջաւախքի Կարծախ գիւղին մէջ Ջիւանու տուն-թանգարանը նախագծելու համար ՀՀ վաստակաւոր ճարտարապետ Յովհաննէս Մութաֆեանին պարգեւատրեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Արշիլ Կորքի» մետալով:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան շնորհաւորեց հիւրերը գալիք Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդեան տօներու առթիւ եւ մաղթեց խաղաղութիւն, ուժ ու եռանդ` կեանքի կոչելու նոր ազգօգուտ ծրագիրներ ու նախաձեռնութիւններ:

Министр Диаспоры Грануш Акопян приняла делегацию Фонда содействия Джавахку
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла учредителя, председателя совета попечителей Фонда содействия Джавахку Соса Саакяна, директора фонда Армена Мкояна и Заслуженного архитектора РА Ованеса Мутафяна.
Приветствовав гостей, министр высоко оценила многополярную деятельность, осуществляемую фондом в направлении развития различных сфер общественной жизни армянства провинций Самцхе-Джавахк и Квемо-Картли Грузии, укрепления армяно-грузинского взаимодействия.
Она в частности сказала: «Джавахк – одна из самых организованных, сплоченных и показательных общин, тесно сотрудничающих с Министерством Диаспоры, активно участвующих во всех наших программах и начинаниях. Полагаю, создание ФСД  и вовлечение элиты армянства Джавахка являются переломным и вдохновляющим. То, что главная миссия Фонда – содействие многодетным семьям, делает вашу деятельность особенно востребованной и важной. А ваша деятельность, направленная на сохранение армянских историко-культурных памятников, развитие национальных традиций, распространение армянской культуры просто достойна уважения и почтения».
Выразив благодарность за высокую оценку и содействие, Сос Саакян в контексте региональных конфликтов и геополитических развитий отметил важность сплочения вокруг Фонда и выразил надежду, что Диаспора также протянет руку для преодоления вызовов, стоящих перед армянством Джавахка.
За благотворительную и общественную деятельность в Армении и Джавахке, особые заслуги в деле сохранения армянства, большой вклад в решение образовательных, культурных проблем председатель совета попечителей Фонда содействия Джавахку, предприниматель Сос Саакян награжден медалью «Погос Нубар» Министерства ДиаспорыРА.
Министр отметила также важность тесного сотрудничества с Фондом деятелей искусства, ученых, представителей интеллигенции. За большой вклад в развитие и распространение в Диаспоре армянской архитектуры, проектирование Дома-музея Дживани в селе Карцах Джавахка Заслуженный архитектор РА Ованес Мутафян награжден медалью «Аршил Горки» Министерства Диаспоры РА.
Министр Грануш Акопян поздравила гостей с наступающими праздниками Нового года и Святого Рождества и пожелала мира, сил и энергии для претворения в жизнь новых патриотичных проектов и начинаний.