«ճամբարային Առօրեան Մեզի Աւելի Մտերմացուց». «Արի Տուն» Ծրագիրի Ամերիկահայ Մասնակից
ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Արի տուն» հայրենաճանաչողական ծրագիրի ծիրէն ներս կազմակերպուած ձեռնարկներով գրեթէ միշտ շատ տպաւորուած կ’ըլլան սփիւռքահայ պատանիներն ու աղջիկները, որոնցմէ շատերն առաջին անգամ կ’այցելեն Հայաստան: «Հայերն այսօր»-ի համար ունեցած հարցազրոյցներուս ընթացքին յաճախակի լսած եմ յատկապէս ճամբարային օրերուն մասին անոնց հիացական տպաւորութիւնները, որոնք կը ներկայացնենք մեր ընթերցողներուն ուշադրութեան:
Լուիզա Ճորճիզեան, 12 տարեկան, ԱՄՆ, Լոս Անճելըս
-Այս ծրագիրին մասին մայրս ըսած է ինծի, իսկ ես ալ մեծ սիրով ցանկութիւն յայտնեցի անպայման մասնակցելու ծրագիրին եւ չեմ զղջար, աւելին` հնարաւորութեան պարագային կրկին կ’ուզէի մասնակցիլ: Հետաքրքիր տեսարժան վայրեր այցելեցինք, որոնք բոլորն ալ շատ տպաւորած են զիս. երբ Ամերիկա վերադառնամ, քրոջս, եղբօրս, բոլոր ընկերներուս պիտի պատմեմ այդ մասին: Ճամբարային առօրեան մեզի աւելի մտերմացուց. այստեղ հայկական երգեր ու պարեր սորվեցանք, մաքուր օդ շնչեցինք, վայելեցինք անտառներէն եկող զովութիւնը, համեղ սնունդ կերանք: Կը սիրեմ Հայաստանի միրգերը, համեղ ու սառնորակ ջուրը եւ…հայկական քապապը:
Լոս Անճելըսի մէջ ես կը յաճախեմ ռուսական դպրոց, սակայն մեր ընտանիքը հայախօս է, հա՛յրս հայոց լեզուի պահապանն է մեր ընտանիքէն ներս. այս ծրագիրին ծիրէն ներս հնարաւորինս կատարելագործուեցաւ իմ հայերէնս:
Երեւանի մէջ ամէնէն շատ կը սիրեմ մարդիկը, որոնք շատ մաքուր են, կոկիկ: Ես շատ կը սիրեմ կրել «Արի տուն» վերտառութեամբ շապիկը: Շատ պիտի կարօտնամ այս հիասքանչ օրերը. երբ մեծնամ, երեւի մօրս նման բժիշկուհի կը դառնամ, գուցէ Հայաստանի մէջ ստանամ բարձրագոյն կրթութիւն եւ ընդմիշտ ապրիմ Հայրենիքիս մէջ: Շատ յուզիչ է ծրագիրի ճամբարային առօրեայի այս վերջին օրը. բաժանումը նոր ընկերներէս դժուար պիտի ըլլայ, սակայն մենք ընկութիւնը կը շարունակենք նաեւ համացանցի միջոցով: Գուցէ, օր մը, երբ արդէն աւելի մեծ ըլլանք, կրկին հանդիպինք Հայաստանի մէջ:
Այս թուխ ու սեւաչեայ, գեղեցիկ դիմագիծով փոքրիկ հայուհին Սփիւռքի մէջ հայկական ինքնութիւնը պահպանած ընտանիքներէն մէկուն ճրագն է, որուն ստացած հայեցի դաստիարակութիւնն ու փոքրիկ սրտին մէջ բոյն դրած հայրենասիրութեան կայծերը օր մը անպայման անշիջելի խարոյկ պիտի դառնան հայրենի հողին վրայ:

«Лагерные будни еще более сблизили нас»: Луиза Джорджизян
Мероприятия, организуемые в рамках программы познания Родины «Ари тун» Министерства Диаспоры РА, почти всегда производят огромное впечатление на юношей и девушек из Диаспоры, большая часть которых впервые бывает в Армении. В беседах для «Армяне сегодня» часто доводилось слышать их восторженные впечатления о днях, проведенных в лагере, которые представляю вниманию наших читателей.
Луиза ДЖОРДЖ�?ЗЯН, 12 лет, США, Лос Анджелес: – О программе мне рассказала мама, мне же захотелось участвовать, и не жалею. Более того, при возможности хотела бы участвовать вновь. Побывали в интересных достопримечательных местах, которые все произвели на меня большое впечатление, и по возвращении в Америку расскажу о них брату, сестре, всем друзьям. Лагерные будни еще более сблизили нас – здесь мы разучили армянские песни и танцы, дышали чистым воздухом, наслаждались лесной прохладой, ели вкусную пищу. Люблю фрукты Армении, вкусную и холодную воду… и армянский кябаб.
В Лос Анджелесе я учусь в русской школе, но наша семья армяноязычная, хранителем армянского языка в нашей семье является отец, в рамках этой программы я по возможности усовершенствовала знание родного языка.
В Ереване мне больше всего понравились люди – они очень чистые, аккуратные. Мне очень нравится носить майку с символикой «Ари тун». Буду очень скучать по этим восхитительным дням. Когда вырасту, наверное, стану, как мама, врачом. Возможно, высшее образование получу в Армении и навсегда останусь жить на Родине. Очень волнующим был последний день лагерной смены – расставаться с новыми друзьями трудно, но наша дружба продолжится и посредством �?нтернета. Возможно, позже, когда станем старше, однажды вновь встретимся в Армении.
Эта смуглая симпатичная юная армянка – лучина сохранивших в Диаспоре свою армянскую идентичность семей, полученное которой армянское воспитание и искры патриотизма в маленьком сердечке однажды непременно превратятся в неугасимый костер на родной земле.