Լիբանանի Ծրագրաւորման Պետական Նախարարն Այցելեց Սփիւռքի Նախարարութիւն
Ապրիլ 27-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Լիբանանի ծրագրաւորման պետական նախարար Միշել Ֆարաւոնը` տիկնոջ եւ ուղեկցող պատուիրակութեան հետ:
Ողջունելով հիւրը` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան կարեւոր համարեց լիբանանեան նախարարի այցը Հայաստան: Նախարարը մասնաւորապէս նշեց. «Ձեր այցը նոր ուղիներ կը բացի հայ-լիբանանեան յարաբերութիւններում` եւ՛ կառավարման, եւ՛ բիզնես ոլորտներում: Մեր նախարարութեան խնդիրներից է Սփիւռքին տեղեկացնել մեր որդեգրած ներդրումային քաղաքականութեան, նրա օրէնքների վերաբերեալ: Մեր կայքում 100-ից աւելի բիզնես ծրագրեր ենք դրել եւ փորձելու ենք դրանք տարածել նաեւ օտար բարեկամների շրջանում: Պէտք է նպաստենք Լիբանանի եւ Հայաստանի միջեւ տուրիզմի զարգացմանը: Պէտք է Լիբանանի հանրութեանը ներկայացնել Հայաստանի առաւելութիւնները»:
Միշել Ֆարաւոն շնորհակալութիւն յայտնեց ջերմ ընդունելութեան համար, շեշտեց, որ սիրով եւ ոգեւորութեամբ կ’այցելէ Հայաստան: Ան նշեց. «Սա իմ երկրորդ այցելութիւնս է Հայաստան, առաջին անգամ եկած եմ 1999 թուականին: Այս անգամ աւելի տպաւորուած եմ: Հայաստանի մէջ քանի մը կարեւոր բան նկատեցի` անվտանգութիւն, քաղաքական կայունութիւն: Բարելաւուած են ներդրողներու պայմանները: Պէտք է համագործակցութիւն ըլլայ պետական եւ մասնաւոր հատուածներու միջեւ: Տնտեսութեան զարգացման համար կարեւոր է նաեւ Հայաստանի ընդգրկուիլը Եւրասիական տնտեսական միութեան կազմին եւ Իրանի հետ տնտեսական ազատ գօտիին: Լիբանանի գործարարութեան համար նախընտրելի են Հայաստանի հետ գործնական կապերը: Այդ բոլոր հարցերը քննարկելու համար պէտք է տնտեսական ժողով կազմակերպել»:
Քննարկուեցան նաեւ սուրիացի փախստականներու տեղաւորման, անոնց կրթական եւ առողջական հարցերու լուծման ուղիներուն վերաբերող հարցեր: Կարեւոր համարուցաւ հայ-լիբանանեան կապերու ամրացումը եւ համագործակցութիւնը տնտեսական, կրթական, մշակութային ոլորտներուն մէջ:

Lebanon’s State Minister for Planning Affairs visits RA Ministry of Diaspora
On April 27, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Lebanon’s State Minister for Planning Affairs Michel Pharaon, his wife and the accompanying delegation.
Greeting the guest, Minister Hranush Hakobyan attached importance to the Lebanese Minister’s visit to Armenia and particularly stated the following: “Your visit will open new routes in the relations between Armenia and Lebanon in both the management and business sectors. One of the objectives of the Ministry of Diaspora is to inform Diaspora Armenians about Armenia’s investment policy and laws. We have posted more than 100 business plans on our website and will be trying to disseminate them about our international friends as well. We need to promote the growth of tourism between Lebanon and Armenia. We need to present Armenia’s advantages to the Lebanese.”
Michel Pharaon expressed gratitude for the cordial reception and stressed that he visits Armenia with pleasure and excitement. “This is my second visit to Armenia. My first visit was in 1999. This time, I am more impressed. I noticed a couple of important things in Armenia-safety and political stability. Armenia has improved conditions for investors. There has to be cooperation between the public and private sectors. Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union and the free economic zone with Iran are important for the country’s economic development. The practical relations with Armenia are preferable for Lebanese businessmen. There is a need to organize an economic forum to discuss all these issues,” he noted.
Issues related to accommodations for Syrian refugees and the paths for solutions to their educational and health-related issues were also discussed, and importance was attached to the strengthening of Armenian-Lebanese relations and cooperation in the economic, educational and cultural sectors.