«Աշխարհ Պէտք Է Ճանչնայ, Յարգէ Արցախի Ժողովուրդի Անկախութիւնն Ու Ազատութիւնը». Գլաուս Լանխէ Հազարեան
Ապրիլ 21-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց արժանթինահայ ճանչցուած լրագրող Գլաուս Լանխէ Հազարեանը:
Ողջունելով հիւրը` նախարարը կարեւոր համարեց հայազգի լրագրողի հայանպաստ գործունէութիւնը, ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնած «Դուն ինչ կ’ընես Արցախի համար»  համահայկական շարժման ծիրէն ներս կատարած աշխատանքները:
Գլաուս Լանխէ Հազարեան շնորհակալութիւն յայտնեց ջերմ ընդունելութեան համար եւ մասնաւորապէս նշեց. «Շուրջ քսանհինգ տարուան լրագրող եմ: Որպէս մասնագէտ, ինչպէս նաեւ մայրական կողմէ հայկական արիւն ունենալով` Արցախի հարցին անդրադառնալը ինծի համար շատ կարեւոր եւ օրակարգային է: Աշխարհը պէտք է ճանչնայ, յարգէ Արցախի ժողովուրդի անկախութիւնն ու ազատութիւնը:
Այդ նպատակով սկսայ Արժանթինի մէջ Արցախի մասին սպաներէն լեզուով տարաբնոյթ տեղեկատուութիւն տարածել, որպէսզի Արցախն ամբողջապէս ճանչցուի: Իմ ստեղծած www.soyarmenio.com.ar («Ես հայ եմ») կայքին մէջ առանձին «Լեռնային Ղարաբաղ» բաժին  բացած եմ, ուր յօդուածներ, լուրեր եւ այլ նիւթեր կը տեղադրեմ:
Իբրեւ հայ` ցանկութիւնս է լրագրողական աշխատանքով օգտակար ըլլալ Արցախին, նպաստել, որ Արցախն աշխարհի կողմէ ճանչցուի եւ արցախցին խաղաղ պայմաններու մէջ` առանց պատերազմի ապրի:
Կը կարծեմ` ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը հիանալի նախաձեռնութիւն մը սկսած է` իրականացնելով «Դուն ինչ կ’ընես Արցախի համար» համահայկական շարժումը եւ 2017 թուականը Արցախի տարի հռչակելով:
Սա հիանալի առիթ է աշխարհասփիւռ հայերուն միախմբելու Արցախին սատարելու խնդրին շուրջ: Ես նոյնպէս կը միանամ համահայկական շարժման, միաժամանակ ուղիներ որոնելով` իմ շրջապատիս մէջ հնարաւորինս տարածելու այս ծրագիրը»:

«Мир должен признать, уважать независимость и свободу народа Арцаха»: Клаус Ланхе Газарян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 21 апреля приняла известного аргентинского журналиста-армянина Клауса Ланхе Газаряна.
Приветствовав гостя, министр отметила важность его проармянской деятельности, работу, выполненную в рамках общеармянского движения Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха».
Клаус Ланхе Газарян выразил благодарность за теплый прием и, в частности, отметил: «Журналист с почти 25-летним стажем. Будучи специалистом, а также имея в жилах армянскую кровь по линии матери, считаю очень важным и актуальным заниматься вопросом Арцаха. Мир должен признать, уважать независимость и свободу народа Арцаха.
С этой целью начал распространять в Аргентине на испанском языке разнообразную информацию об Арцахе, чтобы Арцах стад полностью узнаваемым. В созданном мною сайте www.soyarmenio.com.ar («Ес ай ем») открыл раздел «Нагорный Карабах», где размещаю статьи, информации и другие материалы.
Будучи армянином, хочу журналистской работой быть полезным Арцаху, содействовать тому, чтобы мир признал Арцах и арцахец жил в мирных условиях, без войны.
Думаю, Министерство Диаспоры РА начало прекрасную инициативу, осуществляя общеармянское движение «Что ты делаешь для Арцаха» и провозгласив 2017-й Годом Арцаха.
Это прекрасный повод объединить армян мира вокруг вопроса поддержки Арцаха. Я также присоединяюсь к общеармянскому движению, в то же время изыскивая пути распространения по возможности в своем  окружении этой программы».