Սփիւռքի Ներուժի Առաւել Արդիւնաւէտ Ներգրաւման Նպատակով Անհրաժեշտ Է Աշխուժացնել ՀՀ Նախարարութիւններու Եւ Գերատեսչութիւններու Համատեղ Գործունէութիւնը
Հայաստանի Հանրապետութեան զարգացման տարբեր ոլորտներու մէջ սփիւռքի ներուժի առաւել արդիւնաւէտ ներգրաւման նպատակով Կարէն Կարապետեան նշած է, որ անհրաժեշտ է աշխուժացնել ՀՀ նախարարութիւններու եւ գերատեսչութիւններու համատեղ գործունէութիւնը: Այդ նպատակով վարչապետը յանձնարարած է ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանին` գործադիր բոլոր մարմիններու ղեկավարներուն հետ համատեղ մէկ ամսուան ժամկէտով մշակել ծրագիր սփիւռքի յայտնի մասնագէտներու, կառավարիչներու եւ անոնց կազմակերպութիւններուն հետ երկկողմանի համագործակցութիւնը խորացնելու վերաբերեալ:
ՀՀ կրթութեան եւ գիտութեան եւ սփիւռքի նախարարներուն կառավարութեան ղեկավարը յանձնարարած է երկու ամսուան ժամկէտով մշակել համատեղ ծրագիր` սփիւռքի կրթական խնդիրներու լուծման աջակցութեան, սփիւռքի կրթօճախներուն համար մասնագէտներու պատրաստման, երիտասարդութեան մօտ մայրենի լեզուի ուսուցման մակարդակի բարձրացման, սփիւռքի կրթօճախներուն համար ուսուցիչներու պատրաստման եւ վերապատրաստման կազմակերպման, սփիւռքի կրթօճախներուն համար նոր, ներառեալ ելեկտրոնային դասագիրքերու, ուսումնական ծրագիրներու մշակման, ինչպէս նաեւ միջոցներ սփիւռքի գիտնականներուն եւ անոնց կազմակերպութիւններուն եւ Հայաստանի համալսարանական եւ գիտական հաստատութիւններուն միջեւ երկկողմանի համագործակցութիւնը խորացնելու եւ համակարգելու համար:
ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումներու ու սփիւռքի նախարարներուն ալ վարչապետը յանձնարարած է մէկ շաբթուան ժամկէտով ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան միջոցով հայազգի գործարարներուն փոխանցել առկայ ներդրումային ծրագիրները` ատոնք սփիւռքի գործարարներուն տրամադրելու համար, ինչպէս նաեւ տեղեկացնել սփիւռքի գործարարներուն ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումներու նախարարութեան բոլոր հարթակներուն մասին եւ պահպանել այդ կապը մշտապէս:
ՀՀ մշակոյթի, մարմնակրթութեան եւ երիտասարդութեան հարցերու եւ սփիւռքի նախարարներուն յանձնարարուած է երկու ամսուան ժամկէտով մշակել համատեղ մշակութային, երիտասարդական եւ մարզական ծրագիրներ սփիւռքի մէջ հայապահպանութեան օժանդակելու, հայկական մշակոյթի տարածման եւ հայկական արժէքներու քարոզման միջոցով Հայաստան առաւել ճանաչելի դարձնելու համար:

Armenian PM: “It is necessary to revitalize cooperation between Armenia’s ministries and government agencies for more effective engagement of Diaspora Armenians’ potential”
For the purpose of more effective engagement of the potential of Diaspora Armenians in various sectors for the development of the Republic of Armenia, Prime Minister of the Republic of Armenia Karen Karapetyan has stated that it is necessary to revitalize the cooperation between the ministries and government agencies of the Republic of Armenia. For that purpose, the Prime Minister has assigned RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan to join the heads of all executive bodies and develop, within a one-month period, a plan to deepen the bilateral cooperation between well-known Diaspora Armenian specialists and managers and their respective organizations.
The head of government assigned the RA Minister of Education and Science and the RA Minister of Diaspora to develop, within a two-month period, a joint program to support the solution to the educational issues facing Armenians abroad, prepare specialists for Armenian schools abroad, raise the level of teaching of Armenian for young Armenians, organize the preparation and training of teachers for Armenian schools abroad, develop new, including electronic textbooks and instructional programs for Armenian schools abroad, as well as undertake measures to deepen and coordinate the bilateral cooperation between Diaspora Armenian scholars and their respective organizations and the universities and research institutions in Armenia.
The RA Minister of Economic Development and Investments and the RA Minister of Diaspora were assigned to transmit, within a one-week period, the current investment projects to Diaspora Armenian businessmen through the RA Ministry of Diaspora and inform Diaspora Armenian businessmen about all the platforms of the RA Ministry of Economic Development and Investments and always maintain the relations.
The RA Minister of Culture, RA Minister of Sport and Youth Affairs and RA Minister of Diaspora were assigned to develop, within a two-month period, joint youth, cultural and athletic programs to assist in the preservation of the Armenian identity abroad and make Armenia more recognized through the dissemination of Armenian culture and propaganda of Armenian values.