«Պէտք Է Նոր Շունչ Հաղորդենք Հոգեւոր Երաժշտութեան». Պոլսահայ Երաժիշտներ
Սեպտեմբեր 15-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի ծիրէն ներս Կոմիտասի անուան կամերային երաժշտութեան տան մէջ վոկալ երաժշտութեան երեկոյ էր: ՀՀ անկախութեան 25-ամեակին նուիրուած երեկոյին ընթացքին ելոյթ ունեցան պոլսահայ երգիչ, պարիթոն Արթիւր Պաղտասարեան եւ երգեհոնահար Էտվին սրկ. Կալիպեան: Երաժիշտները միասին առաջին անգամ կը մասնակցէին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնին:
Արթիւր Պաղտասարեան.
-Մենք երկուքով երկրորդ անգամ համերգ կ’ունենանք Հայաստանի մէջ: Առաջին համերգը տեղի ունեցաւ անցեալ տարի, երբ «Գագիկ Ծառուկեան» բարեգործական հիմնադրամին կողմէ հրաւէր ստացանք Աբովեանի Սուրբ Յովհաննէս Մկրտիչ եկեղեցւոյ մէջ ելոյթ ունենալու, ուր ներկայացուցինք հոգեւոր երգեր:
Ես եւ երգեհոնահար Էտվին սրկ. Կալիպեան միասին առաջին անգամ կը մասնակցինք ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնին: Ես երկու տարի առաջ մասնակցած եմ` մեներգած տուտուկի փառատօնին, այցելած եմ Գաւառ քաղաքի երաժշտական դպրոցը: Շատ ուրախ էի, որ մաս կը կազմէի այդ փառատօնին: Գովելի է, որ կայ նման համահայկական նախագիծ, որ կը միաւորէ մեզի, եւ մշակութային կապ կը ստեղծէ Սփիւռքի եւ Հայրենիքի միջեւ: Ապագային ցանկութիւն ունինք հոգեւոր ծրագիրը ներկայացնել աշխարհի տարբեր հայկական համայնքներու մէջ, որպէսզի իրենք ալ լսեն եւ գիտնան, որ հոգեւոր երաժշտութիւնը միայն եկեղեցւոյ մէջ չի հնչեր: Նպատակ ունինք նաեւ աշխարհին ներակայացնել, թէ ինչ է հայկական հոգեւոր երաժշտութիւնը: Մեր երգացանկին մէջ ընդգրկուած են նաեւ ժամանակակից հոգեւոր երաժշտութեան տեսակներ: Յոյս ունինք, որ ապագային ալ կ’այցելենք Հայաստան, բայց այս անգամ արդէն` ելոյթ կ’ունենանք սիմֆոնիկ նուագախումբի նուագակցութեամբ:
Էտվին սրկ. Կալիպեան
– «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնին ներկայացանք հոգեւոր երաժշտութեամբ: Ներկայացուցինք նաեւ երաժիշտ Էտկար Մանասի աշխատանքներէն, որ երկար ժամանակ ուսումնասիրած է Ռիխարդ Վակների ստեղծագործութիւնները: Եթէ փորձէք լսել Էտկար Մանաս, Ձեզի կը թուի, թէ Վակներ կը լսէք: Մանաս նաեւ բազմաթիւ հոգեւոր գործեր ունի: Ան մեծ երգահան է, բայց մեր օրերուն, դժբախտաբար, իր ստեղծագործութիւնները ուսումնասիրող մասնագէտ չկայ: Անոր բոլոր գործերը այսօր կը պահպանուին Եղ. Չարենցի անուան գրականութեան եւ արուեստի թանգարանին մէջ: Մեր ծրագիրին մէջ առաջին անգամ չէ, որ կը ներկայացնենք Էտկար Մանասի ստեղծագործութիւնները:
Այս ծրագիրին վրրայ աշխատած ենք մօտ տաս տարի, համերգներ ունեցած ենք շարք մը երկիրներու մէջ: Ես եւ Արթիւրը շատ կարեւոր կը համարենք հոգեւոր երաժշտութիւնը: Բացի Մանասի ստեղծագործութիւններէն, կը ներկայացնենք նաեւ հայ երաժշտահան Արա Միհրանի Պարթեւեանի գործերը: Կը կատարենք նաեւ Կոմիտասի ստեղծագործութիւններէն: Ես կը նուագեմ նաեւ Ալան Յովհաննէսի աշխատանքներէն:
Արթիւրի հետ կը համագործակցիմ շուրջ տաս տարի, եւ այդ ընթացքին մենք աշխատած ենք հոգեւոր երաժշտութեան ուղղութեամբ: Այդ տաս տարիները եղած են պրպտումի տարիներ: Դժուար էր գտնել երգերու նոտաները, կարեւոր էր նաեւ ուսումնասիրել երգահաններու կենսագրութիւնը, որպէսզի կարենայինք ունկնդիրին հաղորդել անոնց մտքերը:
Յոյս ունիմ, որ ապագային ալ պիտի կարենանք միասին աշխատիլ թէ՛ Հայաստանի, թէ՛ Սփիւռքի մէջ: Հոգեւոր երաժշտութիւնը մեր մշակոյթի հարստութիւններէն է, եւ պէտք է կարենանք զայն կենդանացնել:

«Нужно вдохнуть новое дыхание в духовную музыку»: Константинопольские армяне музыканты
В рамках общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА 15 сентября в Доме камерной музыки им.Комитаса состоялся вечер вокальной музыки. В ходе вечера, посвященного 25-летию независимости РА выступили константинопольский армянин, певец-баритон Артур Багдасарян и органист дьякон Эдвин Галипян. Музыканты вместе впервые выступали в общеармянском фестивале «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА.
Артур БАГДАСАРЯН: – Вдвоем мы во второй раз выступаем в Армении. Первый концерт состоялся в прошлом году, когда получили приглашение от благотворительного фонда «Гагик Царукян» выступить в Абовянский церкви Св. Ованес Мкртич, где представили духовные песнопения.
Я и органист дьякон Эдвин Габипян вместе впервые участвуем в общеармянском фестивале «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА. Я два года назад участвовал – солировал на фестивале дудука, посетил музыкальную школу города Гавар. Был очень рад, что участвовал в этом фестивале. Похвально, что есть такой общеармянский проект, который объединяет нас и создает культурную связь между Диаспорой и Арменией. В будущем хотим представить программу духовных песнопений в разных армянских общинах мира, чтобы они тоже услышали и знали, что духовная музыка звучит не только в церкви. Поставили также цель представить миру, что представляет собой армянская духовная музыка. В наш репертуар включены также мотивы современной духовной музыки. Надеемся, что в будущем вновь посетим Армению, но на этот раз выступим под аккомпанемент симфонического оркестра.
Дьякон Эдвин Галипян: – На общеармянском фестивале «Моя Армения» предстали с духовной музыкой, представили также произведения музыканта Эдгара Манаса, который долгое время изучал произведения Рихарда Вагнера. Если попытаетесь слушать Эдгара Манаса, вам покажется, что слушаете Вагнера. Манас имеет также многочисленные духовные произведения. Он большой композитор, но в наши дни, увы, нет специалистов, изучающих его произведения. Все его произведения сегодня хранятся в Музее литературы и искусства имени Егише Чаренца. В нашей программе не впервые представляем произведения Эдгара Манаса.
Над этой программой работали около 10 лет, выступали с концертами в ряде стан. Мы с Артуром придаем важное значение духовной музыке. Помимо произведений Манаса, представляем также произведения армянского композитора Ара Миграна Партевяна. �?сполняем и произведения Комитаса. Я играю также работы Алана Ованеса.
С Артуром сотрудничаем около 10 лет, и за это время мы работали в направлении духовной музыке. Эти 10 лет были временем поисков. Трудно было найти ноты песен, важно было также изучить биографии композиторов, чтобы суметь передать слушателям их мысли.
Надеюсь, в будущем также сможем вместе работать и в Армении, и в Диаспоре. Нужно вдохнуть новое дыхание в духовную музыку, которое является достоянием нашей культуры.