ՀՀ Սփիւռքի Նախարարի Պաշտօնակատար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունեց Պոլսահայ Երգեհոնահար Էտվին Կալիպեանը Եւ Երգիչ Արթիւր Պաղտասարեանը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/Naxarar-Yndunelutyun.jpg)
Սեպտեմբեր 12-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարի պաշտօնակատար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Հայաստանի Հանրապետութեան անկախութեան 25-ամեակին նուիրուած «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի ծիրէն ներս համերգային ծրագիրով Երեւան ժամանած պոլսահայ երգեհոնահար Էտվին Կալիպեանը եւ երգիչ Արթիւր Պաղտասարեանը:
Հրանոյշ Յակոբեան գոհունակութիւն յայտնեց «Իմ Հայաստան» փառատօնին պոլսահայ երաժիշտներու մասնակցութեան համար եւ յաջողութիւն մաղթեց Սեպտեմբեր 15-ին Երեւանի Կոմիտասի անուան կամերային երաժշտութեան տան մէջ կայանալիք անոնց համերգին:
Հիւրերը շնորհակալութիւն յայտնեցին Հրանոյշ Յակոբեանին նման հնարաւորութիւն ընձեռելու համար եւ վստահեցուցին, որ հայաստանեան համերգները մեծ կարեւորութիւն ունին իրենց կեանքին մէջ եւ նոր լիցք ու աւիւն կը հաղորդեն յետագայ ստեղծագործական ծրագիրներուն:
Այնուհետեւ, Արթիւր Պաղտասարեան նախարարի պաշտօնակատարին նուիրեց իր հեղինակած «Ձայնագրեալ պատկերազարդ երգարան» մատենաշարի նոր` «Մեղեդի» ժողովածուն, որ կը պարունակէ հայ երգի բազմաթիւ հրաշալի նմուշներ:
Հրանոյշ Յակոբեանի առաջարկով պայմանաւորուածութիւն ձեռք բերուեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան միջոցով երգարանը հասու դարձնել սփիւռքահայ դպրոցներուն:
Զրոյցի աւարտին արուեստագէտները նախարարի պաշտօնակատարին ծանօթացուցին իրենց յառաջիկայ համերգային ծրագիրին:

�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян приняла константинопольского армянина, органиста Эдвина Галипяна и певца Артура Багдасаряна
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян 12 сентября приняла прибывших в Ереван с концертной программой в рамках общеармянского фестиваля «Моя Армения», посвященного 25-летию независимости Республики Армения константинопольского армянина, органиста Эдвина Галипяна и певца Артура Багдасаряна.
Г.Акопян выразила удовлетворение участием константинопольских армян музыкантов в фестивале «Моя Армения» и пожелала успехов их концерту в Доме камерной музыки им.Комитаса, предстоящему 15 сентября.
Гости выразили благодарность Грануш Акопян за предоставление такой возможности и заверили, что концерты в Армении представляют большую важность в их жизни, придавая новый импульс дальнейшим творческим планам.
Затем Артур Багдасарян преподнес исполняющей обязанности министра свой новый сборник «Мелодия», содержащий многочисленные прекрасные образцы армянских песен.
По предложению Грануш Акопян достигнута договоренность посредством Министерства Диаспоры РА сделать песенник доступным в армянских школах Диаспоры.
В завершение беседы деятели искусства познакомили и. о. министра со своей предстоящей концертной программой.