ՀՀ Սփիւռքի Նախարարի Պաշտօնակատար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունեց Պոլսահայ Երգեհոնահար Էտվին Կալիպեանը Եւ Երգիչ Արթիւր Պաղտասարեանը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/Naxarar-Yndunelutyun.jpg)
Սեպտեմբեր 12-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարի պաշտօնակատար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Հայաստանի Հանրապետութեան անկախութեան 25-ամեակին նուիրուած «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի ծիրէն ներս համերգային ծրագիրով Երեւան ժամանած պոլսահայ երգեհոնահար Էտվին Կալիպեանը եւ երգիչ Արթիւր Պաղտասարեանը:
Հրանոյշ Յակոբեան գոհունակութիւն յայտնեց «Իմ Հայաստան» փառատօնին պոլսահայ երաժիշտներու մասնակցութեան համար եւ յաջողութիւն մաղթեց Սեպտեմբեր 15-ին Երեւանի Կոմիտասի անուան կամերային երաժշտութեան տան մէջ կայանալիք անոնց համերգին:
Հիւրերը շնորհակալութիւն յայտնեցին Հրանոյշ Յակոբեանին նման հնարաւորութիւն ընձեռելու համար եւ վստահեցուցին, որ հայաստանեան համերգները մեծ կարեւորութիւն ունին իրենց կեանքին մէջ եւ նոր լիցք ու աւիւն կը հաղորդեն յետագայ ստեղծագործական ծրագիրներուն:
Այնուհետեւ, Արթիւր Պաղտասարեան նախարարի պաշտօնակատարին նուիրեց իր հեղինակած «Ձայնագրեալ պատկերազարդ երգարան» մատենաշարի նոր` «Մեղեդի» ժողովածուն, որ կը պարունակէ հայ երգի բազմաթիւ հրաշալի նմուշներ:
Հրանոյշ Յակոբեանի առաջարկով պայմանաւորուածութիւն ձեռք բերուեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան միջոցով երգարանը հասու դարձնել սփիւռքահայ դպրոցներուն:
Զրոյցի աւարտին արուեստագէտները նախարարի պաշտօնակատարին ծանօթացուցին իրենց յառաջիկայ համերգային ծրագիրին:

ROA Acting Minister of Diaspora Received the Representatives of the Armenian Community of Istanbul
On September 12 ROA Acting Minister Hranoush Hakobyan received Lerna Papazian, lead choreographer of Istanbul’s “Maral” Dance and Song Union’s ensemble, choreographer and dance instructor Talar Keoseoghlu, general coordinator Selma Melekyanin and assistant editor of the “Marmara” daily Makruhi Hakobyan. The ensemble is in Armenia within the framework of the “Im Hayasdan” festival dedicated to the 25-th anniversary of Armenia’s independence to present the “Ara and Shairam” theatrical dance performance.
Hranoush Hakobyan warmly welcomed her guests and expressed her amazement and gratitude to the Armenian community of Istanbul for preserving their identity, living armenianly and for developing Armenian culture; she stressed that today’s guests have their undeniable role in that rewarding endeavor.
Therefore the guests told about the creative projects and especially about the play “Ara the Beautiful and Shamiram”, which is based on the myth of the same name by historian Khorenatsi and is one of the important episodes of the heroic history of our nation.
Saluting the beautiful concept by the “Maral” dance ensemble, Acting Minister Hranoush Hakobyan noted, that dance is a powerful weapon in preserving the spirit and historical memory of our people, and wished success to the “Ara the Beautiful and Shamiram” dance performance that will be held on September 13 at the State Theater of Musical Comedy named after Hagop Baronyan.