«Յաջորդ Յաղթարշաւս Դէպի Լուսին Պիտի Ըլլայ. Այնտեղէն Պիտի Պահանջեմ, Որ Աշխարհ Ընդունի Հայոց Ցեղասպանութիւնը». Արա Խաչատուրեան
ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Հայերն այսօր» ելեկտրոնային պարբերականի խմբագրութեան մէջ հիւրընկալուած մարսէլաբնակ լեռնագնաց Արա Խաչատուրեանի հետ զրուցած է «Հայերն այսօր»–ի թղթակիցը:
–Բարո՛վ եկած էք Հայաստան, ուր, ինչպէս ըսիք, չէք եկած շուրջ 37 տարի: 2016-ի Մայիս 22-ին Դուք յաղթահարած էք աշխարհի ամենաբարձր գագաթը` Էւերէսթը` ծածանելով Հայաստանի եւ Արցախի դրօշները. ի՞նչ եղած է Ձեր նպատակը, ի՞նչ բարձր գաղափարի համար դիմած էք այդ վտանգաւոր ու դժուարին, իւրօրինակ ուխտագնացութեան:
-Իմ նպատակս ոչ միայն սոսկ բարձունքներ յաղթահարելն ու գրաւելն է, այլեւ այդօրինակ ձեռնարկներով միջազգային հանրութեան ուշադրութիւնը Հայաստանի, Արցախի խնդիրներուն վրայ սեւեռելը. ես կոչ ըրի համայն աշխարհի մարդկութեան ճանչնալ ու դատապարտել 1915թ. Օսմանեան կայսրութեան կողմէ գործուած անօրինակ ոճիրը` Հայոց ցեղասպանութիւնը: Այդ առիթով ՀՀ սփիւռքի նախարարը պարգեւատրած է զիս նախարարութեան բարձրագոյն պարգեւով` արժանացնելով ոսկէ մետալի, հիմա ես եկած եմ այն ստանալու եւ իմ խորին շնորհակալութիւնս յայտնելու ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան:
–Դուք 2011-ին յաղթահարած էք նաեւ Արարատի բարձունքը. ի՞նչ զգացումներ ունեցաք, կրցա՞ք այդ Սուրբ լերան գագաթէն տեսնել մեր Պատմական Հայրենիքը…
-Բնականաբար, յուզուած էի, սակայն ոչինչ կրցայ տեսնել, որովհետեւ շուրջ բոլորս պատուած էր մառախուղով: Ես ծածանեցի մեր դրօշը. անբացատրելի զգացում մը ապրեցայ: Արեւմտեան Հայաստանէն` Այնթապէն են իմ արմատներս, ջարդի ժամանակ մեծ մայրս կորսնցուցած է իր մայրն ու քոյրերը. յետագային մերոնք հանգրուանած են Լիբանանի մէջ, եւ ես մինչեւ 19 տարեկան դառնալս այնտեղ ապրած եմ:
–Արա՛, կը թուարկէ՞ք Ձեր յաղթահարած բարձունքները:
-Սիրո՛վ: 2007-ին Ֆրանսայի մէջ` Մոնթ-Պլանս` Սպիտակ լեռ, 2011-ին` Արարատ, 2012-ին` Քիլիմանճարօ, 2013-ին` Վուասքարան, Փերու, 2013-ին` Քոթոպաքսի, Էքուատոր, 2013-ին` Պոլիվիա, Սաժամ, Ղրղզստանի մէջ յաղթահարած եմ Լենինի Փիքը, 2016-ին` Էւերէսթ. 8 բարձունք յաղթահարած եմ:
–Այդքան սխրալի յաղթարշաւներ իրագործած էք, այդ մասին գիտե՞ն ֆրանսացիները, գրա՞ծ են թերթերու մէջ…
– Անշու՛շտ, ինծի կը ճանչնան, թերթերու մէջ գրած են այդ մասին, հետաքրքրուած են շատերը:
–Ին՞չ մասնագիտութիւն ունիք:
-Ոսկերիչ եմ. Լիբանանի, Սուրիոյ մէջ շատ հայեր կը տիրապետեն այդ արհեստին: Դեռեւս 12 տարեկանէս Լիբանանի մէջ սկսած եմ մարզուիլ եւ այնտեղ ալ մասնակցած եմ վազքի առաջին մարաթոնին:
–ի՞նչ պիտի ըլլայ Ձեր յաջորդ յաղթարշաւը:
-Էւերէսթի մէջ ոտքերս սառած են, պահ մը բժիշկները որոշեցին վիրահատել ոտքերուս մատները, կտրել, սակայն հնարաւոր եղաւ խուսափիլ այդ միջամտութենէն եւ այժմ բուժումներ կը ստանամ, որմէ յետոյ որոշած եմ վազքի իմ անհատական մարաթոնը իրականացնել` Մարսէլէն 4500 քիլոմեթր վազելով հասնիլ Հայաստան, որ պիտի տեւէ 3 ամիս: Առ այժմ ոտքերուս մատները վնասուած են, բուժուելէ յետոյ կ’իրականացնեմ որոշումս:
–Երբեք չէ՞ք վախցած, որ յանկարծ չէք դիմանար այդ փորձութեան, չէ՞ որ շատ բարձր գագաթներ հասնելու ճանապարհին շատերը մահացած են, քանի որ մարդու թոքերը ի վիճակի չեն դիմանալու այդ անսովոր ճնշումին, չէ՞ք վախցած, որ կիսատ կը մնայ Ձեր ձեռնարկը կամ ալ` չէք կրնար իջնել բարձունքէն:
-Անշու՛շտ, այնչափ դժուարութիւններ կան, եղած են նաեւ մահուան դէպքեր, սակայն ես չեմ վախցած, մարզուած եմ գիշերուզօր եւ հիմա ալ կը շարունակեմ մարզուիլ` լողալ, վազել, հեծանիւ քշել, շնչառական վարժութիւններ ընել, որպէսզի կարենամ իրագործել հերթական որոշումս` վազքի մարաթոնը:
–Այս մարաթոնը ի՞նչ բանի պիտի նուիրէք:
-Ամէն անգամ ես իմ ձեռնարկներս կը նուիրեմ Հայոց ցեղասպանութեան դատապարտման ու ճանաչման: Այս անգամ նամակ մը պատրաստած եմ, որպէսզի վազքիս ընթացքին հասնելով Թուրքիա` այն յանձնեմ Էրտողանին. Նամակին մէջ կոչ կ’ընեմ Էրտողանին ճանչնալու Հայոց ցեղասպանութիւնը: Ես քաջատեղեակ եմ նաեւ այս տարի Արցախի մէջ Ատրպէյճանի կողմէ սանձազերծուած պատերազմական գործողութիւններուն, նամակ մըն ալ կը պատրաստեմ` յանձնելու Ատրպէյճանի նախագահ Ալիեւին` գրելով, որ պատերազմով հարցեր չեն լուծուիր, որ երկու կողմէն ալ երիտասարդներ կը զոհուին, որ Արցախը Հայաստանի նահանգներէն եղած է: Ես մտադիր եմ նաեւ Արցախ երթալ:
–Հասցուցա՞ծ էք շրջիլ Հայաստանի մէջ, ի՞նչ սիրած էք ամէնէն շատ…
-Գացած ենք Հաղարծին, դեռ քանի մը օր է, որ այստեղ եմ. ամէն տեսածներս հաւնած եմ, օրիորդնե՛րը սիրած եմ…
–Մարսէլէն Հայաստան վազքի մարաթոնէն յետոյ ուրիշ ի՞նչ ծրագիր ունիք, ո՞ր բարձունքը մտադիր էք յաղթահարել…
-Լուսի՛ն պէտք է երթամ…եւ այնտեղէն ողջ աշխարհին պէտք է կոչ ընեմ ճանչնալ Հայոց ցեղասպանութիւնը:
–Արա՛, կատակ կ’ընէ՞ք…
-Բնաւ՛, ճշմարի՛տ կ’ըսեմ…սակայն ատոր համար շատ գումար հարկաւոր է, մեծ ծախսերու հետ կապուած է այդ ծրագիրը:

«Следующий мой победный марш будет на Луну – оттуда потребую, чтобы мир признал Геноцид армян»: Ара Хачатурян
С армянином-альпинистом из Марселя Ара Хачатуряном, гостившим в редакции  электронного издания Министерства Диаспоры РА «Армяне сегодня», беседовала наш корреспондент.
– Добро пожаловать в Армению, где, как Вы сказали, не бывали около 37 лет. 22 мая 2016 года Вы преодолели самую высокую в мире вершину Эверест, воздвигнув там флаги Армении и Арцаха: какова была Ваша цель, во имя какой величественной идеи вы пошли на столь опасное и трудное паломничество?
– Моя цель не только преодолевать и завоевывать вершины, но подобными мероприятиями привлечь внимание мировой общественности к проблемам Армении и Арцаха: я призвал все мировое человечество признать и осудить беспримерное злодеяние – Геноцид армян, осуществленный Османской империей в 1915 году. В связи с этим министр Диаспоры РА наградила меня высшей наградой Министерства – Золотой медалью. Ныне я приехал   получить ее и выражаю глубокую благодарность Министерству Диаспоры РА.
– В 2011 году Вы покорили также вершину Арарата: какие испытали чувства, смогли увидеть с вершины нашей священной горы увидеть нашу историческую Родину?
– Естественно, был взволнован, но увидеть ничего не смог – все вокруг было покрыто туманом. Необъяснимое чувство испытал, когда поднял наш флаг. Корни мои из Западной Армении, Айетапа, во время Геноцида бабушка потеряла своих мать и сестер: впоследствии наши обосновались в Ливане, до 19 лет я жил  там.
– Ара, перечислите покоренные Вами вершины?
– Охотно. В 2007 году во Франции Мон-Блан – Белую гору, в 2011-м – Арарат, в 2012-м – Килимапнджаро, в 2013-м Вуаскару (Перу), в том же году – Котопакси (Эквадор), Сажам (Боливия), в Кыргызстане покорил Пик Ленина, в 2016-м – Эверест – преодолел вершину 8 км.
– Вы совершили столь героические восхождения, об этом знают французы, писали газеты?
– Конечно, меня знают, в газетах об этом писали, интересовались многие.
– Кто Вы по специальности?
– Ювелир. В Ливане и Сирии этим ремеслом владеют многие. Еще с 12-летнего возраста я начал тренироваться в Ливане и там же участвовал в первом марафонском забеге.
– Куда будет следующее Ваше восхождение?
– На Эвересте я отморозил ноги, врачи в какой-то момент решили ампутировать пальцы ног, однако удалось избежать этого вмешательства, сейчас прохожу курс лечения, после чего решил совершить свой личный марафон – из Марселя пробежать 4,5 тысячи километров, достигнуть Армении – это продлится три месяца. Сейчас пальцы ног повреждены, после выздоровления реализую свое решение.
– Никогда не боялись, что можете вдруг не выдержать эти испытания, ведь на пути к очень высоким вершинам многие погибли: легкие человека могут не выдержать необычного перепада давления, не возникало сомнения, что инициатива может остаться на половине и не сможете спуститься с вершины.
– Конечно, трудностей очень много, бывали и несчастные случаи, но страха у меня не было. Занимался день и ночь и сейчас продолжаю тренировки – плавание, бег, езда на велосипеде, дыхательные упражнения, чтобы суметь реализовать очередное решение – супермарафонский забег.
– Чему посвятите этот супермарафон?
– Каждый раз я посвящаю свои инициативы признанию и осуждению Геноцида армян. На этот раз подготовил письмо, чтобы по ходу забега, достигнув Турции, вручить его Эрдогану. В письме призываю его признать Геноцид армян. Я прекрасно осведомлен о войне, спровоцированной в этом году Азербайджаном против Арцаха, собираюсь еще одно письмо вручить президенту Алиеву. Напишу, что войной вопросы не решаются, что с обеих сторон гибнут молодые люди, что Арцах был одной из провинций Армении. Намерен побывать также в Арцахе.
– Успели погулять в Армении, что Вам больше всего понравилось?..
– Бывал в Агарцине, всего несколько дней здесь, понравилось все, что видел, мне понравились девушки…