Պոլսահայ Դաշնակահար Շահան Արծրունին Հիւրընկալուեցաւ Սփիւռքի Նախարարութեան Մէջ
Մայիս 31-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց պոլսահայ դաշնակահար, ազգային էթնիկ երաժշտութեան մեկնաբան, մանկավարժ, գրող եւ արտադրող Շահան Արծրունին:
Ողջունելով երաժիշտը` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան հետաքրքրուեցաւ անոր ստեղծագործական ծրագիրներով, ներկայացուց նախարարութեան համահայկական եւ մշակութային ծրագիրները եւ հրաւիրեց մասնակցելու «Իմ Հայաստան» համայակական 3-րդ փառատօնի ծիրէն ներս 2016 թուականի Սեպտեմբեր 21-26 իրականացուելիք «Տուտուկի եւ հայկական այլ նուագարաններու փառատօն»-ին:
Շահան Արծրունին շնորհակալութիւն յայտնեց հրաւէրքին համար եւ նշեց, որ փառատօնի ծիրէն ներս համերգներով հանդէս պիտի գայ նաեւ մարզերու մէջ:
Երաժիշտը իր ներկայիս ստեղծագործական աշխատանքներէն կարեւոր համարեց 8 ձայնասկաւառակներու թողարկումը, որոնք նուիրուած են Կոմիտասին, Կոմիտասի ժամանակակիցներուն, Ալան Յովհաննէսին, Սփիւռքի հայ երաժշտահաններուն, Արամ Խաչատրեանին, ինչպէս նաեւ` կին երաժշտահաններուն ու նշանաւոր երաժիշտներու ստեղծագործութիւններուն` փոքրիկներու կատարմամբ:
Երաժիշտը նշեց, որ իր  նպատակը սկաւառակները աշխարհի բոլոր գրադարաններուն մէջ տարածելն է, հայ երաժշտութիւնը Սփիւռքի մէջ ճանաչելի դարձնելը:

Istanbul-Armenian pianist Shahan Artsruni hosted at the Ministry of Diaspora
On May 31, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Istanbul-Armenian pianist, interpreter of ethnic music, pedagogue, writer and producer Shahan Artsruni.
Greeting the musician, Minister Hranush Hakobyan asked about his plans, presented the cultural and pan-Armenian programs and projects of the RA Ministry of Diaspora and invited him to participate in the September 21-26 Festival of the Duduk and Other Armenian Instruments, which will be held as part of the 3rd “My Armenia” Pan-Armenia Festival.
Shahan Artsruni expressed gratitude for the invitation and stated that he would also give concerts in Armenia’s provinces during the festival.
Talking about his current activities, the musician attached importance to the release of his eight albums devoted to Komitas, Komitas’s contemporaries, Alan Hovhannes, Diaspora Armenian composers and Aram Khachaturian, as well as women composers and the works of notable musicians performed by children.
The musician stated that his goal is to disseminate his albums to all libraries of the world and make Armenian music recognized abroad.