Պոլսահայ Դաշնակահար Շահան Արծրունին Հիւրընկալուեցաւ Սփիւռքի Նախարարութեան Մէջ
Մայիս 31-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց պոլսահայ դաշնակահար, ազգային էթնիկ երաժշտութեան մեկնաբան, մանկավարժ, գրող եւ արտադրող Շահան Արծրունին:
Ողջունելով երաժիշտը` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան հետաքրքրուեցաւ անոր ստեղծագործական ծրագիրներով, ներկայացուց նախարարութեան համահայկական եւ մշակութային ծրագիրները եւ հրաւիրեց մասնակցելու «Իմ Հայաստան» համայակական 3-րդ փառատօնի ծիրէն ներս 2016 թուականի Սեպտեմբեր 21-26 իրականացուելիք «Տուտուկի եւ հայկական այլ նուագարաններու փառատօն»-ին:
Շահան Արծրունին շնորհակալութիւն յայտնեց հրաւէրքին համար եւ նշեց, որ փառատօնի ծիրէն ներս համերգներով հանդէս պիտի գայ նաեւ մարզերու մէջ:
Երաժիշտը իր ներկայիս ստեղծագործական աշխատանքներէն կարեւոր համարեց 8 ձայնասկաւառակներու թողարկումը, որոնք նուիրուած են Կոմիտասին, Կոմիտասի ժամանակակիցներուն, Ալան Յովհաննէսին, Սփիւռքի հայ երաժշտահաններուն, Արամ Խաչատրեանին, ինչպէս նաեւ` կին երաժշտահաններուն ու նշանաւոր երաժիշտներու ստեղծագործութիւններուն` փոքրիկներու կատարմամբ:
Երաժիշտը նշեց, որ իր  նպատակը սկաւառակները աշխարհի բոլոր գրադարաններուն մէջ տարածելն է, հայ երաժշտութիւնը Սփիւռքի մէջ ճանաչելի դարձնելը:

Константинопольский армянин, пианист Шаан Арцруни побывал в Министерстве Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 31 мая приняла  константинопольского армянина, пианиста, интерпретатора национальной этнической музыки, педагога, писателя и продюсера Шаана Арцруни.
Приветствовав музыканта, министр Грануш Акопян поинтересовалась его творческими планами, представила общеармянские и культурные программы Министерства и пригласила участвовать в «Фестивале дудука и других армянских музыкальных инструментов», который 21-26 сентября 2016 года будет проходить в рамках 3-го Общеармянского фестиваля «Моя Армения».
Шаан Арцруни поблагодарил за приглашение и отметил, что в рамках фестиваля выступит также с концертами в областях.
Среди своих нынешних работ музыкант отметил важность издания 8 дисков, посвященных Комитасу, современникам Комитаса, Алану Ованесу, армянским композиторам Диаспоры, Араму Хачатряну, а также женщинам-композиторам и произведениям выдающихся композиторов в исполнении малышей.
Музыкант отметил, что его цель – распространить диски во всех библиотеках мира, чтобы сделать армянскую музыку узнаваемой в Диаспоре.