Փայփայենք ձեռք բերուած միասնութիւնը
Անվիճելի իրականութիւն է, որ պատերազմական այս օրերու ընթացքին Հայաստանի եւ Սփիւռքի հայութիւնը մէկ բռունցք դարձաւ` համախմբուած անպարտելի ուժ, որուն դէմ անզօր գտնուեցաւ թշնամին իր բոլոր նենգութիւններով հանդերձ:
Իսկապէս իւրօրինակ ազգ ենք. պատերազմական օրերուն կը վերադառնանք հայրենիք, կը միանանք տեղի ալեհեր, նախկին ազատամարտիկ, փորձառու, անփորձ, սակայն պատրաստակամ կամաւորներուն, որոնք զուռնա-դհոլի ուղեկցութեամբ կը մեկնին ճակատ` երիտասարդ զինուորի կողքին ըլլալու եւ մահն անգամ անտեսելով` նուիրուելու Հայրենիքի պաշտպանութեան սրբազան գործին:
Համայն հայութիւնը, մեծ ու փոքր համայնքները, մեծաթիւ ու երբեմն միայնակ իրենց բողոքի ձայնը կը բարձրացնեն` կանգնեցնելու ազերիական վոհմակի քրէական գործելաոճն ու ռազմական յանցագործութիւնները
Օրերու ընթացքին համախմբուած հայութիւնը դրամական միջոցներ հայթայթեց եւ կը շարունակէ այդ գործընթացը` աջակցելու պաշտպանութեան բանակի սպառազինման, ինչպէս նաեւ վիրաւոր, զոհուած զինուորներու եւ պատերազմէն տուժած ընտանիքներուն:
Անօրինակ սխրանք արձանագրուեցաւ նաեւ լրատուական դաշտէն ներս, լրագրողներու մեծ խումբ մը մարտի դաշտ մեկնեցաւ: Անոնք ոչ միայն իրենց հրապարակումներով բանակի եւ ժողովուրդի ոգին բարձրացրուցին, այլեւ իրավիճակի մասին տեղեկութիւններ փոխանցելու, հայութեան յուսադրող նիւթեր տրամադրելու համար, անոնք անվախ կերպով  խրամատի մէջ էին` մեր հերոս ու հերոսացող զինուորներու կողքին:
Այս պահուն ամենաէականը մեր համախմբուած ըլլալն է, պէտք է ամէն գնով փայփայենք ձեռք բերուած միասնական ոգին, որուն գինը, ինչ խօսք, շատ թանկ վճարեցինք` տասնեակ երիտասարդ կեանքեր զոհուեցան հայրենիքի անկախութիւնն ու սահմանները անխախտ պահելու համար: Յանուն այդ գարուն ու անմահ կեանքերուն` մնանք բռունցքուած, շարունակենք ողջ ազգով ծառայել մեր բանակին. այդպէս միայն կրնանք յաղթահարել բոլոր դժուարութիւնները եւ մնալ անպարտելի:
Ցաւօք, Արցախի հարցը դեռ վերջնականապէս չէ լուծուած, ԼՂՀ-ն միջազգայնօրէն դեռ չէ ճանչցուած, ուրեմն մեր ուժը եւ հնարաւորութիւնները ներդնենք մեր պետութեան հզօրացման յառաջընթացի համար, քանզի հզօր պետութիւնն է մեր անվտանգութեան երաշխաւորը: Մենք ազգովի կը մնանք բանակ այնքան ժամանակ, քանի դեռ միասնաբար չենք լուծած մեր ազգային գերխնդիրները:

Let us cherish the unity that we have gained
It is an irrefutable reality that, during these days of war, the Armenians of Armenia and the Diaspora united as one and became an invincible force against which the enemy was powerless, with all of its perfidious acts.
We Armenians are truly a unique nation. During days of war, we return to the homeland, join the already old and former freedom fighters and the volunteers who are experienced or inexperienced, but willing to fight and who leave for the battlefield to stand with the young soldiers and dedicate themselves to the sacred act of defending the Homeland, even at the expense of their lives.
All Armenians, including small and large communities, are raising their voices of protest either alone or in crowds to stop the criminal practice and military crimes of the pack of Azeri wolves.
During these days, the unified Armenians raised funds and continue to raise funds to help arm the Defense Army and to support the families of wounded and deceased soldiers and the families devastated by the war.
The media also made an extraordinary endeavor as a large army of journalists left for the battlefield. They not only lifted the spirits of the army and the people with their articles and press releases, but also stood fearlessly with our heroic soldiers and soldiers becoming heroes in order to provide information about the situation and write articles instilling hope in the nation.
At this moment, the most important thing is to be united. We need to cherish the spirit of the unity gained at every expense, and we paid a very high price, losing tens of young men who sacrificed their lives for the independence of the homeland and for the inviolability of our borders. Let us stay united for the sake of those immortal soldiers and continue to serve our army as a whole. Only that will help us overcome all the difficulties and remain invincible.
Unfortunately, there is still no final solution to the Artsakh issue, and the Nagorno-Karabakh Republic remains internationally unrecognized. So, we need to put in our efforts and show our abilities for the advancement of our country because a powerful country is the guarantor of our security. The whole nation will remain an army as long as we haven’t solved our major issues of national concern together.