Մահացած Է Ամերիկահայ Յայտնի Լրագրող Պէն Պաղտիկեանը
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ` Մարտ 11-ին, 96 տարեկան հասակին մահացած է ամերիկահայ ճանչցուած  լրագրող, քննադատ Պէն Պաղտիկեանը:
Մեծ հեղինակութիւն վայելող ամերիկեան մետիա քննադատ, արհեստավարժ լրագրող, մանկավարժ, Քալիֆոռնիոյ համալսարանի լրագրութեան բաժանմունքի վաստակաւոր տնօրէն, լրագրութեան ասպարէզին մէջ ամենահեղինակաւոր Պուլիցերեան մրցանակակիր, ամերիկեան յայտնի «Ուաշինկթըն փոսթ» գրասենեակի նախագահ, աւելի ուշ միեւնոյն թերթի ազգային լուրերու պատասխանատու խմբագիր, յետագային նաեւ պարբերականի մարդու իրաւունքներու պաշտպան Պէն Պաղտիկեան ծնած է 1920թ Արեւմտեան Հայաստանի Մարաշ քաղաքին մէջ:
Շատ փոքր հասակին, երբ  մայրը մահացած է, ան մեծցած է մանկատան մէջ, որն ալ  պատճառ դարձած է, որ մոռնայ մայրենի լեզուն:
Լրագրողի մասնկագիտական աշխատանքը սկսած է 1941թ-էն` աշխատելով ոլորտի ամենահեղիանակաւոր լրատուամիջոցներուն մէջ: Միեւնոյն ժամանակ քննադատական յօդուածներ գրած է զանգուածային լրատուամիջոցներու հասցէին: 1951թ Պաղտիկեան քանի մը տարի աշխատած է որպէս “Morning union” հանդէսի թղթակից:
1960-ականներուն անոր նկատած է «Ուաշինկթըն փոսթ» պարբերականի ղեկավարութիւնը եւ հրաւիրած աշխատանքի: Այդ տարիներուն ալ աճած է Պէն Պաղտիկեան լրագրողի հեղինակութիւնը:
1970-ականներուն Պաղտիկեան արդէն պարբերականի գլխաւոր խմբագիրն էր: Միեւնոյն ժամանակ համագործակցած է «Նիւ Եորք թայմս»-ի, «Պոսթօն Կլոպէի, «Ֆորչուն»-ի, «Թայմ»-ի եւ արեւմտեան Ամերիկայի  շարք մը այլ հանդէսներու հետ:
Անոր կը պատուիրէին գիրքեր գրել երկրին մէջ տեղի ունեցող առանձին սոցաիալական գործընթացներուն վերաբերեալ:
1971թ «Հարպեր եւ Ռոու» հրատարակչութիւնը տպագրած է Պաղտիկեանի «Տեղեկատուական մեքենանաներ» գիրքը, որուն մէջ հեղինակը բացայայտած է տեղեկատուութիւն հաւաքելու եւ սպառողին հասցնելու մասնագիտական իւրայատկութիւնները, ինչպէս նաեւ ատոր ընկալումը սպառողին կողմէ:
1975թ` Հայոց ցեղասպանութեան 60-րդ տարելիցին, ամերիկեան պարբերականները սկսան նախազգուշացնել հայերու կողմէ պատրաստուող ծրագիրներու մասին: Նման աշրաւի հեղինակները թուրքերու կողմէ վարձուած հանդէսներն էին: Պաղտիկեան չդիմանալով նման զեղծարարութեան, գործի դրաւ մասնագիտական ողջ ներուժն ու նման յայտարարութիւններով հանդէս եկող պարբերականներէն մէկուն խմբագրութեան ստիպեց հրապարակաւ ներողութիւն խնդրել իրենց տպագրած ստայօդ լուրերուն համար:
Ատկէ ետք, քիչ թէ շատ ինքզինք յարգող հեղինակ Հայկական թեման քննարկման առարկայ դարձնելէ առաջ  երկար ծանր ու թեթեւ կ’ընէր եւ սեփական միտքերը արտայայտելէ առաջ մանրակրկիտ կը զննէր:
Պաղտիկեանի ելոյթները Հայկական թեմայով օգնեցին անցնիլ ռուպիկոնը: Ան միացաւ Հայ բարեգործական ընդհանուր միութեան: Սկսաւ յօդուածներ գրել նաեւ արտերկիրներու մէջ հրատարակուող հայկական պարբերականներուն մէջ եւ կանոնանաւոր կերպով յաճախել հայկական եկեղեցի:
1978թ Պաղտիկեան հրաւէր ստացաւ մշտական դասախօսելու Պերքլիի համալսարանի լրագրութեան բաժանմունքին մէջ: 1982թ Պաղտիկեանին շնորհուեցաւ դոկտորի կոչում: Անոր հեղինակած գիրքերէն են «Ես հայ եմ»` 2000թ, «Պէն Պաղտիկեան. լրագող յանուն արդարութեան»:
Ամենամեծ հեղինակութիւն վայելող հայ լրագրողի մրցանակներու եւ պարգեւներու շարքը կը համալրեն լրագրութեան ասպարէզին մէջ հետազօտութիւններու եւ քննադատութիւններու համար շնորհուած Պուլիցերեան մրցանակը, ամերիկեան հասարակութեան լրագրութեան դպրոցի վարչութեան կողմէ շնորհուած «Լրագրութեան ասպարէզին մէջ ամենաճանչցուած քննադատ» մրցանակը, Ճէյմս Մետիսոնի անուան մրցանակը, ամերիկեան գրադարաններու միութեան մրցանակը եւ այլն:

On March 11, well-known Armenian American journalist and critic Ben Bagdikian passed away at the age of 96, reports Hayern Aysor.
The prestigious US media critic, professional journalist, educator, merited dean of the Department of Journalism at the University of California, recipient of the most prestigious Pulitzer Prize in Journalism, President of the Washington Post Bureau and later editor of the newspaper’s national news and ombudsman for the newspaper Ben Bagdikian was born in 1920 in Marash, Western Armenia.
Ben’s mother died when he was very young. He grew up in an orphanage, and this became the reason for his loss of knowledge of the native language.
Ben started pursuing his career in journalism when he started working for the most prestigious media outlets in 1941. He also published articles criticizing the mass media. In 1951, Bagdikian started working as a correspondent for the Morning Union Magazine.
In the 1960s, the editors of Washington Post noticed Ben and hired him. It was during those years when Ben Bagdikian became a famous journalist.
In the 1970s, Bagdikian was already the newspaper’s editor-in-chief. He also collaborated with The New York Times, The Boston Globe, Fortune, Time and several other magazines in the U.S. West Coast.
He would receive orders to write books devoted to certain social processes taking place in the country.
In 1971, Harper and Row Publishing House published Bagdikian’s book “Information Machines”, which showed the professional features of gathering information and providing them to consumers, as well as how consumers perceive that information.
In 1975, on the 60th anniversary of the Armenian Genocide, US presses started warning about the plans of the Armenians. The authors of such a campaign were magazines that had been hired by the Turks. Bagdikian didn’t resist such slander, put in all his efforts and forced the editors of one of those magazines to publicly apologize for the false news printed in their newspaper.
After that, any author with more or less self-respect thought twice before turning the Armenian Question into a topic for discussion and filtered his or her thoughts before expressing them.
Bagdikian’s speeches devoted to the Armenian Question helped cross the Rubicon. He joined the Armenian General Benevolent Union, started publishing articles in Armenian presses abroad and attended Armenian church on a regular basis.
In 1978, Bagdikian received an invitation to lecture in the Department of Journalism at the University of Berkeley. In 1982, Bagdikian was conferred the title of a doctor. Among his books are the books “I Am an Armenian” (2000) and “Ben Bagdikian: Journalist for Justice”.
Among the prizes and awards of the Armenian journalist with the highest reputation are the Pulitzer Prize for his studies and critiques in the field of journalism, a Citation of Merit as “Journalism’s Most Perceptive Critic” awarded by the American Society of Journalism School Administrators, the James Madison Award, an award granted by the American Library Association and more.