Հանդիպում Արկադի Տէր-Թադեւոսեանի Հետ
Յուլիս 25-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի երիտասարդ առաջնորդներու դասընթացքի մասնակիցները հանդիպեցան զօրավար, Արցախեան ազատամարտի հերոս Արկադի Տէր-Թադեւոսեանի հետ: Ան սփիւռքահայ երիտասարդներուն պատմեց Արցախեան պատերազմին մէջ հայկական ջոկատներու պայքարին, Շուշիի ազատագրութեան մասին, որ շրջադարձային նշանակութիւն ունեցաւ պայքարի յետագայ ընթացքին վրայ:
ՀՀ Մարտական խաչի շքանշանակիր Արկադի Տէր-Թադեւոսեան ամառնային դպրոցի մասնակիցներուն պատմեց, թէ ինչպէս 1991 թուականի հոկտեմբերին Արցախի նորաստեղծ ինքնապաշտպանական ուժերը թշնամիէն ազատագրեցին ռազմավարական կարեւորութիւն ունեցող Տող գիւղը (Հադրութի շրջան), իսկ 1992 թուականի մայիսին փայլուն կերպով իրականացուեցաւ Շուշի քաղաքի ազատագրումը, որ կը համարուէր ատրպէյճանական զօրամիաւորումներու կողմէ վերահսկող ամենաանառիկ բարձունքներէն մէկը եւ որտեղէն ամիսներ շարունակ կը ռմբակոծուէր Ստեփանակերտը:
Ա.Տէր-Թադեւոսեան ներկայացուց նաեւ ատրպէյճանական հայատեաց քաղաքականութեան եւ ատոր վնասակար հետեւանքներուն մասին իր նկատառումները:
Հանդիպման աւարտին «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի երիտասարդ առաջնորդներն իրենց յուզող հարցերը յղեցին Արկադի Տէր-Թադեւոսեանին:

Встреча с Аркадием Тер-Тадевосяном
Участники курсов молодых лидеров летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА 25 июля встретились с генерал-майором, героем Арцахской битвы Аркадием Тер-Таденвосяном. Он рассказал молодым армянам из Диаспоры о борьбе армянских отрядов в Арцахской войне, освобождении Шуши, имевшем поворотное значение для дальнейшего хода борьбы.
Кавалер ордена Боевой крест РА Аркадий Тер-Тадевосян рассказал участникам летней школы, как в октябре 1991 года новосозданные силы самообороны Арцаха освободили от врага имевшее стратегическое значение село Тох (Гадрутский район), а в мае 1992-го блестяще осуществили освобождение города Шуши, который считался одной из самых неприступных высот, контролируемых азербайджанскими войсками и откуда на протяжении многих месяцев обстреливался Степанакерт.
А.Тер-Тадевосян высказал также свои соображения по поводу арменофобской азербайджанской политики и ее пагубных последствиях.
В завершение встречи молодые лидеры летней школы «Спюрк» задали волнующие их вопросы Аркадию Тер-Тадевосяну.