Հանդիպում Արկադի Տէր-Թադեւոսեանի Հետ
Յուլիս 25-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի երիտասարդ առաջնորդներու դասընթացքի մասնակիցները հանդիպեցան զօրավար, Արցախեան ազատամարտի հերոս Արկադի Տէր-Թադեւոսեանի հետ: Ան սփիւռքահայ երիտասարդներուն պատմեց Արցախեան պատերազմին մէջ հայկական ջոկատներու պայքարին, Շուշիի ազատագրութեան մասին, որ շրջադարձային նշանակութիւն ունեցաւ պայքարի յետագայ ընթացքին վրայ:
ՀՀ Մարտական խաչի շքանշանակիր Արկադի Տէր-Թադեւոսեան ամառնային դպրոցի մասնակիցներուն պատմեց, թէ ինչպէս 1991 թուականի հոկտեմբերին Արցախի նորաստեղծ ինքնապաշտպանական ուժերը թշնամիէն ազատագրեցին ռազմավարական կարեւորութիւն ունեցող Տող գիւղը (Հադրութի շրջան), իսկ 1992 թուականի մայիսին փայլուն կերպով իրականացուեցաւ Շուշի քաղաքի ազատագրումը, որ կը համարուէր ատրպէյճանական զօրամիաւորումներու կողմէ վերահսկող ամենաանառիկ բարձունքներէն մէկը եւ որտեղէն ամիսներ շարունակ կը ռմբակոծուէր Ստեփանակերտը:
Ա.Տէր-Թադեւոսեան ներկայացուց նաեւ ատրպէյճանական հայատեաց քաղաքականութեան եւ ատոր վնասակար հետեւանքներուն մասին իր նկատառումները:
Հանդիպման աւարտին «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի երիտասարդ առաջնորդներն իրենց յուզող հարցերը յղեցին Արկադի Տէր-Թադեւոսեանին:

Meeting with Arkadi Ter-Tadevosyan
On July 25, the participants of the young leaders training courses of “Diaspora” Summer School had a meeting with Major General, Hero of Artsakh Liberation War Arkadi Ter-Tadevosyan. He told the young people form Diaspora about the fight of Armenian detachments, the liberation of Shushi, which was crucial for the further course of the struggle.
The RA Military Cross Order Bearer Arkadi Ter-Tadevosyan told the summer school participants how in October, 1991, the newly created self-defense forces liberated the Village of Togh (Hadrut Region) of strategic importance and about the liberation, through operations carried out brilliantly, of Shushi City in May, 1998, which was considered by the Azeri military units as the most inaccessible height and wherefrom for many months Stepanakert had been bombarded.
A. Ter-Tadevosyan presented also his considerations regarding the Azeri antagonistic policy in relation to the Armenians and its grave consequences.
At the end of the meeting, the young leaders of “Diaspora” Summer School asked their questions to Arkadi Ter-Tadevosyan.