Քուէյթի Եւ Շրջակայից Հայոց Թեմը Սեփականատէրը Կը Դառնայ եկեղեցւոյ Ու Ազգ. Առաջնորդարանի Նոր Կալուածի
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոս Շաբաթ, 5 Նոյեմբեր 2015-ի առաւօտուն, ընդունեց այցելութիւնը Քուէյթի եւ Շրջակայից հայոց թեմի Առաջնորդ Գերապատիւ Տ. Մասիս Ծ. Վրդ. Զօպուեանի գլխաւորութեամբ պատուիրակութիւն մը, որուն մաս կը կազմէին թեմի Ազգ. Վարչութեան եւ Երեսփոխանական Ժողովի ներկայացուցիչները։
Պատուիրակութիւնը տեղեակ պահեց Վեհափառ Հայրապետը, որ շնորհիւ իրենց յարատեւ աշխատանքին, թեմը գնած է լայն կարելիութիւններ ունեցող շէնք մը, ուր պիտի հաստատուին եկեղեցին ու Ազգ. Առաջնորդարանը։ Յայտնենք, որ երկար տարիներէ ի վեր եկեղեցին ու Ազգ. Առաջնորդարանը կը գործէին այլ շէնքի մը մէջ, որուն սեփականատէրը օրինական միջոցներով պարտադրած էր որ կալուածը վերադարձուի։ Այս կացութեան դիմաց Ազգ. Իշխանութիւնը ստիպողաբար եկեղեցւոյ ու Ազգ. Առաջնորդարանի յարմարութիւն ունեցող այլ կառոյց մը գտաւ։ Այս պարագային, սակայն, թեմը սեփականատէրը կը դառնայ նոր կալուածին, որ գնուած է 735,000 Քուէյթեան տինարի (2,4 միլիոն տոլար)։ Անոր ներքին դասաւորման ու կահաւորման կը նախատեսուի 150,000 Քուէյթեան տինար (կէս միլիոն տոլար)։ Թեմը պարտաւոր 21 Փետրուար 2016 վերջը իր նիւթական պարտաւորութիւնը կատարել կալուածատիրոջ նկատմամբ։
Վեհափառ Հայրապետը իր խոր գոհունակութիւնը ու բարձր գնահատանքը յայտնեց թեմի Ազգ. Իշխանութեան այս կարեւոր իրագործումին համար։ Վեհափառը շեշտեց եկեղեցւոյ ու Առաջնորդարանի կալուածին սեփականատէրը դառնալու կարեւորութիւնը եւ յոյս յայտնեց, որ Քուէյթի եւ Շրջակայից թեմի մեր ժողովուրդի զաւակները, ինչպէս նաեւ Արաբական Ծոցի մեր ազգայինները եւ այլ շրջաններու մէջ հաստատուած նախկին Քուէյթահայերը իրենց գործօն մասնակցութիւնը պիտի բերեն յիշեալ կալուածի գնման ու կահաւորման ծախսերուն։

Армянская церковь и Национальное предстоятельство Кувейта получили новые площади
Его Святейшество Католикос Киликии Арам I 5 ноября принял делегацию по главе с предстоятелем армянской епархии Кувейта и его окружения архимандритом Масисом Зовбяном. В составе делегации были представители Национального правления епархии и депутатского собрания. Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно из фейсбуковской странички Киликийского католикосата.
Делегация проинформировала Верховного Патриарха о том, что благодаря их кропотливому труду епархия приобрела здание с большими возможностями, куда должны переехать церковь и Национальное предстоятельство.
Сообщим, что долгие годы церковь и Национальное предстоятельство размещались в одном здании, собственник которого на законных основаниях потребовал его возвратить. По этой причине Национальная власть вынуждена была приобрести новое строение.
Сегодня епархия уже стала собственником новых площадей, приобретенных за 735.000 кувейтских динар (2,4 млн долларов США). На внутреннюю отделку и оборудование потребуется 150.000 динар (полмиллиона долларов). Епархия обязана до 21 февраля 2016 года выполнить свои материальные обязательства перед собственником.
Верховный Патриарх выразил свое глубокое удовлетворение и высокую оценку по поводу этого важного приобретения. Он отметил важность статуса собственника недвижимости церкви и предстоятельства,  выразив надежду, что сыны нашего народа епархии Кувейта и его окружения, а также наши соотечественники в странах Арабского залива, а также бывшие армяне Кувейта, переселившиеся в другие регионы примут деятельное участие в деле оплаты приобретения указанного здания и его оборудования.