Հալէպի մէջ կայացած է Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի Սուրիոյ կեդրոնական մարմինի նիստը
Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի Սուրիոյ կեդրոնական մարմինը անցնող օրերուն Հալէպի Ս. Աստուածածին եկեղեցւոյ «Սուրէնեան» դահլիճին մէջ նիստ գումարած է, կը գրէ «Արմէնփրէս»ը:
Նիստը նախագահած է Բերիոյ թեմի առաջնորդ Տ. Շահան Արք. Սարգսեան, Հայ Կաթողիկէ առաջնորդ Տ. Պետրոս Արք. Միրիաթեան եւ Դամասկոսի թեմի առաջնորդ Տ. Արմաշ եպս. Նալպանտեան:
Նիստի հիմնական թեման էր լսել Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի Սուրիոյ կեդրոնական մարմինի գործունէութիւնը եւ յառաջիկայ ծրագիրները Սուրիոյ տարածքին մէջ: Հալէպի մէջ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկները համակարգող մարմինի ատենապետներէն Ժիրայր Ռէիսեան ժողովին ներկայացուցած է մինչեւ այժմ տեղի ունեցած 30-է աւելի տարբեր ձեռնարկներ, ինչպէս նաեւ յառաջիկայ օրերուն Հալէպի մէջ տեղի ունենալիք տարբեր ձեռնարկներու յայտագիրները:
Նիստին ներկայացուած է նաեւ գործադիր մարմինի կողմէ յատուկ պատրաստուած տեղեկագիր եւ մէկական օրինակ յանձնուած է համայնքապետներուն, կազմակերպութիւններուն ու երկու բարեգործական միութիւններուն:
Տ. Արմաշ Նալպանտեան նոյնպէս ներկայացուցած է Դամասկոսի մէջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկներն ու յառաջիկայ ծրագիրը:
Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի Սուրիոյ կեդրոնական մարմինի տնօրէն Աւօ Գաթրճեան հակիրճ ներկայացուցած է մինչեւ այժմ տարուած աշխատանքներն ու Հալէպի պատերազմական թէժ պայմաններուն մէջ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի Սուրիոյ կեդրոնական մարմինի տեղեկատուական աղբիւրը, որ մինչեւ օրս կատարուած ձեռնարկները հաղորդակցական դժուարին պայմաններուն մէջ կը տարածէ աշխարհի մէջ:

В Алеппо состоялось заседание Центрального органа Сирии по 100-летию Геноцида армян
Центральный орган Сирии по 100-летию Геноцида армян на днях созвал заседание в зале «Суренян» церкви Св.Богородицы Алеппо, сообщает «Арменпресс».
На заседании председательствовал предстоятель Берийской епархии архиепископ Шаан Саркисян, армянский католический предстоятель архиепископ Петрос Мириатян и предстоятель Дамаскской епархии епископ Армаш Налбандян.
Основной темой заседания было заслушать отчет Центрального органа Сирии по 100-летию Геноцида армян о проделанной работе и предстоящих планах на территории Сирии. Один из сопредседателей органа, координирующего в Алеппо мероприятия по 100-летию Геноцида армян Жирайр Реисян представил на собрании более 30 уже состоявшихся различных мероприятий, а также анонсы мероприятий, предстоящих в Алеппо в ближайшие дни.
На заседании была также представлена справка, специально подготовленная исполнительным органом, и роздана главам общин, организациям и двум благотворительным союзам.
Аршиепископ Армаш Налбандян также представил состоявшиеся и предстоящие мероприятия в Дамаске.
Директор Центрального органа Сирии по 100-летию Геноцида армян Аво Гатрчян кратко представил проделанную до сих пор работу и информационный источник Центрального органа в сложных военных условиях Алеппо, который с большим трудом распространяет  по миру информацию о проведенных уже мероприятиях.