«Առանց հայրենիքի. Հալէպէն հայու մը պատմութիւնը» իտալական քաղաքի մէջ
Varesenews պարբերականի փոխանցմամբ` Իտալիոյ հիւսիսային փոքրիկ Գաստիլիոնէ Օլոնա քաղաքին մէջ «Առանց հայրենիքի հայը. պատմութիւն ինծի եւ մեզի համար» խորագիրով մշակութային երեկոյ կ’իրականացուի: Ձեռնարկի կազմակերպիչներն են քաղաքապետարանի մշակոյթի վարչութիւնն ու Կոյս Ռոզարիոյ եկեղեցական ծուխը, կը գրէ Artsakhpress-ը:
Երեկոյի հիւրը պիտի ըլլայ սուրիահայ գրող Սեզար Պալապան` «Առանց հայրենիքի. Հալէպէն հայու մը պատմութիւնը» վէպի հեղինակը:
Սեզար Պալապան ծնած է 1950 թուականին, Հալէպ, Հայոց ցեղասպանութիւնը վերապրածի ընտանիքի մէջ: Ան մեծցած է երեք մշակոյթներու մթնոլորտի մէջ. Ընտանիքէն ներս` հայկական, շրջապատը` արաբական, դպրոցը` ամերիկեան: 1969 թուականին ան կը մեկնի Իտալիա` այնտեղէն ԱՄՆ ուղեւորուելու համար, սակայն կ’որոշէ մնալ եւ վիրաբուժութիւն ուսանիլ:

Presentation of novel “Without a Homeland: Story of an Armenian from Aleppo” in an Italian city
The events for the commemoration of the Centennial of the Armenian Genocide continue in all parts of the world even after April 24th.
According to Varesenews, a cultural event with the title “Armenians Without a Homeland: A Story for Me and You” will be held in the small city of Castiglione Olona, which is located in northern Italy. The event is organized by Castiglione Olona Municipality’s cultural department and the parish of the Virgin Rosaria Church, writes Artsakhpress.
The guest will be Syrian-Armenian writer Cesar Balaban, who is the author of the novel “Without a Homeland: Story of an Armenian from Aleppo”.
Cesar Balaban was born in 1950 in Aleppo to a family of survivors of the Armenian Genocide. He grew up in three cultures. He had an Armenian family, had Arab friends and went to an American school. In 1969, he left for Italy and later moved to the United States of America, but he decided to stay and study to become a surgeon.