ՀՀ սփիւռքի նախարարը ընդուեց Հարաւային Քալիֆորնիոյ համալսարանի փրոֆէսոր Ֆրենք Ծերունեանը
Յունիս 2-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Հարաւային Քալիֆորնիոյ համալսարանի (USCU) փրոֆէսոր, կառավարչական հմտութիւններու բաժանմունքի հանրային կառավարման ծրագիրի ղեկավար Ֆրենք (Վռամշապուհ) Ծերունեանը:
Պարոն Ծերունեան նախարարին պատմեց USCU համալսարանի Հանրային կառավարման բաժանմունքի եւ իր ղեկավարութեամբ գործող ծրագիրին մասին, որուն նպատակը ուսանողներուն կառավարչական գիտելիքներ եւ գործնական հմտութիւններ ուսուցանելն է: Հիւրը նաեւ ըսաւ, որ ինք սիրով իր գիտելիքները կը հաղորդէ հայրենի երիտասարդ սերունդին եւ արդէն իսկ քանի մը դասախօսութիւն կարդացած է Հայաստանի պետական կառավարման ակադեմիոյ մէջ: «Մեր երիտասարդ պետութեան շատ անհրաժեշտ են կառավարչական հմտութիւններ ունեցող երիտասարդ մասնագէտներ, եւ ես նպատակ ունիմ ԱՄՆ վերադառնալէ յետոյ, իմ համախոհ ընկերներու միջոցով հիմնադրամ մը ստեղծել, որ հնարաւորութիւն կու տայ պարբերաբար Հայաստան ուղարկել այս ոլորտի դասախօս-մասնագէտներ:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան շնորհակալութիւն յայտնեց Վ. Ծերունեանին` հայրենասիրական քայլի համար եւ յորդորեց, որպէսզի ան օգտագործելով դասախօսի իր հնարաւորութիւնները` աշխատի ամերիկահայ երիտասարդութեան շրջանին մէջ ամրապնդելու ազգային ինքնութեան եւ լեզուի պահպանման կարեւորութեան գիտակցութիւնը:
Այնուհետեւ, զրոյցը ընթացաւ հայապահպանութեան եւ ժամանակակից կրթական համակարգերու շուրջ:
Երկուստեք կարեւոր համարուեցաւ Սփիւռքի մէջ հայապահպանութեան համար նոր հնարաւորութիւններու եւ ճանապարհներու որոնումն ու արդիւնաւէտութեան բարձրացումը:

Министр Диаспоры РА приняла профессора университета Южной Калифорнии Френка Церуняна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2 июня приняла профессора университета Южной Калифорнии (USCU), руководителя программы общественного управления отделения управленческих навыков Френка (Врамшапуха) Церуняна.
Господин Церунян рассказал министру об отделении общественного управления университета USCU и возглавляемой им программе, цель которой – привитие студентам управленческих знаний и практических навыков. Гость также сказал, что охотно поделится своими знаниями с молодым поколением Родины и уже прочитал несколько лекций в Академии государственного управления Армении: «Нашему молодому государству крайне необходимы молодые специалисты, владеющие управленческими навыками, и я поставил перед собой цель по возвращении в США посредством друзей-единомышленников создать фонд, который даст возможность периодически направлять в Армению лекторов-специалистов этой области».
Министр Грануш Акопян выразила благодарность В.Церуняну за патриотический шаг и призвала его, используя свои возможности преподавателя, постараться привить армянской молодежи Америки осознание важности сохранения национальной идентичности и языка.
Затем темой беседы стали вопросы сохранения армянства и современные образовательные системы.
Обоюдно была подчеркнута необходимость  поиска новых возможностей и путей сохранения армянства в Диаспоре и повышения эффективности этой работы.