Աստրախանում տեղի է ունեցել «Հայոց ցեղասպանությունը օտար մամուլի էջերում դար առաջ» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը
Ապրիլի 16-ին Աստրախան քաղաքի Երկրագիտական թանգարանի մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ Հայոց Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելին նվիրված՝ «Հայոց ցեղասպանությունը օտար մամուլի էջերում  դար առաջ» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության ԱՊՀ հայ համայնքների վարչությունից:
Ցուցահանդեսի նյութերը տրամադրվել էին Հայաստանի  Ցեղասպանության թանգարանի կողմից։ Ներկայացված լուսանկարները ներկայացնում էին 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից Արևմտյան Հայաստանում կազամակերպած  ցեղասպանությանն անդրադարձած ամերիկյան, եվրոպական և ռուսական մամուլի առաջին էջերը։
Ցուցահանդեսին ներկա էին ո՛չ միայն աստրախանաբնակ բազմաթիվ հայեր, այլ նաև տեղի մարզային, քաղաքային կառույցների ներկայացուցիչներ, կրոնական և հասարակական հաստատությունների ներկայացուցիչներ և տեղի ու համառուսաստանյան հեռուստատեսությունների լրագրողներ։ Ցուցահադեսի բացման խոսքով հանդես եկան Աստրախան քաղաքի «Սբ․Հռիփսիմե» Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մարկոս քահանա Սարգսյանը, Ռուսաստանում հայերի միության Աստրախանի մասնաճյուղի ղեկավար Ազատ Բագրատի Կարապետյանը, Աստրախանի «Արև»  Հայկական մշակութային տան փոխնախագահ Սուրեն Սեդրակի Աջամօղլյանը։ Իրենց ողջյունի խոսքով հանդես եկան Կաթոլիկ և Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչները։ Ցուցահանդեսի բացման արարողությունը սկսվեց Դանիել Դեքերի «Ադանա» տեսահոլովակով։ Այնուհետ հնչեց Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգագատուն» պոեմը հայերեն և ռուսերեն լեզուներով՝ դուդուկի մոգական մեղմ հնչյունների ներքո, Կոմիտասի «Կռունկը» և այլ կատարումներ։ Ցուցահադեսը կազմակերպել էր Աստրախան քաղաքի «Սբ․Հռիփսիմե» Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մարկոս քահանա Սարգսյանը։
Ուրախալի էր բազմաթիվ հայ երիտասարդների ներկայությունը ցուցահադեսին, ինչը վկայում է այն մասին, որ մենք ոչ միայն գիտենք, այլև հիշում, սովորեցնում և պահանջում ենք։

В Астрахани состоялось открытие выставки на тему «Геноцид армян на страницах иностранной прессы век назад»
В большом зале краеведческого музея города Астрахань 16 апреля состоялось открытие выставки на тему «Геноцид армян на страницах иностранной прессы век назад», посвященной 100-летию Геноцида армян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из Управления армянских общин СНГ Министерства Диаспоры РА.
Материалы выставки предоставлены Музеем Геноцида армян Армении. Представленные фотографии отражают первые полосы американской, европейской и российской прессы, затрагивавшей Геноцид в Западной Армении, осуществленный Османской империей в начале XX века.
На выставке присутствовали не только многочисленные армяне Астрахани, но и представители областных, городских структур, религиозных и общественных организаций, журналисты местного и общероссийского телевидения.  Со вступительными речами на открытии выставки  выступили духовный пастырь Армянской Апостольской церкви Св. Рипсиме города Астрахань иерей Маркос Саркисян, руководитель Астраханского филиала Союза армян России Азат Карапетян, заместитель председателя Армянского дома культуры «Арев» Сурен Аджамоглян. С приветственными обращениями выступили представители Католической и Русской Православной церквей. Церемония открытия выставки началась видеоклипом «Адана» Даниела Декера. Затем прозвучала поэма Паруйра Севака «Несмолкающая колокольня» на армянском и русском языках под аккомпанемент дудука, «Крунк» Комитаса и другие произведения.
Выставку организовал духовный пастырь Армянской Апостольской церкви Св. Рипсиме города Астрахань иерей Маркос Саркисян.
Радовало присутствие многочисленной армянской молодежи на выставке, что свидетельствует о том, что мы не только знаем, но и помним, учим и требуем.