Սկսնակ գործարարների 365 բիզնես ծրագրեր կյանքի են կոչվել ՓՄՁ ԶԱԿ-ի աջակցությամբ
Սկսնակ գործարարների 365 բիզնես ծրագրեր կյանքի են կոչվել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի «Աջակցություն սկսնակ գործարարներին» ծրագրի շնորհիվ։
Ինչպես «Արենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՓՄՁ ԶԱԿ հիմնադրամի մամուլի քարտուղար Դավիթ Մուրադյանը, հիմնված բիզնեսները հիմնականում եղել են արտադրության, ծառայությունների և առևտրի ոլորտներում։ «Հիմանական շեշտը դրված է արտադրության զարգացմանը։ Բիզնեսների 70 տոկոսից ավելին տեղաբաշխված է Հայաստանի մարզերում և նպատակ ունի մարզերում ևս խթանելու տնտեսական ակտիվությունը»,-նշեց Մուրադյանը։
«Աջակցություն սկսնակ գործարարներին» ծրագրի շրջանակներում մասնակիցները հնարավորություն են ունենում օգտվելու ՓՄՁ ԶԱԿ-ի ֆինանսական աջակցության գործիքներից: Դավիթ Մուրադյանի խոսքով՝ 2006-2013 թվականներին սկսնակ գործարարներին տրամադրված վարկերի չափը կազմում է 430 մլն, իսկ երաշխավորության գումարը 487 մլն։ «Լավագույն գնահատականի արժանացած կենսունակ գործարար ծրագրերը սկսնակի ցանկությամբ ներկայացվում են վարկավորման Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործընկեր բանկերի միջոցով։ Նրանց տրվում է առավելագույնը 5 մլն դրամ, տարեկան 10 տոկոս տոկոսադրույքով։ Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի կողմից տրամադրվում է 100 տոկոս երաշխավորություն»,-ասաց Մուրադյանը։
«Աջակցություն սկսնակ գործարարներին» ծրագիրը գործում է 2006 թվականից։ Ծրագրի մասնակից սկսնակ գործարարները ստանում են բիզնեսի պլանավորման, շուկայավարման, կառավարման, արտադրության և ֆինանսների պլանավորման գիտելիքներ և համապատասխան գործարար հմտություններ: Այդ ընթացքում փորձառու մասնագետների ուղղորդմամբ սկսնակ գործարարները մշակում են իրենց անհատական գործարար ծրագիրը և ձեռնամուխ են լինում դրա իրականացմանը:

The Small and Medium Entrepreneurship Development National Center has helped implement 365 beginning businessmen’s business plans through its Support to Beginning Businessmen Program.
As press secretary of the SME DNC Fund David Muradyan told “ArmenPress”, the major businesses were in the spheres of production, services and trade.”The main emphasis is on growth of production. More than 70 percent of the businesses are distributed in Armenia’s provinces and are aimed at promoting economic activity in the provinces,” mentioned Muradyan.
Through the Support to Beginning Businessmen Program, the participants have the opportunity to take advantage of SME DNC’s financial support instruments. According to David Muradyan, the SME DNC has provided 430 million drams in loans to beginning businessmen between the years of 2006 and 2013, and the warrant is 487 million drams. “The viable business plans are presented for loans through the partnering banks of the SME DNC. The businessmen are provided with a maximum of 5 million drams with a 10 percent annual interest rate, and Armenia’s SME DNC provides 100 percent warrants to the businessmen,” said Muradyan.
The beginning businessmen participating in the Support to Beginning Businessmen Program, which was created in 2006, gain knowledge in planning, marketing, management, production and financial planning and acquire the skills they need to have as businessmen. During the program, experienced professionals guide the beginning businessmen as they develop and implement their business plans.