«Հարավկովկասյան երկաթուղին» զարգացնում է համագործակցությունն Իրանի հետ Հարավային երկաթուղու կառուցման հարցում
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության  գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը անցյալ շաբաթ Իրան կատարած իր այցի շրջանակներում հանդիպումներ է  ունեցել երկրի Առեւտրաարդյունաբերական պալատի եւ Տրանսպորտի նախարարության ղեկավարության հետ:
Երկկողմանի հանդիպումների շրջանակներում կողմերը քննարկել են Հարավային երկաթուղու կառուցման հեռանկարները, այս ուղղությամբ նախատեսվող բեռնափոխադրումների ծավալները, ինչպես նաեւ հայկական Երասխ կայարանի հիմքի վրա նոր լոգիստիկ կենտրոնի կառուցման հնարավորությունները:
Մոտ 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ «Հայաստանի հարավային երկաթուղի» եւ «Հայաստանի հարավային արագընթաց ճանապարհ»  ծրագրերի մեկնարկի մասին հայտարարվել էր 2013 թվականի հունվարին: Այդ ժամանակ «ՀԿԵ» ՓԲԸ, ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գրանցված   «Ռասիա ՖԶԷ» ընկերության միջեւ ստորագրվել է Փոխհամաձայնության մասին հուշագիրը:
Դուբայում տեղակայված «Ռասիա» ընկերությունը արդեն իրականացնում է լայնածավալ գործունեություն՝ նախագծերի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման մշակման, նախագծման, ֆինանսավորման, զարգացման եւ շահագործման համար կոնսորցիումի ստեղծման ռազմավարության հիման վրա:

South Caucasus Railways developing cooperation with Iran to build a Southern Railway
During his visit to Iran last week, General Director of South Caucasus Railways Victor Rebets had meetings with the heads of the country’s Chamber of Commerce and Industry and the Ministry of Transport.
During the meetings, the sides discussed the perspectives of the construction of a South Railway, the amount of transfers to be made and the opportunities for building a new logistics center on the basis of the Armenian Yeraskh station.
The launch of the roughly 3 billion dollar “Southern Railway of Armenia” and “Southern Express Road of Armenia” projects had been announced in January 2013, and a Memorandum of Mutual Understanding was signed between SRA CJSC, the RA Ministry of Transport and Communication and the Rasia FZE Company, which is registered in the United Arab Emirates.
Based in Dubai, the Rasia Company is already carrying out large-scale activities on the basis of the strategy to create a consortium for working on the technical and economic justifications of the projects, as well as their planning, funding, development and exploitation.