Արթնացեք հոգիներ՝ համաշխարհային մամուլը Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ
interpress.am-ը ներկայացնում է համաշխարհային մամուլի անդրադարձը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
The Lowell Sun-ը տեղեկացնում է ամերիկյան Լովել քաղաքում նախապատրաստվող Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին, որոնք կանցկացվեն ապրիլի 25-ին: Միջոցառումներին ներկա կգտնվեն քաղաքապետարանի խորհրդի անդամները, Միդլսեկս շրջանի ոստիկանության ղեկավարը և այլ հյուրեր: Թերթի հաղորդմամբ, ամերիկահայ համայնքը հույս ունի, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, ինչպես նաև օրենսդիր մարմինները կճանաչեն Հայոց Ցեղասպանությունը:
The Jerusalem Post-ը անդրադարել է Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման խնդրին իր «Չքաղած դասեր: Հայոց Ցեղասպանությունը» հոդվածում:
Հրապարակումը ներկայացնում է Հայոց Ցեղասպանության պատմությունը, Երկրորդ աշխարհամարտի նախօրեին Ադոլֆ Հիտլերի արած հայտարարությունը հայերի ջարդերի մասին, ինչպես նաև բերում օրինակներ այլ վայրագություններից: Հոդվածագրի կարծիքով, այդ վայրագությունների դադարեցման համար անհրաժեշտ է ճանաչել դրանք այնպես, ինչպես, որ դրանք կան՝ որպես չարիք: Ուստի, եզրակացնում է հոդվածը, անհրաժեշտ է ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը:
Insidetoronto լրատվական կայքը անդրադառնում է Ռուանդայի ցեղասպանությանը: Այն ներկայացնում է Ռուանդայի ցեղասպանությունը վերապրած, Տորոնտոյում հիմնված Ռուանդայի վերապրածների հիմնադրամի համահիմնադիր Էմերի Ռուտագոնիային, ով վերջերս Սիլվերֆորնում (Կանադա) 150 ուսանողների մասնակցությամբ միջոցառմանը խոսեց ցեղասպանության և իրենց հիմնադրամի գործունեության մասին: Ուսանողներից մեկը տեղեկացրեց, որ իրենց դասընթացների ընթացքում իրենք անդրադառնում են երեք ցեղասպանություններին՝ Հոլոքոստին, ինչպես նաև Ռուանդայի ու Հայոց ցեղասպանություններին:
StarTribune-ը անդրադարձել է հայազգի Ալին Օհանեսյանի Orhan’s Inheritance (Օրհանի ժառանգությունը) գրքին, որը գեղարվեստական է և առնչվում է Հայոց Ցեղասպանության հետ: Գրքի իրադարձությունները տեղի են ունենում 20-րդ դարի վերջում, սակայն փոխկապակցված են դարասկզբի Հայոց Ցեղասպանության հետ: Օհանեսյանի գործը, ըստ քննադատականի, լի է բազմաթիվ մետաֆորներով:
Իր հերթին Rolling Stone ամսագիրը անդրադարձել է System of Down խմբի գալիք համերգաշարին՝ նվիրված Հայոց Մեծ Եղեռնին: Այն կավարտվի ապրիլի 23-ի բացօթյա համերգով Երևանում և կրում է «Արթնացրեք հոգիները» խորագիրը: Ամսագրի հաղորդմամբ այս համերգաշարը ստեղծվել է հատուկ ցեղասպանության տարելիցի առթիվ: Համերգներին կցուցադրվեն նաև կարճատև հոլովակներ: Ամսագիրը մեջբերում է Սերժ Թանկյանի խոսքերը, ով ասում է, որ չկա ցեղասպանության կանխարգելում, և միակ բանը, ինչ կարող է այն կանգնեցնել, դա մենք ենք:

Пробудитесь, души: мировая пресса в канун 100-летия Геноцида армян
The Lowell Sun информирует о мероприятиях, готовящихся в американском городе Ловел в связи со 100-летием Геноцида армян, которые состоятся 25 апреля. На мероприятии будут присутствовать члены совета мэрии, глава полиции района Мидлсекс и другие гости. Как сообщает газета, армянская община Америки надеется, что президент США Барак Обама, Госсекретариат США, а также законодательные органы признают Геноцид армян.
The Jerusalem Post затронул вопрос признания Геноцида армян в статье «Неизвлеченные уроки: Геноцид армян».
Публикация представляет историю Геноцида армян, заявление Адольфа Гитлера в канун Второй мировой войны по поводу истребления армян, а также приводит примеры других зверств. По мнению автора, чтобы прекратить эти зверства, необходимо признать их такими, какие есть – как зло. Посему, заключает журналист, необходимо признать Геноцид армян.
�?нформационный сайт Insidetoronto коснулся геноцида в Руанде. Он представил пережившего геноцид в Руанде соучредителя основанного в Торонто Фонда переживших геноцид в Руанде Эмери Рутащзониа, который недавно на мероприятии в Сильверфорне (Канада) мероприятии с участием 150 студентов говорил о геноциде и деятельности их фонда. Один из студентов сообщил, что на своих занятиях они изучают три геноцида – Холокост, а также геноциды в Руанде и в отношении армян.
StarTribune затронул книгу армянки Алин Оганесян «Orhan’s Inheritance (Наследники Орхан) – художественное произведение, затрагивающее тему Геноцида армян. Описываемые в книге события происходят в конце XX века, однако взаимосвязаны с Геноцидом армян начала века. Произведение Оганесян, по мнению критиков, изобилует метафорами.
В свою очередь, журнал Rolling Stone коснулся предстоящего турне группы System of Down, посвященного Геноциду армян. Оно завершится 23 апреля концертом под открытым небом в Ереване и проходит под девизом «Пробудитесь, души». Как сообщает журнал, это турне задумано специально в связи с годовщиной Геноцида. На концертах будут также демонстрироваться короткие ролики. Журнал приводит слова Сержа Танкяна о том, что предотвращения не существует, и единственное, что может его остановить – это мы.