Պորտլենդում ցուցադրվելու է Ցեղասպանության ժառանգությանը նվիրված ֆիլմաշար
Պորտլենդի պետական համալսարանում ապրիլ ամսվա ընթացքում ցուցադրվելու է անցյալի ճանաչված և չճանաչված ցեղասպանություններին նվիրված 3 ֆիլմ,- ըստ armeniangenocide100.org-ի՝տեղեկացնում է  The Daily Vanguard-ը:
Ֆիլմերի նշանակետում լինելու են 100 տարի առաջ հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացրած զանգվածային վայրագությունները, որոնք ներկայիս թուրքական կառավարությունը չի ճանաչում որպես «ցեղասպանություն»:
«Այս ֆիլմերն իսկապես կարևոր հարցեր են առաջ բերում, որոնք մենք կուզենայինք տալ համալսարանական համայնքին: Հայոց ցեղասպանությունը առանցքային կետ է այս բոլոր երեք ֆիլմերում»,- ասել է Պորտլենդի պետական համալսարանի Հոլոքոսթի և ցեղասպանագիտության ծրագրի ղեկավար Թավի Գուփթան:
Յուրաքանչյուր ֆիլմից հետո հանդիսատեսի հետ տեղի է ունենալու քննարկում ֆիլմերում ներկայացրած հարցերի շուրջ:
Առաջին ֆիլմը` «Ճչացողները», ցուցադրվելու է ապրիլի 9-ին 19:30-ին: Սա 2007 թվականին նկարահանված վավերագրական է, որը ներկայացնում է System of a Down խմբի գործունեությունը՝ ինչպես են նրանք տեղեկություններ տարածում ժամանակակից ցեղասպանությունների մասին, ինչպես էր սկսվել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը և ինչպես են սահմանվում կամ անտեսվում ժամանակակից ցեղասպանությունները:
Երկրորդը «Երկնքի դիտորդները» ֆիլմն է, որը 2014 թվականի Sundance  ֆիլմերի փառատոնին արժանացել է երկու մրցանակների,  Monadnock միջազգային ֆիլմերի փառատոնի և Երուսաղեմի ֆիլմերի փառատոնի «Լավագույն փաստավավերագրական ֆիլմ» անվանակարգի մրցանակակիր է: Ֆիլմը ցուցադրվելու է ապրիլի 14-ին ժամը 19:30-ին:
«Երկնքի դիտորդները» ֆիլմը ներկայացնում է լեհ-հրեա փաստաբան Ռաֆայել Լեմկինի կյանքը, որը Հոլոքոսթի ընթացքում կորցրել է իր ընտանիքն ու շատ ընկերների: Լեմկինն առաջինն էր, որ սահմանեց «ցեղասպանություն» եզրը: Այդ վայրագություններին անուն տալով՝ Լեմկինը, փաստորեն, խթան տվեց ցեղասպանությունների ճանաչմանը:
Երրորդ ֆիլմ «Աղետն» է, որը ցուցադրվելու է ապրիլի 23-ին, կրկին ժամը 19:30-ին:  «Աղետը» Հայոց ցեղասպանության մասին վավերագրական ֆիլմ է, երբևէ չցուցադրած կադրերով և զանգվածային ոճրագործությունները վկայող փաստաթղթերով:
«Ներկայումս 22 պետություն և Ամերիկայի 43 նահանգ ընդունել են Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է Պորտլենդի պետական համալսարանի Հոլոքոսթի և ցեղասպանագիտության ծրագրի ղեկավարը:

Film series explores legacy of Genocide in Portland
Three films will be shown throughout the month of April, looking at past recognized and unrecognized genocides in the world. The films will screen at Portland State and in the surrounding area, the Daily Vanguard reports.
The films’ focus will be on mass atrocities committed against Armenians 100 years ago, which are not legally recognized by the current Turkish government as genocide.
“These movies bring up really important questions that we want to ask the PSU community,” said Tavi Gupta, director of the Holocaust and Genocide Studies Project at PSU. “The Armenian Genocide is a hinge-point for all three movies we are playing this year.”
After each film there will be a discussion with the audience about the issues brought up. The first movie, Screamers, will play on April 9 in Smith Memorial Student Union.Screamers is a 2007 documentary that follows the band System of a Down while they spread information about modern genocides and how the Armenian genocide, begun in 1915, has influenced the way current genocide can be defined or ignored.
The second movie, and most acclaimed of the three, Watchers of the Sky, won two 2014 Sundance Film Festival awards, a Monadnock International Film Festival award and Best Documentary at the Jerusalem Film Festival. It will show April 14 at the NW Film Center’s Whitsell Auditorium.
Watchers of the Sky follows the life of Raphael Lemkin—a Polish Jew who lost many friends and family in the Holocaust—on his journey to find legal recognition of those crimes and others like them. Lemkin eventually coined the word genocide.
The third film, AGHET: Ein Völkermord, will be showing on April 23. It is a 2010 documentary specifically about the Armenian Genocide with never-before-seen footage and documents on the historic telling of the mass atrocity, and of the current Turkish government’s refusal, since World War I to classify the events as genocide.