Նախագահը ներկա է գտնվել ՀԲԸՄ 88-րդ ընդհանուր ժողովի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանն ապրիլի 4-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա են գտնվել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության 88-րդ ընդհանուր ժողովի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը: Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ելույթով: ՀԲԸՄ 88-րդ ընդհանուր ժողովի առիթով կայացել է գալա համերգ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության 88-րդ ընդհանուր ժողովի առթիվ
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հարգարժա՛ն նախագահ, Միության հարգարժա՛ն ղեկավարներ, բարերարներ, հյուրեր,
Սիրով ողջունում եմ միության հերթական` 88-րդ Ընդհանուր անդամական ժողովի բոլոր մասնակիցներին: Սրտանց բարի գալուստ եմ մաղթում ձեզ Հայրենիք:
Ձեր ժողովը գումարվել է համայն հայության համար խիստ պատասխանատու և կարևոր օրերի` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում՝ ապրիլին։ Ուստի և առաջին հերթին անհրաժեշտ է գնահատել և իմաստավորել մեր անցած ընդհանուր ճանապարհն ու ներկա հանգրվանը:
Փաստ է, որ անցած 109 տարիների ընթացքում միշտ վառ է եղել միության ակունքներում դրված հիմնադիր գաղափարներից բխող ազգանպաստ գործունեության լույսը։ Մեծավաստակ ձեր կառույցն անցավ հայ ժողովրդի ճակատագրի ուղիներով. Մեծ եղեռնը վերապրած գաղթականների ու որբերի պես այն հասակ առավ, տոկաց տարաբնույթ փոթորիկների դեմ, դիմացավ մարտահրավերներին և հաղթահարեց բոլոր մեծ ու փոքր դժվարությունները: Հայ ժողովրդին հատուկ հզոր կամքով՝ կառույցն առաջ ընթացավ «միությունը զորություն է» նշանաբանով: Կարճ ժամանակում Միությունն իրավամբ վերածվեց համահայկական կազմակերպության` տարածելով իր ներկայությունը աշխարհասփյուռ մեր գաղթօջախներում։
Դրվատանքի խոսքերը շատ կարևոր են Հայաստանին և հայությանը Հայ բարեգործական ընդհանուր միության անդամների անմնացորդ նվիրումն ու աջակցությունը գնահատելու համար: Ուստի, որպես Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, խորին երախտագիտություն եմ հայտնում Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում ձեր ջանքերով իրականացվող ազգանպաստ գործունեության համար: Շատ շնորհակալ եմ:
Հայրենիքի և հայության ձգող ուժը որևէ հայի հանգիստ չի թողնի, ուր էլ նա լինի: Հենց այդ ուժով մեզնից յուրաքանչյուրը գտնում է Հայաստանի և հայության կյանքին մասնակից դառնալու իր ձևը: Այս գործում նշանակալի է նաև Բարեգործականի դերակատարությունը, որի միջոցով աշխարհի տարբեր կողմերում տարածվում են հայրենասիրության ու հայապահպանության հուրն ու զգացումը:
Հայկական սփյուռքը նոր շունչ առավ և խանդավառվեց Հայաստանի անկախությամբ: Վարդանանց պատերազմից մինչև Սարդարապատ, Բաշ Ապարանից մինչև Արցախի հերոսամարտ, մինչև բարձրաբերձ Շուշիի ազատագրում` պայքարում, արարում և կառուցում է հայ ժողովուրդը: Մենք՝ բոլորս միասին, պաշտպանեցինք համայն հայության հայրենիքը, մեր հպարտությունը, մեր ինքնությունը, մեր զորության աղբյուրն ու կենսական ուժը:
Բարեգործականը սփյուռքի առաջին կառույցներից էր, որ հաստատվեց Հայաստանում և դարձավ հայաստանակենտրոն` գիտակցելով, որ դա է առավել ամրանալու ամենաճիշտ ուղին։ Այն ստեղծեց երիտասարդական, կրթական, առողջապահական, սոցիալական, մարզական և մշակութային գործուն ծրագրեր, որոնք միտված են զարգացնելու Հայաստանի և Արցախի հոգևոր, մշակութային և տնտեսական կյանքը։ Իր լայնածավալ ծրագրերի իրագործման ընթացքում Միությունը Հայաստանում ստեղծեց շուրջ 2000 աշխատատեղ:
Շատ կարևոր է, որ Բարեգործականը մշտապես սերտորեն համագործակցել է Երևանի և Ստեփանակերտի իշխանությունների, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ: Փորձն ապացուցեց, որ դա է առաջնահերթությունները հստակեցնելու, կարիքները ճշգրիտ գնահատելու, օժանդակություն ցուցաբերելու լավագույն ձևերը գտնելու ամենաարդյունավետ ուղին։
Առանձնակի կարևորում եմ սիրիահայ մեր հայրենակիցներին սատարելու ուղղությամբ Միության գործունեությունը։ Կարևորում եմ, որ Բարեգործականը և «Գյուլբենկյան» հիմնարկությունը եկան օգնելու Հայաստանի կառավարությանը` Սիրիայից ներգաղթած մեր համալսարանական երիտասարդների կրթության հիմնախնդիրները կարգավորելու համար։
Մեր ազգային ինքնության առհավատչյան Հայաստանն է: Հայաստանի հետ է կապված հայ մարդու ապագայի պատկերացումը: Նրա անցյալն իբրև մասունք հայրենի հողում է ամփոփված: Նրա ներկան բոլոր թելերով հայրենիքի հետ է կապված: Այդ իսկ պատճառով համայն հայության գերագույն նպատակը պետք է լինեն ապահով Հայաստանին և Արցախին զորակցելն ու սատարելը: Այս առումով կարևորում եմ նաև Միության այն ծրագրերը, որոնք միտված են Հայաստանի հզորացմանը և առաջընթացին, ինչպես նաև Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու շուրջ հայության համախմբմանը։
Ձեր առաջադրած բոլոր խնդիրները համազգային հնչեղություն ունեն: Բնականաբար, դրանք պահանջում են համայն հայության ուժերի համադրում, որն առաջին հերթին ենթադրում է սփյուռքի և հայոց երկու պետությունների համագործակցություն։ Վստահեցնում եմ, որ ձեր բոլոր ազգանվեր ձեռնարկների իրականացման ընթացքում մենք ձեր կողքին ենք լինելու` որպես ամուր հենարան և վստահելի գործընկեր։
Ընդհանուր անդամական ժողովի այս օրերին իմ մաղթանքն է, որ ձեր կառույցի ազգանվեր, եկեղեցանվեր և հայրենանվեր առաքելությունը շարունակի ծավալվել:
Մաղթում եմ, որ Հայ բարեգործական ընդհանուր միության երկրորդ հարյուրամյակը լինի առավել բեղուն, անխոտոր և լեցուն հաղթանակներով:

Президент присутствовал на мероприятии, организованном по случаю 88-го общего собрания АОБС
Президент Серж Саргсян и госпожа Рита Саргсян в Национальном академическом театре оперы и балета имени А.Спендиаряна присутствовали на мероприятии, организованном по случаю 88-го общего собрания Армянского общего благотворительного союза. Президент Республики выступил с речью. По случаю 88-го общего собрания АОБС состоялся гала-концерт.
Выступление Президента Сержа Саргсяна по случаю 88-го общего собрания Армянского общего благотворительного союза
Уважаемый Председатель Армянского общего благотворительного союза, уважаемые руководители Союза, благотворители, гости!
С удовольствием приветствую участников очередного, 88-го Общего членского собрания Союза. Сердечно говорю вам: добро пожаловать на Родину.
Ваше собрание созвано в крайне ответственные и важные для всего армянства дни, в год 100-летней годовщины Геноцида армян, в апреле. Поэтому и в первую очередь необходимо оценить и осмыслить пройденный нами общий путь и нынешнюю ситуацию.
Факт, что в течение прошедших 109 лет всегда ярко горел свет деятельности на благо нации, исходящий из заложенных в истоках Союза основополагающих идей. Ваша заслуженная структура прошла дорогами судьбы армянского народа: подобно пережившим Большую резню беженцам и сиротам она повзрослела, выстояла перед различными ураганами, выдержала вызовы и преодолела все большие и малые трудности. С присущей армянскому народу сильной волей структура продвигалась вперед с девизом «Единство – сила». За короткий период Союз по праву стал общеармянской организацией, распространяя свое присутствие в наших рассеянных по всему миру общинах.
Слова похвалы очень важны для оценки безостаточной преданности и поддержки Армении и армянства членами Армянского общего благотворительного союза. Поэтому, как Президент Республики Армения, я выражаю глубокую признательность за деятельность на благо нации, осуществляемую вашими усилиями в Армении, Арцахе и Диаспоре. Очень благодарен вам.
Притягательная сила Родины и армянства не оставит в покое ни одного армянина, где бы он ни находился. �?менно этой силой каждый из нас находит свою форму участия в жизни Армении и армянства. В этом деле значимую роль играет АОБС, посредством которого в разных частях света распространяются огонь и чувства патриотизма и сохранения армянства.
Армянская диаспора приобрела новое дыхание и воодушевилась независимостью Армении. От войны Вардананц до Сардарапата, от Баш Апарана до героической Арцахской войны, до освобождения находящейся в высоких горах Шуши – борется, созидает и строит армянский народ. Мы все вместе защитили родину всего армянства, нашу гордость, нашу самобытность, источник нашего могущества и жизненной силы.
АОБС был одной из первых структур диаспоры, который утвердился и сосредоточился в Армении, осознавая, что это самый верный путь, чтобы стать крепче. Он создал действенные молодежные, образовательные, здравоохранительные, социальные, спортивные и культурные программы, которые направлены на развитие духовной, культурной и экономической жизни Армении и Арцаха. В ходе реализации своих широкомасштабных программ Союз создал в Армении около 2000 рабочих мест.
Очень важно, что АОБС всегда тесно сотрудничал с властями Еревана и Степанакерта, а также с органами местного самоуправления. Опыт доказал, что это самый эффективный путь уточнения приоритетов, правильной оценки потребностей, нахождения лучших форм оказания помощи.
Придаю особую важность деятельности Союза в направлении поддержки наших армянских соотечественников Сирии. Придаю важное значение тому, что АОБС и учреждение «Гюльбенкян» пришли помочь Правительству Армении в урегулировании образовательных проблем эмигрировавшей из Сирии нашей студенческой молодежи.
Армения является залогом нашей национальной самобытности. С Арменией связано представление армянина о будущем. Его прошлое как мощи покоится в родной земле. Его настоящее всеми нитями связано с родиной. �?менно по этой причине высшей целью всего армянства должны быть укрепление и поддержка безопасных и благополучных Армении и Арцаха. В этом плане придаю также важное значение тем программам Союза, которые направлены на укрепление и прогресс Армении, а также сплочение армянства вокруг Святой Армянской Апостольской Церкви.
Все поставленные вами задачи имеют общенациональное звучание. Естественно, они требуют объединения сил всего армянства, что в первую очередь предполагает сотрудничество диаспоры и двух армянских государств. Уверяю, что в ходе реализации всех ваших инициатив на благо нации мы будем рядом с вами в качестве надежной опоры и доверенного партнера.
В эти дни Общего членского собрания я желаю, чтобы направленная на благо нации, церкви и родины миссия вашей структуры продолжала осуществляться.
Желаю, чтобы второе столетие Армянского общего благотворительного союза было более плодотворным, беспрепятственным и полным побед.