Նախագահը ներկա է գտնվել ՀԲԸՄ 88-րդ ընդհանուր ժողովի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանն ապրիլի 4-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա են գտնվել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության 88-րդ ընդհանուր ժողովի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը: Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ելույթով: ՀԲԸՄ 88-րդ ընդհանուր ժողովի առիթով կայացել է գալա համերգ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության 88-րդ ընդհանուր ժողովի առթիվ
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հարգարժա՛ն նախագահ, Միության հարգարժա՛ն ղեկավարներ, բարերարներ, հյուրեր,
Սիրով ողջունում եմ միության հերթական` 88-րդ Ընդհանուր անդամական ժողովի բոլոր մասնակիցներին: Սրտանց բարի գալուստ եմ մաղթում ձեզ Հայրենիք:
Ձեր ժողովը գումարվել է համայն հայության համար խիստ պատասխանատու և կարևոր օրերի` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում՝ ապրիլին։ Ուստի և առաջին հերթին անհրաժեշտ է գնահատել և իմաստավորել մեր անցած ընդհանուր ճանապարհն ու ներկա հանգրվանը:
Փաստ է, որ անցած 109 տարիների ընթացքում միշտ վառ է եղել միության ակունքներում դրված հիմնադիր գաղափարներից բխող ազգանպաստ գործունեության լույսը։ Մեծավաստակ ձեր կառույցն անցավ հայ ժողովրդի ճակատագրի ուղիներով. Մեծ եղեռնը վերապրած գաղթականների ու որբերի պես այն հասակ առավ, տոկաց տարաբնույթ փոթորիկների դեմ, դիմացավ մարտահրավերներին և հաղթահարեց բոլոր մեծ ու փոքր դժվարությունները: Հայ ժողովրդին հատուկ հզոր կամքով՝ կառույցն առաջ ընթացավ «միությունը զորություն է» նշանաբանով: Կարճ ժամանակում Միությունն իրավամբ վերածվեց համահայկական կազմակերպության` տարածելով իր ներկայությունը աշխարհասփյուռ մեր գաղթօջախներում։
Դրվատանքի խոսքերը շատ կարևոր են Հայաստանին և հայությանը Հայ բարեգործական ընդհանուր միության անդամների անմնացորդ նվիրումն ու աջակցությունը գնահատելու համար: Ուստի, որպես Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, խորին երախտագիտություն եմ հայտնում Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում ձեր ջանքերով իրականացվող ազգանպաստ գործունեության համար: Շատ շնորհակալ եմ:
Հայրենիքի և հայության ձգող ուժը որևէ հայի հանգիստ չի թողնի, ուր էլ նա լինի: Հենց այդ ուժով մեզնից յուրաքանչյուրը գտնում է Հայաստանի և հայության կյանքին մասնակից դառնալու իր ձևը: Այս գործում նշանակալի է նաև Բարեգործականի դերակատարությունը, որի միջոցով աշխարհի տարբեր կողմերում տարածվում են հայրենասիրության ու հայապահպանության հուրն ու զգացումը:
Հայկական սփյուռքը նոր շունչ առավ և խանդավառվեց Հայաստանի անկախությամբ: Վարդանանց պատերազմից մինչև Սարդարապատ, Բաշ Ապարանից մինչև Արցախի հերոսամարտ, մինչև բարձրաբերձ Շուշիի ազատագրում` պայքարում, արարում և կառուցում է հայ ժողովուրդը: Մենք՝ բոլորս միասին, պաշտպանեցինք համայն հայության հայրենիքը, մեր հպարտությունը, մեր ինքնությունը, մեր զորության աղբյուրն ու կենսական ուժը:
Բարեգործականը սփյուռքի առաջին կառույցներից էր, որ հաստատվեց Հայաստանում և դարձավ հայաստանակենտրոն` գիտակցելով, որ դա է առավել ամրանալու ամենաճիշտ ուղին։ Այն ստեղծեց երիտասարդական, կրթական, առողջապահական, սոցիալական, մարզական և մշակութային գործուն ծրագրեր, որոնք միտված են զարգացնելու Հայաստանի և Արցախի հոգևոր, մշակութային և տնտեսական կյանքը։ Իր լայնածավալ ծրագրերի իրագործման ընթացքում Միությունը Հայաստանում ստեղծեց շուրջ 2000 աշխատատեղ:
Շատ կարևոր է, որ Բարեգործականը մշտապես սերտորեն համագործակցել է Երևանի և Ստեփանակերտի իշխանությունների, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ: Փորձն ապացուցեց, որ դա է առաջնահերթությունները հստակեցնելու, կարիքները ճշգրիտ գնահատելու, օժանդակություն ցուցաբերելու լավագույն ձևերը գտնելու ամենաարդյունավետ ուղին։
Առանձնակի կարևորում եմ սիրիահայ մեր հայրենակիցներին սատարելու ուղղությամբ Միության գործունեությունը։ Կարևորում եմ, որ Բարեգործականը և «Գյուլբենկյան» հիմնարկությունը եկան օգնելու Հայաստանի կառավարությանը` Սիրիայից ներգաղթած մեր համալսարանական երիտասարդների կրթության հիմնախնդիրները կարգավորելու համար։
Մեր ազգային ինքնության առհավատչյան Հայաստանն է: Հայաստանի հետ է կապված հայ մարդու ապագայի պատկերացումը: Նրա անցյալն իբրև մասունք հայրենի հողում է ամփոփված: Նրա ներկան բոլոր թելերով հայրենիքի հետ է կապված: Այդ իսկ պատճառով համայն հայության գերագույն նպատակը պետք է լինեն ապահով Հայաստանին և Արցախին զորակցելն ու սատարելը: Այս առումով կարևորում եմ նաև Միության այն ծրագրերը, որոնք միտված են Հայաստանի հզորացմանը և առաջընթացին, ինչպես նաև Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու շուրջ հայության համախմբմանը։
Ձեր առաջադրած բոլոր խնդիրները համազգային հնչեղություն ունեն: Բնականաբար, դրանք պահանջում են համայն հայության ուժերի համադրում, որն առաջին հերթին ենթադրում է սփյուռքի և հայոց երկու պետությունների համագործակցություն։ Վստահեցնում եմ, որ ձեր բոլոր ազգանվեր ձեռնարկների իրականացման ընթացքում մենք ձեր կողքին ենք լինելու` որպես ամուր հենարան և վստահելի գործընկեր։
Ընդհանուր անդամական ժողովի այս օրերին իմ մաղթանքն է, որ ձեր կառույցի ազգանվեր, եկեղեցանվեր և հայրենանվեր առաքելությունը շարունակի ծավալվել:
Մաղթում եմ, որ Հայ բարեգործական ընդհանուր միության երկրորդ հարյուրամյակը լինի առավել բեղուն, անխոտոր և լեցուն հաղթանակներով:

On april 4 at Alexander Spendiaryan State Academic Opera and Ballet Theatre, President Serzh Sargsyan and Mrs. Rita Sargsyan attended an event devoted to the 88th General Assembly of the Armenian General Benevolent Union (ABGU). The Armenian President delivered a speech. On the occasion of the AGBU 88th General Assembly there took place a gala concert.
Address by President Serzh Sargsyan on the 88th General Assembly of the Armenian General Benevolent Union
Distinguished President of the Armenian General Benevolent Union,
Distinguished executives of the union, benefactors, guests,
I am glad to greet all the participants of the union’s 88th ordinary general assembly. I am very pleased to meet you in our Homeland.
Your assembly has been convened at a very responsible and important moment for all Armenians – in the year of the Armenian Genocide Centennial – in April. Hence, we first of all need to assess and evaluate the path we have shared in the past and the present destination.
It is a fact that throughout the last 109 years, the light of patriotic activities stemming from fundamental ideas that lie at the core of the union has always been burning. Your merited organization has passed through the roads of the Armenian people’s fate. Like the refugees and orphans who survived the Mets Eghern, it grew higher, weathered various storms, endured challenges and overcame all big and small difficulties. The Armenian people’s powerful will helped the organization move forward under the slogan “Unity is Power.” In a short period of time, the union transformed into a true pan-Armenian organization, spreading its wings in our colonies all over the world.
It is very important to praise the AGBU members to value their devotion and support for Armenia and Armenians. Thus, as President of the Republic of Armenia, I express my deepest gratitude for your efforts aimed at carrying out patriotic activities in Armenia, Artsakh and the Diaspora. Thank you very much.
Regardless of location, the gravitational force of the Homeland and the nation will not leave any Armenian in peace. With this very force, each of us finds its way to get involved in the life of Armenia and Armenians. Here, too, the union plays a significant role in spreading the flame and sense of patriotism and national preservation throughout different corners of the world.
The Armenian Diaspora took in a new breath and got enthusiastic with Armenia’s independence. From the War of the Vardanank to Sardarapat, from Bash Aparan to the Atsakh heroic war and to the liberation of heaven-kissing Shushi, our people continue to struggle, create and build. Altogether we have managed to defend the homeland of all Armenians, our pride, our identity, the source of our strength and vital power.
The union was of the first diaspora organizations which was established in Armenia and became Armenia-centered, realizing that it was the best way to further reinforcement. It initiated some effective youth, educational, healthcare, social, sports and cultural projects which are targeted at developing the spiritual, cultural and economic life of Armenia and Artsakh. During the implementation of its large-scale projects, the union has managed to create around 2000 jobs.
It is very important that the union has always closely cooperated with Yerevan and Stepanakert authorities, as well as with local self-government bodies. That practice proved that it is the most effective way to clarify priorities, accurately assess the needs and to find the best means of rendering assistance.
I attach special importance to the union’s activities aimed at supporting our compatriots in Syria. It is worth highlighting that the union and the Calouste Gulbenkian Foundation lent a helping hand to the Armenian government to cope with education issues of our young students emigrated from Syria.
Armenia is the guarantee for the preservation of our national identity. Every Armenian’s conception of future is linked to Armenia. As a relic, his past is consigned in his native land. His present is bound by all threads to the homeland. For this very reason, the overarching goal of all Armenians must be to support and back the safeness of Armenia and Artsakh. In this regard, I would like to emphasize those projects of the union which are targeted at the reinforcement and progress of Armenia, as well as at consolidating Armenians around the Armenian Apostolic Holy Church.
All the issues set forth by you have nationwide significance. Naturally, they require all Armenians to combine their efforts which is first of all implies promotion of cooperation between the diaspora and the two Armenian states. I assure you that we will stand beside you throughout the realization of all your patriotic undertakings, serving as a firm foundation and a reliable partner.
During these days of the general assembly, I wish your organization to continue its mission devoted to the well-being of our nation, the church and our homeland.