Յուրաքանչյուր հայ մի փաստ է. «Ակօս»-ի պատասխանը՝ Էրդողանին
«Տեսնել ցանկացողի համար շատ փաստ կա» վերնագրված հոդվածում «Ակօս» պարբերականն այսօր խոսքն ուղղել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, ով, դիմելով Հայկական սփյուռքին, ասել էր.
«Մեր արխիվներն այստեղ են: Դու որքա՞ն արխիվ ունես»: Մեջբերելով Հրանտ Դինքի խոսքը՝ «Ակօս»-ը գրել է. «Իհարկե, հայերը փաստ ներկայացնելու ինչ-որ կախվածություն չունեն: Քանի որ, ինչպես Հրանտ Դինքն էր ասում` «յուրաքանչյուր հայ մի փաստ է», սակայն նրանց համար, ովքեր անպայման փաստ են ուզում, պետք է այս օրերին միաժամանակ տեղի ունեցած զարգացումների մասին հիշեցնել:
Դրանցից առաջինը Հայոց ցեղասպանության մասին Վատիկանում գտնվող արխիվների հրապարակումն է: Մյուսը՝ Ռայմոնդ Գևորգյանի «Հայոց ցեղասպանությունը» գրքի թուրքերեն թարգմանությունը: Գրքում պատմվում է վայրերի, գյուղերի մասին, որտեղ տեղի է ունեցել Ցեղասպանությունը՝ վկաներով: Հետևաբար՝ տեսնել ցանկացողի համար շատ փաստ կա: Բավարար է տեսնել կարողանալ»:

Каждый армянин – факт: Ответ «Акос» Эрдогану
«В статье под заголовком «Для желающего видеть фактов много» издание «Акос» сегодня обращается к президенту Реджепу Тайипу Эрдогану, который, обращаясь к армянской Диаспоре, сказал: «Наши архивы здесь. У тебя сколько арзхивов?»
Приводя слова Гранта Динка, «Акос» написал: «Конечно, у армян нет никакой зависимости для представления фактов. Поскольку, как говорил Грант Динк – «Каждый армянин – факт». Однако тем, кому непременно нужны факты,  надо напомнить о развитиях, одновременно происшедших в эти дни.
Первое из них – публикация архивов о Геноциде армян, находящихся в Ватикане. Другое – перевод на турецкий язык книги Раймонда Геворгяна «Геноцид армян». В книге  со ссылкой на свидетелей рассказывается о местах, селах, где происходит Геноцид. Соответственно,  для желающего видеть фактов много. Достаточно уметь видеть».: