Ամերիկյան լրատվամիջոցները բարձրաձայնում են Հայոց ցեղասպանության պատմության դասավանդման կարևորության մասին
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի դպրոցներում Հայոց ցեղասպանության պատմության դասավանդման հարցը շարունակում է գտնվել ամերիկյան լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում: «Արմենպրես»­ի փոխանցմամբˋ այս անգամ խնդրին է անդրադարձել ամերիկյան yourcentralvalley.com կայքը: Այն տեղեկացնում է, որ Կալիֆորնիա նահանգում կայացած ուսուցիչների ազգային համաժողովի ժամանակ պատմության 30 ուսուցիչներից երկուսն են իմացել հայերի ցեղասպանության մասին: «Դժբախտաբար, 20­րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը ամենաքիչն է հայտնի նախորդ դարի ցեղասպանություններից: Փաստ, որ հասկանալի պատճառներով վրդովում է տեղի հայությանը, ովքեր ցեղասպանության վերապրածների ժառանգներն են, ովքեր իրենց հարազատներին և ընտանիքներին կորցրել են Օսմանյան Թուրքիայի կազմակերպած կոտորածների ժամանակ»,­ գրում է կայքը: Միաժամանակ նշվում է, որ վերջին տարիներին Կալիֆորնիայի դպրոցների 10­րդ դասարանի ծրագրում ընդգրկվել է Հայոց ցեղասպանության ուսուցանումը: Իսկ վերջերս ընդունված օրինագիծը սահմանում է, որ պատմության նոր դասագրքեր տպագրվեն, որոնց մեջ նշված լինի ցեղասպանության մասին: Ֆրեզնո քաղաքում դպրոցականները Հայաստանի մասին սովորում են շատ փոքր տարիքից: Տարրական դասարաններում դասավանդվում է հայկական երաժշտություն, իսկ ավագ դպրոցումˋ Հայոց ցեղասպանության պատմություն: 2014 թվականի օգոստոսին ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի սենատը միաձայն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության պատմության դասավանդման մասին` «Armenian Genocide Education Act (AB 1915)» բանաձևը: Նախագծի հեղինակն է սենատի անդամ Ադրին Նազարյանը:

Американские СМ�? озвучивают важность преподавания истории Геноцида армян
Вопрос преподавания истории Геноцида армян в школах штата Калифорния США продолжают оставаться в центре внимания американских СМ�?. Как передает «Арменпресс», на этот раз проблемы коснулся американский сайт yourcentralvalley.com. Он сообщает, что во время национального форума педагогов, состоявшегося в штате Калифорния, из 30 учителей только двое знали о Геноциде армян. «К сожалению, первый геноцид XX века наименее известен из геноцидов прошлого века. Факт, что по понятным причинам возмущается местное армянство, которое является  наследниками переживших геноцид, потерявших родных и семьи во время организованных Османской Турцией истреблений, – пишет сайт.
В то же время отмечается, что в последние годы в программу 10-х классов школ Калифорнии включено изучение Геноцида армян. А принятый недавно законопроект устанавливает необходимость издания новых учебников истории, в которых бы говорилось о геноциде.  В городе Фрезно школьники с малых лет узнают об Армении. В начальных классах преподается армянская музыка, а в старшей школе – история Геноцида армян. В августе 2014 года сенат штата Калифорния США единогласно принял резолюцию о преподавании истории Геноцида армян «Armenian Genocide