Եվրոպայի ժողովրդավարական երիտասարդական համայնք կազմակերպությունը Ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն է ընդունել
Եվրոպայի ժողովրդավարական երիտասարդական համայնք կազմակերպության (DEMYC-ի) գործադիր մարմինը ապրիլի 23-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող պաշտոնական հայտարարություն: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Կարեն Ավագյանը:
Կարեն Ավագյանը տեղեկացրել է նաև, որ DEMYC-ի ներկայացուցիչները ապրիլի 23-26-ը լինելու են Երևանում, որտեղ կայանալու է DEMYC-ի խորհրդի հավաքը: Ներկայացուցիչները մասնակցելու են Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի բոլոր միջոցառումներին: Կարեն Ավագյանը նշել է, որ DEMYC-ը միավորում է մոտավորապես հիսուն երկրի կուսակցությունների երիտասարդական թևեր:
Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարությունը.
Վկայակոչելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը,
Վերահաստատելով մարդու իրավունքների սկզբունքները և եվրոպական արժեքները,
Դատապարտելով հայ ժողովրդի դեմ Օսմանյան Կայսրության և Թուրքիայի տարբեր ռեժիմների կողմից հայ բնակչության նկատմամբ 1894-1923թթ. ծրագրված և շարունակաբար իրականացված ցեղասպանային գործողությունները, հայրենազրկումը, կոտորածներն ու էթնիկ զտումները, որոնք միտված էին հայ բնակչության բնաջնջմանը, հայկական ժառանգության ոչնչացմանը, ինչպես նաև` Ցեղասպանության ժխտումը, պատասխանատվությունից խուսափելու, կատարված հանցագործությունները և դրանց հետևանքները մոռացության մատնելու կամ արդարացնելու բոլոր փորձերը՝ որպես շարունակություն այդ հանցագործության և քաջալերանք նոր ցեղասպանություններ գործելու:
DEMYC (Եվրոպայի ժողովրդավարական երիտասարդական համայնք) խորհուրդը հայտարարում է հետևյալը.
Մենք դատապարտում ենք հայ ժողովրդի դեմ Օսմանյան Կայսրության և Թուրքիայի տարբեր ռեժիմների կողմից 1894-1923թթ. ծրագրված և շարունակաբար իրականացված ցեղասպանային գործողությունները, ունեզրկումը, հայ բնակչության ոչնչացմանն ուղղված կոտորածներն ու էթնիկ զտումները, հայկական ժառանգության ոչնչացումը, ինչպես նաև Ցեղասպանության ժխտումը,
- Մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը և խոնարհվում այդ նահատակների ու փրկված հերոսների առջև, ովքեր պայքարել են իրենց կյանքի և մարդկային արժանապատվության համար: Ավելին, մենք ընդունում ենք, որ Ցեղասպանությունը հանգեցրել է ոչ միայն հայերի ոչնչացման և ունեզրկման, այլև տարածվել է Պոնտոսի հույն և ասորի ժողովուրդների վրա, ում հիշատակը մենք նույնպես ոգեկոչում ենք,
- Մենք միանում և վճռականորեն աջակցում ենք Հայաստանի հանձնառությանը և հայ ժողովրդին` շարունակելու միջազգային պայքարը ցեղասպանությունների կանխարգելման, ցեղասպանության ենթարկված մարդկանց իրավունքների վերականգնման և պատմական արդարության հաստատման գործում,
- Մենք կոչ ենք անում Թուրքիային առերեսվել պատմության հետ և վերջապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և դրա հատևանքով վերջինիս կրած ունեզրկումը, այդ թվում, չսահմանափակելով հայ ժողովրդի վերադարձի և իրենց ազգային օջախներին անվտանգ վերամիավորման իրավունքը: Եվ այդ ամենը պետք է բխի ճշմարտության միջոցով հաշտության հասնելու հրամայականից,
- Մենք կոչ ենք անում Թուրքիայի կառավարությանը հարգել և լիովին գիտակցել իր ստանձնած իրավական պարտավորությունները, այդ թվում` այն դրույթների, որոնք վերաբերում են մշակութային ժառանգության պահպանմանը, մասնավորապես, բարեխղճորեն անցկացնել միասնական գույքագրում հայկական և այլ մշակութային ժառանգություննների, որոնք ոչնչացվել կամ ավերվել են անցյալ դարում:

On March 23th, DEMYC Executive Bureau published an official statement recognizing and condemning Armenian genocide, the Head of the Youth of the Republican Party of Armenia Karen Avagyan told Tert.am during the interview.
Karen Avagyan also mentioned that the DEMYC delegates visit Yerevan on April 23-26 where the DEMYC Council Meeting will take place, during the commemorative events of the Armenian Genocide Centennial. The event will comprise of meetings with Armenia key policy makers, panel and round table discussions, an action campaign, the adoption of a council resolution (on Armenian Genocide) and cultural visits.
Mr. Avagyan mentioned that uniting youth wings of the parties from approximately 50 states with currently now more than one million affiliates in its member organizations, DEMYC is one of the strongest political youth organizations in Europe.
The official statement is the following.
DEMYC Executive Bureau Statement
23/03/2015, Nicosia, Cyprus
- Having in mind Pan-Armenian Declaration on the Centennial of the Armenian Genocide;
- Reaffirming the principles on Human rights and standing on European value;
- Condemning the genocidal acts against the Armenian people, planned and continuously perpetrated by the Ottoman Empire and various regimes of Turkey in 1894-1923, dispossession of the homeland, the massacres and ethnic cleansing aimed at the extermination of the Armenian population, the destruction of the Armenian heritage, as well as the denial of the Genocide, all attempts to avoid responsibility, to consign to oblivion the committed crimes and their consequences or to justify them, as a continuation of this crime and encouragement to commit new genocides;
DEMYC (Democrat Youth Community of Europe) Board states the following:
- We condemn the genocidal acts against the Armenian people, planned and continuously perpetrated by the Ottoman Empire and various regimes of Turkey in 1894-1923, dispossession of the homeland, the massacres and ethnic cleansing aimed at the extermination of the Armenian population, the destruction of the Armenian heritage, as well as the denial of the Genocide;
- We commemorate one-and-a-half million innocent victims of the Armenian Genocide and bow in gratitude before those martyred and surviving heroes who struggled for their lives and human dignity. Moreover, we recognize, that the Genocide resulted in the death and dispossession not only of Armenian people but also extended to the Pontic Greeks and Assyrians peoples, and we commemorate them as well;
- We join and strongly support the commitment of Armenia and the Armenian people to continue the international struggle for the prevention of genocides, the restoration of the rights of people subjected to genocide and the establishment of historical justice;
- We encourage Turkey to face history and finally recognize the ever-present reality of the Armenian Genocide and its attendant dispossession, including but not limited to ensuring a right of return of the Armenian people to, and a secure reconnection with, their national hearth―all flowing from the fundamental imperative of achieving Reconciliation through the Truth;
- We call upon the Government of Turkey to respect and realize fully the legal obligations which it has undertaken including those provisions which relate to the protection of cultural heritage and, in particular, to conduct in good faith an integrated inventory of Armenian and other cultural heritage destroyed or ruined during the past century.