Ազնավուրը մտադիր է Վատիկանում համերգ տալ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով
Ֆրանսահայ հանրահայտ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը մտադիր է Վատիկանում համերգ կազմակերխել՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
Այս մասին գրում է КАI գործակալությունը: Չորեքշաբթի Ազնավուրը Վատիկանում մասնակցելու է Ֆրանցիսկոս I-ի ընդունելությանը եւ պատրաստվում է Հռոմի Պապի հետ խոսել համերգի մասին: Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, Պապի մերձավոր շրջանակի աղբյուրները նշել են, որ Հռոմի Պապը շատ լավ ծանոթ է Ազնավուրի ստեղծագործությունների եւ լսում է աշխարհի ամենահայտնի հայերից մեկի երգերը:
Շառլ Ազնավուրը (Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան) անցյալ տարի նշեց ծննդյան 90-ամյակը: Երաժշտական քննադատները մինչեւ հիմա բարձր են գնահատում նրա ձայնային տվյալները, ինչը շանսոնյեին թույլ է տալիս համերգներով հանդես գալ եւ նոր սպավառակներ ձայնագրել: Ապրիլի 12-ին Հռոմի Պապը Սուրբ Պետրոսի տաճարում Պատարագ է մատուցելու 1915 թվականին սկսված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Aznavour to give concert dedicated to the Armenian Genocide Centennial in the Vatican
Famous French-Armenian singer Charles Aznavour is planning on giving a concert dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide in the Vatican, as KAI news agency reports.
Aznavour will be participating in the reception hosted by Pope Francis I in the Vatican on Wednesday and is planning on talking to the Pope of Rome about the concert. According to RIA Novosti, the Pope’s insiders say the Pope knows Aznavour’s songs very well and listens to the songs by one of the world’s most famous Armenians.
Charles Aznavour (Shahnur Vaghinak Aznavourian) celebrated his 90th birthday anniversary last year. Music critics still praise his voice, allowing the singer to give more concerts and release more albums. On April 12, the Pope will serve a Holy Mass in memory of the victims of the Armenian Genocide of 1915 at the St. Peter Temple.