Հրանուշ Հակոբյան.«Աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդն այլևս չի՛ լռելու…»
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում Քուվեյթի Պետություն մեկնած ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մարտի 12-ին Քուվեյթից ժամանեց Բեյրութ:
Մարտի 13-ին նախարար Հ. Հակոբյանին ընդունել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը: Հանդիպման ընթացքում Նորին Սրբությունը բարձր գնահատեց նախարար Հ. Հակոբյանի նվիրյալ աշխատանքը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման գործում: Քննարկվեցին Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կազմակերպական և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ծրագրերի հետ կապված հարցեր: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Լիբանանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Քոչարյան:
Արամ Ա. Վեհափառի հետ հանդիպումից հետո նախարար Հ. Հակոբյանը Լիբանանի հայոց թեմի Ազգային առաջնորդարանում հանդիպեց Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպս. Փանոսյանին:
Նույն օրը նախարարն այցելեց Հայ կաթողիկե պատրիարքարան, ուր հանդիպեց Տանն Կիլիկիո կաթողիկե հայոց Ներսէս Պետրոս ԺԹ. Կաթողիկոս- պատրիարքի հետ:
Ամենապատիվ հոգևոր տերը տեղեկացրեց Հայ կաթողիկե պատրիարքության ծրագրերին և շեշտեց միացյալ ճակատով հանդես գալու հրամայականը: Նա կարևորեց մեծաշուք սուրբ պատարագը, որ պիտի տեղի ունենա ապրիլի 12-ին Վատիկանի Ս. Պետրոսի Մայր տաճարում, որի ընթացքում Ֆրանչիսկոս սրբազան քահանայապետը Ս. Գրիգոր Նարեկացուն հանդիսավորապես պիտի հռչակի Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ:
Այնուհետև, նախարարը հյուրընկալեց նաև Մերձավոր Արևելքի Հայ ավետարանական եկեղեցիների միության նախագահ և Հայ ավետարանական համաշխարհային խորհրդի նախագահ վեր. Մկրտիչ Գարագյոզյանին։
Լիբանանյան այցի շրջանակում նախարար Հ. Հակոբյանը մասնակցեց Բեյրութում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված երախտագիության երեկոյին:
Լիբանանի և Հայաստանի Հանրապետությունների ազգային օրհներգներից հետո բացման խոսքով հանդես եկավ Լիբանանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Քոչարյանը: Նա նշեց, որ աշխարհի տարբեր երկրներում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումների նպատակն է հայ ժողովրդի պահանջատիրությունը իրազեկել և լսելի դարձնել միջազգային հանրությանը: Դեսպանն ընդգծեց, որ ոգեկոչման միջոցոռումներն անցկացվում են հիշողություն, երախտագիտություն, միջազգային պայքար և վերածնունդ ուղղություններով: Նա կարևորեց հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հերթական նիստի ժամանակ ընդունված Ցեղասպանության համահայկական հռչակագիրը, որը հայ ժողովրդի միասնության և համախմբվածության արդյունք էր: Այնուհետև ելույթ ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի փոխատենապետ Շահան Կանդահարյանը: Նա խոսեց հայ ժողովրդի համար հույժ կարևոր տարվա խորհրդի մասին՝ հույս հայտնելով, որ միջազգային հանրությունը արդար իրավական գնահատական կտա կատարված հանցագործությանը։
Իր ելույթում Լիբանանի խորհրդարանի պատգամավոր, Լիբանանի վարչապետի և խորհրդարանի նախագահի ներկայացուցիչ Ղասան Մուխայբերն անդրադարձավ Օսմանյան Կայսրությունում հայ և լիբանանցի ժողովուրդների զրկանքներներին և տառապանքներին՝ օգտագործելով «Մենք բոլորս հայ ենք» արտահայտությունը: Եթե հայերի հանդեպ իրագործվել է անմարդկային ոճիր՝ ջարդեր և ցեղասպանություն, որին զոհ են դարձել 1.5 միլիոն անմեղ մարդիկ, ապա Լիբանանի ժողովուրդը մատնվել է սովի և կորցրել բնակչության 40 տոկոսը: Ղասան Մուխայբերը համոզմունք է հայտնել, որ կգա ժամանակ, երբ թուրքերը կվերադարձնեն հայ ժողովուրդից զավթած տարածքներն ու ունեցվածքը: Նա հպարտությամբ է խոսել լիբանանահայ համայքնի մասին, որի հանդեպ Լիբանանի ժողովուրդը ունի հատուկ վերաբերմունք և հարգանք և կոչ է արել միջազգային հանրությանը համախմբվելու հետագայում հնարավոր ցեղասպանությունները կանխելու նպատակով:
Երեկոյի վերջում ներկաներին խոսք ուղղեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նախարարն ընդգծեց, որ հայ ժողովուրդը միշտ երախտագիտությամբ է հիշելու արաբական աշխարհի, մասնավորապես Լիբանանի ժողովրդի ցուցաբերած անուրանալի աջակցությունը, ինչի շնորհիվ հայության բեկորները փրկություն և ապաստան գտան, հիմնավորվեցին, ինտեգրվեցին և ակտիվորեն մասնակցեցին քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և մշակութային կյանքին: Նախարարը, մեջբերելով ՀՀ Նախագահի ՄԱԿ-ի ԳԱ ելույթը, շնորհակալություն հայտնեց բոլոր պետություններին, միջազգային, կրոնական և հասարակական կազմակերպություններին, երեկոյին ներկա դեսպաններին, որոնք ճանաչել և դատապարտել են մարդկության դեմ կատարված սոսկալի ոճիրը՝ Հայոց ցեղասպանությունը: Անդրադառնալով Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը՝ Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ ներկայումս Թուրքիան ջանքեր չի խնայում խեղաթյուրելու, ժխտելու և կեղծելու իրականությունը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ Թուրքիան մի օր ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը նաև այն պատճառով, որ թուրքական հասարակությունում մարդիկ սկսել են ուսումնասիրել իրենց իրական պատմությունը, իսկ աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդն այլևս չի լռելու և անընդատ պահանջելու է համազգային իրավունքների վերականգնումը: Նախարար Հակոբյանը ներկայացրեց համահայկական հռչակագիրի գլխավոր սկզբունքները 100-րդ տարելիցի «Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսին համահունչ։ Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ հայ ժողովուրդը կառուցում է ազատ, անկախ, ժողովրդավարական պետություն անկախ այն բանից, որ արդեն շուրջ 25 տարի գտնվում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից իրականացվող անօրինական շրջափակման մեջ :
Երեկոյի ընթացքում ցուցադրվեցին Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված պաստառներ սկանդինավյան արխվներից և միջազգային մամուլից, հնչեցին երաժշտական կատարումներ:
Երախտագիտության երեկոյին ներկա էին Լիբանանի էներգետիկայի, կրթության և բարձրագույն կրթության, գյուղատնտեսության նախարարները, խորհրդարանի պատգամավորներ, ԱԳՆ և այլ նախարարությունների պաշտոնյաներ, նախկին նախագահների ներկայացուցիչներ, Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Կանադայի, Մեքսիկայի, Պարագվայի, Ուրուգվայի, Արգենտինայի, Ավստրիայի, Լեհաստանի, Հնդկաստանի, Կիպրոսի դեսպանները, Հունաստանի և Սերբիայի գործերի հավատարմատարները, Սուրբ Աթոռի ներակայացուցչության, Սիրիայի դեսպանության, ԵՄ, ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, կրոնական առաջնորդներ, քաղաքական կուսակցությունների, բազմաթիվ լրատվամիջոցների թղթակիցներ:
Մարտի 14-ին Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարին ընդունեց Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նեբիհ Բըրրիին: Ընդունելությանը մասնակցում էր նաև Լիբանանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Քոչարյանը:
Նախարար Հ. Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց Բըրրիին, որի նախագահության օրոք` 1997-ին և 2000-ին, Լիբանանի խորհրդարանը ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևեր:
Նախարարը խորհրդարանի նախագահին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման առթիվ Հայաստանում տեղի ունենալիք պետական և կառավարական ձեռնարկներ: Նա նշեց, որ այդ ձեռնարկների շրջանակում մարտի 18-20-ը Երևանում տեղի է ունենալու լրագրողների ֆորում, որին մասնակցություն պետք է ունենան աշխարհի շուրջ 150 լրատվամիջոցներ, որոնցից 7-ը` լիբանանյան:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը Նեբիհ Բըրրիին առաջարկեց բարձրաստիճան պատվիրակությամբ Լիբանանը ներկայացնել ապրիլի 24-ին Երևանում տեղի ունենալիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններին:
Սփյուռի նախարարը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ Հայաստանում տեղի կունենա նաև «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» խորագիրը կրող ընդգրկուն խորհրդաժողով, որին կմասնակցեն 100-րդ տարելիցի նշումին իրենց մասնակցությունը բերած պաշտոնական պատվիրակությունները:
Տիկին Հակոբյանը տեղեկացրեց նաև, որ Սուրբ Էջմիածնի Մայր տաճարում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն նահատակների սրբադասման պատարագի արարողություն:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ սփյուռքի նախարարը գոհունակություն հայտնեց, որ ուրախ է գտնվել տարածքով փոքր երկիր Լիբանանում, ուր սակայն տասնյակ հազարավոր հայեր են ապրում հայկական մթնոլորտում և հայկական ոգով:
Լիբանանում գտնվելու օրերին նախարարը ներկա է գտնվել նաև լիբանանահայ տաղանդավոր նկարիչ-քանդակագործ Րաֆֆի Թոքաթլյանի աշխատանքների ցուցահանդեսի բացմանը, այցելել է «Լյուսի Թյությունճյան» սրահում բացված ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Անատոլի Գրիգորյանի ցուցահանդեսին, ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության կենտրոնատեղի, մասնակցել և գնահատանքի խոսք է ասել Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում Բեյրութի «Ծաղիկ» գրական հանդեսի կազմակերպած Զորավար Անդրանիկի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Նախարարը հանդիպում է ունեցել նաեւ Հայկազյան համալսարանի ուսանողության հետ։
Այցի ավարտին նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելել է Այնճար, ուր ունեցել է բազմաթիվ տպավորիչ և հուզիչ հանդիպումներ:

Грануш Акопян: «Армянство мира отныне не будет молчать…»
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян, в составе возглавляемой премьер-министром РА Овиком Абрамяном находившаяся в Государстве Кувейт, 12 марта из Кувейта прибыла в Бейрут.
Министра Г.Акопян 13 марта принял Его Святейшество Верховный Патриарх Арам I. В ходе встречи Его Святейшество высоко оценил преданную работу министра Г.Акопян в деле развития взаимодействия Армения-Диаспора. Были обсуждены вопросы, связанные с организацией 100-летия Геноцида армян и программами взаимодействия Армения-Диаспора. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Ливане Ашот Кочарян.
После встречи с Патриархом Арамом I министр Г.Акопян в Национальном предстоятельстве армянской епархии Ливана встретилась с предстоятелем армянской епархии Ливана епископом Шаге Паносяном.
В тот же день министр посетила Армянское Католическое Патриаршество, где встретилась с армянским Католическим патриархом Дома Киликийского Нерсесом Петросом XIX.
Высокочтимый духовный отец проинформировал о программах Армянского Католического Патриаршества и подчеркнул необходимость выступления единым фронтом. Он отметил важность Священной Литургии, которая должна состояться 12 апреля в кафедральном соборе Святого Петра Ватикана, в ходе которой Папа Римский Франциск должен торжественно провозгласить Св. Григора Нарекаци архимандритом Вселенской Церкви.
Затем министр приняла также председателя Союза армянских евангелистских церквей Ближнего Востока и председателя Всемирного Армянского евангелистского совета высокочтимого Мкртича Гарагезяна.
В рамках ливанского визита министр Г.Акопян приняла участие в организованном посольством РА в Бейруте вечере признательности, посвященном 100-летию Геноцида армян.
После исполнения Национальных гимнов Ливана и Республики Армения со вступительной речью выступил Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Ливане Ашот Кочарян. Он отметил, что цель проводимых в разных странах мира различных мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян – осведомить о требовании армянского народа и сделать слышимым для мирового сообщества. Посол подчеркнул, что поминальные мероприятия проводятся по следующим направлениям: память, признательность, международная борьба и возрождение. Он отметил важность принятой на очередном заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, Всеармянской декларации Геноцида, являющейся плодом единства и сплоченности армянского народа. Затем выступил вице-председатель Центрального Ливанского органа по 100-летию Геноцида армян Шаан Кантаарян. Он говорил о символе чрезвычайно важного для армянского народа года, выразив надежду, что мировое сообщество даст справедливую правовую оценку совершенного преступления.
В своем выступлении депутат парламента Ливана, представитель премьер-министра и председателя парламента Ливана Хасан Мухайбер коснулся лишений и мук армянского ливанского народов в Османской империи, использовав выражение «Мы все армяне». Если в отношении армян было совершено бесчеловечное преступление – истребление и геноцид, жертвой которых стали полтора миллиона невинных человек, то народ Ливана был подвержен голоду, потерял 40 процентов населения. Хасан Мухайбер выразил уверенность, что настанет время, когда турки возвратят захваченные у армянского народа территории и имущество. Он с гордостью говорил об армянской общине Ливана, в отношении которой ливанский народ проявляет особое отношение и уважение и призвал мировое сообщество сплотиться с целью предотвращения в дальнейшем возможных геноцидов.
В заключение вечера с речью к собравшимся обратилась министр  Диаспоры РА Грануш Акопян. Министр подчеркнула, что армянский народ всегда будет с признательностью вспоминать неоценимое содействие арабского мира, и в частности народа Ливана, благодаря чему осколки армянства нашли спасение и приют, обосновались, интегрировались и приняла активное участие в политической, социально-экономической и культурной  жизни. Министр, процитировав выступление Президента РА на Генеральной ассамблее ООН, выразила благодарность всем государствам, международным, религиозным и общественным  организациям, присутствующим на вечере послам, которые признали и осудили совершенное против человечества ужасное преступление – Геноцид армян.
Коснувшись проводимой Турцией политики отрицания, Грануш Акопян отметила, что ныне Турция не жалеет сил для того, чтобы исказить, отрицать и фальсифицировать действительность. Она выразила уверенность, что однажды Турция признает Геноцид армян еще и по той причине, что люди в турецком обществе начали изучать свою реальную историю,  а армянство мира отныне не будет молчать и постоянно будет требовать восстановления общенациональных прав. Министр Акопян представила главные принципы Общеармянской декларации, созвучные девизу 100-летия – «Помню и требу».  Грануш Акопян подчеркнула, что армянский народ создает  свободное, независимое, демократическое государство независимо от того, что 25 лет находится в незаконной блокаде, осуществляемой Азербайджаном и Турцией.
В ходе вечера демонстрировались посвященные теме Геноцида армян плакаты из скандинавских архивов и мировой прессы, прозвучали музыкальные исполнения.
На вечере признательности присутствовали министры энергетики, образования и высшего образования, сельского хозяйства Ливана, депутаты парламента, чиновники М�?Д и других министерств, представители экс-президентов, послы Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки, Франции, Германии, Канады, Мексики, Парагвая, Уругвая, Аргентины, Австрии, Польши, �?ндии, Кипра, поверенные в делах Греции и Сербии, представительства Святого Престола, посольства Сирии, представители ЕС, ООН и других международных организаций, духовные лидеры, представители политических партий, корреспонденты многочисленных СМ�?.
14 марта министра Диаспоры Республики Армения принял председатель парламента Ливана Набих Бэрри. На приеме присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Ливане Ашот Кочарян.
Министр Г.Акопян выразила благодарность Бэрри, в годы председательства которого – 1997 и 2000, – парламент Ливана принял резолюции, осуждающие Геноцид армян.
Министр представила председателю парламента государственные и правительственные мероприятия, намеченные в Армении по поминовению 100-летия Геноцида армян. Она отметила, что в рамках этих мероприятий 18-20 марта в Ереване состоится форум журналистов, в котором примут участие 150 СМ�? мира, в том числе 7 – ливанских.
В ходе встречи министр предложила спикеру Набиху Бэрри представлять Ливан во главе высокопоставленной делегации на предстоящем 24 апреля поминальных мероприятиях 100-летия Геноцида армян.
Госпожа Акопян отметила, что по случаю 100-летия Геноцида армян в Армении состоится также масштабный форум под девизом «Борьба против преступления геноцид», в котором примут участие официальные делегации, участвующие в  поминальных мероприятиях.
Госпожа Акопян сообщила также, что в Кафедральном соборе Святого Эчмиадзина  состоится церемония Литургии по канонизации 1,5 миллионов невинных жертв Геноцида армян.
По завершении встречи Грануш Акопян выразила удовлетворение тем, что находится в небольшом по территории Ливане, где, однако, живут десятки тысяч армян – в армянской атмосфере и с армянским духом.
В дни пребывания в Ливане министр присутствовала также на открытии выставки работ ливанского армянина, талантливого  художника-скульптора Раффи Токатляна, посетила открывшуюся в зале «Люси Тутунджян» выставку Народного художника РА Анатолия Григоряна, побывала в штаб-квартире Центрального правления ВАБС, участвовала и высказала слова оценки на мероприятии, посвященном 150-летию Зоравара Андраника, которое в рамках мероприятий 100-летия Геноцида армян организовал Бейрутский литературный журнал «Цахик».
В завершение визита министр Грануш Акопян посетила Айнчар, где состоялись многочисленные впечатляющие и волнующие встречи.