Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողով է կայացել Պադովայում
Մարտի 11-12-ը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Պադովայի համալսարանի կենտրոնական դահլիճում կայացել է «Հայոց ցեղասպանություն. 1915-2015. Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցը» խորագրով միջազգային գիտաժողովը։
ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայության հաղորդմամբ, Պադովայի համալսարանի հովանու ներքո կայացած գիտաժողովը կազմակերպել էին Շոայի և զանգվածային սպանությունների ուսումնասիրությունների խումբը և Պադովայի համալսարանի քաղաքական գիտությունների, իրավունքի և միջազգային ուսումնասիրությունների դեպարտամենտը՝ Փարիզի Շոայի հուշահամալիր-թանգարանի հետ համագործակցությամբ: Գիտաժողովի կազմակերպմանը մասնակցել են նաև Պադովայի քաղաքապետարանը, «Nairi Onlus» ասոցիացիան, «Glass House» մշակութային ասոցիացիան, Իտալիայի հայերի միությունը, Պադովայի հրեական համայնքը և «Աշխարհի առաքյալների այգի» կազմակերպությունը:
Գիտաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Պադովայի համալսարանի ռեկտոր Ջուզեպպե Զաքարիան, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանը, համալսարանի քաղաքական գիտությունների, իրավունքի և միջազգային ուսումնասիրությունների դեպարտամենտի տնօրեն Անտոնիո Վարսորին, Պադովայի քաղաքապետարանի մշակույթի հարցերով պատասխանատու Ֆլավիո Ռոդեկիերոն:
Բանախոսների թվում էին Սորբոնի համալսարանի դասախոս Իվ Տերնոնը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոս Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը, Ստամբուլի «Սաբանչի» համալսարանի դասախոս Հալիլ Բերկթայը, Պադովայի համալսարանի պրոֆեսոր Անտոնիա Արսլանը, Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Մարչելլո Ֆլորեսը և Միլանի, Նյու Յորքի, Պադովայի, Վենետիկի, Համբուրգի և այլ քաղաքների համալսարանների ու հետազոտական կենտրոնների շուրջ երկու տասնյակի հասնող դասախոսներ և փորձագետներ:
Դեսպան Ղազարյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը Հայաստանի կողմից ոգեկոչվելու է չորս հիմնական ուղղություններով` հարգանքի տուրքի մատուցում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին և զոհերի սրբադասման արարողություն Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից, հայ ժողովրդի երախտագիտութունը բոլոր նրանց, ովքեր Ցեղասպանության ծանր օրերին աջակցեցին հայերին, աջակցություն նոր ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին, ցեղասպանությունը վերապրած և անկախ պետականությունը վերականգնած հայ ժողովրդի վերածնունդ:
Դեսպանը նաև անդրադարձել է արևմտահայ մի շարք մտավորականների՝ Պադովայի համալսարանի շրջանավարտ լինելու փաստին՝ նկատելով, որ նրանց մի մասը զոհ գնաց Ցեղասպանությանը:
Գիտաժողովի ընթացքում բանախոսները խոսել են Հայոց ցեղասպանության սոցիալական, քաղաքական, իրավական և կրոնական ասպեկտների, թուրքական ազգայնականության և ժխտողականության, Ցեղասպանության կոնվենցիայի և թեմային առնչվող այլ հարցերի մասին:

International conference dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide held in Padua
On March 11-12, an international conference entitled “Armenian Genocide. 1915-2015. 100th Anniversary of the Mets Eghern” was held on the occasion of Centennial of the Armenian Genocide at the main hall of the University of Padua.
The conference was organized by the group studying the Shoah and massacres, Department of Political Science, Law and International Studies at the University of Padua, in cooperation with Shoah Memorial Museum in Paris and in sponsorship of the University of Padua. Padua Municipality, “Nairi Onlus” Association, “Glass House” Cultural Association, Union of Armenians of Italy, Jewish community of Padua and “World apostles’ garden” organization had their input in the organization of the event.
Rector at the University of Padua Giuzeppe Zaccaria, Ambassador of Armenia to Italy Sargis Ghazaruan, Head of the Department Political Science, Law and International Studies Antonio Varsori and representative of Padua Municipality for cultural affairs Flavio Rodechiero delivered welcoming speeches at the event.
Lecturer at Paris Sorbonne University Yves Ternon, lecturer at the American University of Armenia Vahram Ter-Matevosyan, lecturer at Sabanci University Halil Berktay, Professor at University of Padua Antonia Arslan, Member of International Association of Genocide Scholars Marcello Flores, almost two dozens of lecturers and experts at universities and research centers of Milan, New York, Padua, Venice, Hamburg and other cities were among the speakers of the conference.
In his remarks, Ambassador Ghazaryan mentioned that events of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide will be held in four directions, namely, tribute to the victims of the Armenian Genocide and canonization by the Armenian Apostolic Church; gratitude of the Armenian people to those who extended helping hand to the Armenians during difficult days of Genocide; support to the efforts of the international community towards prevention of new acts of genocide; rebirth of the Armenians, that survived the Genocide and re-established independent statehood.
Ambassador also reflected on the fact that number of Western Armenian intelligentsia are alumni of University of Padua, and mentioned, that part of them fell victim to the Armenian Genocide.
During the conference, speakers touched upon social, political, legal and religious aspects of the Armenian Genocide, Turkish nationalism and denial, Convention on Genocide and other issues on that topic.