Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողով է կայացել Պադովայում
Մարտի 11-12-ը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Պադովայի համալսարանի կենտրոնական դահլիճում կայացել է «Հայոց ցեղասպանություն. 1915-2015. Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցը» խորագրով միջազգային գիտաժողովը։
ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայության հաղորդմամբ, Պադովայի համալսարանի հովանու ներքո կայացած գիտաժողովը կազմակերպել էին Շոայի և զանգվածային սպանությունների ուսումնասիրությունների խումբը և Պադովայի համալսարանի քաղաքական գիտությունների, իրավունքի և միջազգային ուսումնասիրությունների դեպարտամենտը՝ Փարիզի Շոայի հուշահամալիր-թանգարանի հետ համագործակցությամբ: Գիտաժողովի կազմակերպմանը մասնակցել են նաև Պադովայի քաղաքապետարանը, «Nairi Onlus» ասոցիացիան, «Glass House» մշակութային ասոցիացիան, Իտալիայի հայերի միությունը, Պադովայի հրեական համայնքը և «Աշխարհի առաքյալների այգի» կազմակերպությունը:
Գիտաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Պադովայի համալսարանի ռեկտոր Ջուզեպպե Զաքարիան, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանը, համալսարանի քաղաքական գիտությունների, իրավունքի և միջազգային ուսումնասիրությունների դեպարտամենտի տնօրեն Անտոնիո Վարսորին, Պադովայի քաղաքապետարանի մշակույթի հարցերով պատասխանատու Ֆլավիո Ռոդեկիերոն:
Բանախոսների թվում էին Սորբոնի համալսարանի դասախոս Իվ Տերնոնը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոս Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը, Ստամբուլի «Սաբանչի» համալսարանի դասախոս Հալիլ Բերկթայը, Պադովայի համալսարանի պրոֆեսոր Անտոնիա Արսլանը, Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Մարչելլո Ֆլորեսը և Միլանի, Նյու Յորքի, Պադովայի, Վենետիկի, Համբուրգի և այլ քաղաքների համալսարանների ու հետազոտական կենտրոնների շուրջ երկու տասնյակի հասնող դասախոսներ և փորձագետներ:
Դեսպան Ղազարյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը Հայաստանի կողմից ոգեկոչվելու է չորս հիմնական ուղղություններով` հարգանքի տուրքի մատուցում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին և զոհերի սրբադասման արարողություն Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից, հայ ժողովրդի երախտագիտութունը բոլոր նրանց, ովքեր Ցեղասպանության ծանր օրերին աջակցեցին հայերին, աջակցություն նոր ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին, ցեղասպանությունը վերապրած և անկախ պետականությունը վերականգնած հայ ժողովրդի վերածնունդ:
Դեսպանը նաև անդրադարձել է արևմտահայ մի շարք մտավորականների՝ Պադովայի համալսարանի շրջանավարտ լինելու փաստին՝ նկատելով, որ նրանց մի մասը զոհ գնաց Ցեղասպանությանը:
Գիտաժողովի ընթացքում բանախոսները խոսել են Հայոց ցեղասպանության սոցիալական, քաղաքական, իրավական և կրոնական ասպեկտների, թուրքական ազգայնականության և ժխտողականության, Ցեղասպանության կոնվենցիայի և թեմային առնչվող այլ հարցերի մասին:

Международная конференция в Падове, посвященная 100-летию Геноцида армян
С 11-го по 12-ое марта в связи со 100-летием Геноцида армян, в центральном зале Университета Падовы состоялась международная конференция под названием «Геноцид армян: 1915-2015: 100-летие Мец егерна».
Состоявшаяся под эгидой Университета Падовы конференция была организована Группой по исследованию Шоа и массовых убийств, Департаментом политических наук, права и международных исследований Университета Падовы при сотрудничестве с Мемориалом-музеем Шоа в Париже. В организации конференции также принимали участие муниципалитет Падовы, ассоциация «Nairi Onlus», культурная ассоциация «Glass House», Союз армян �?талии, еврейская община Падовы и организация «Сад апостолов мира».
На конференции с приветственной речью выступили ректор Университета Падовы Джузеппе Закария, посол Республики Армения в �?талии Саркис Казарян, директор Департамента политических наук, права и международных исследований Антонио Варсори, ответственный по вопросам культуры муниципалитета Падовы Флавио Роддекиеро.
В числе докладчиков были преподаватель Сорбонского университета �?в Тернон, преподаватель Американского университета Армении Ваграм Тер-Матевосян, преподаватель стамбульского университета «Сабанчи» Халил Берктай, профессор Университета Падовы Антония Арслан, член Международной ассоциации геноцидоведов Марчелло Флорес, около двух десятков преподавателей и экспертов из университетов Милана, Нью-Йорка, Падовы, Венеции, Гамбурга и других городов.
Посол Казарян в своей речи отметил, что 100-летие Геноцида армян будет отмечаться по четырем основным направлениям: дань памяти жертвам Геноцида и причисление жертв к лику святых со стороны Армянской апостольской церкви; благодарность армянского народа всем тем, кто в тяжелые дни Геноцида помогли армянам; поддержка усилиям международного сообщества по предотвращению новых актов геноцида; возрождение пережившего геноцид и восстановившего независимую государственность армянского народа.
Посол также коснулся того факта, что многие представители западно-армянской интеллигенции являются выпускниками Университета Падовы, заметив, что часть их стала жертвой Геноцида.
В ходе конференции докладчики коснулись социальных, политических, правовых и религиозных аспектов Геноцида армян и вопросов, относительно отрицания, Конвенции по Геноциду и связанных с темой других вопросов.