Թուրքերը հայերենի դասագրքերն օգտագործում էին շուկայում՝ պանիր փաթաթելու համար
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր ելույթում ԻՇԻՊ-ի կողմից Սիրիայում և Իրաքում իսլամական մշակույթի գրքերի ոչնչացումը որակել է «ցեղասպանության փորձ» և «մշակութային կոտորած», հիշել նաև 15-րդ դարում Իսպանիայում ոչնչացված մուսուլմանական ժանագությունը, սակայն չի անդրադարձել ներկայիս Թուրքիայի հողերում իրագործված մշակութային ցեղասպանությանը. գրում է «Ակօս»-ը:
Էրդողանը Կ.Պոլսում` «Թոփհանե-ի Ամիրե»-ում, դասական արվեստի ցուցահանդեսի բացման ժամանակ խոսել է մշակութային ցեղասպանության մասին:
«Չնայած նախկինում տեղի ունեցած մշակութային կոտորածներին, ցեղասպանության փորձերին, ստացած վերքերին` հաջողվել է պահպանել մեր քաղաքակրթությունը: Աստված տա` Սիրիայում, Իրաքում և մեր քաղաքակրթության տարածաշրջանի յուրաքանչյուր անկյունում այրված, քանդված և դարակներում անմեղորեն պահված, փոշոտ գրքերի հիման վրա շարունակենք մեր զարգացումն ու առաջընթացը»,- ասել է նա:
Նշելով, որ ելույթի ընթացքում Էրդողանն ընդհանրապես չի անդրադարձել 1915 թվականին ոչնչացված հայկական մշակույթին, «Ակօս»-ը մեջբերել է արաբ ականատեսներից մեկի` Օսմանյան կայսրության ժամանակ պաշտոնյա Ֆայեզ էլ Հուսեյնի` մշակութային ցեղասպանության մասին խոսքը. «Հայերի կոտորածից հետո, կառավարությունը հատուկ հանձնախումբ ստողծելով, սկսել է գյուղերի վաճառքի գործընթացը: Հայերի մշակութային հարստությունները հանուն ոչնչի վաճառվում էին: Մի անգամ ականատես եղա այդ վաճառքներից մեկին՝ եկեղեցում: Փակել էին հայկական դպրոցների դռներն, ու հայերեն դասագրքերը թուրքերն օգտագործում էին շուկայում՝ պանիր, արմավ, արևածաղիկ փաթաթելու համար»:

The Turks used Armenian language textbooks to wrap cheese at a market
In a speech, President of Turkey Recep Tayyib Erdogan viewed the elimination by ISIS of books on Islamic culture in Syria and Iraq as “an attempt to commit genocide” and “cultural massacre” and recalled the Muslim heritage destroyed in Spain in the 15th century, but fell short of touching upon the cultural genocide that was perpetrated on the lands of modern-day Turkey, writes Agos.
Erdogan talked about cultural genocide during the opening ceremony of a classical art exhibition hosted by Tophane Amire in Constantinople. “In spite of the past cultural genocides, the attempts to commit genocide and the wounds, we have managed to preserve our civilization. God allow us to continue to develop and progress on the basis of the dusty, burnt and ruined books kept in shelves in every corner of Syria, Iraq and in the region of our civilization,” he said.
Mentioning that Erdogan made no reference to the Armenian culture that was eliminated in 1915 at all, Agos cites the words about cultural genocide by an Arab eyewitness Fayez El Husein, who was an official during the era of the Ottoman Empire. “After the Armenian massacres, the government created a special committee and began to sell villages. The cultural riches of the Armenians were sold for nothing. One time, I witnessed a sale at a church. The doors of Armenian schools had been closed, and the Turks used Armenian textbooks to wrap cheese, dates and sunflower seeds at the market.”