Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես Հռոմում
Մարտի 5-ին Հռոմի հեղինակավոր Վիտորիանո իտալական վերածննդի թանգարանային համալիրի կենտրոնական ցուցասրահում ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի, Հռոմի քաղաքապետ Ինյացիո Մարինոյի, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանի, Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանի, համալիրի տնօրեն Ալեսանդրո Նիկոզիայի ներկայությամբ կայացավ «Հայաստան. Տապանի ժողովուրդ» ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությունը: Ցուցահանդեսը կազմակերպել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունն ու Իտալիայում և Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանությունները՝ Մխիթարյան Միաբանության և Իտալիայի Հայերի միության հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառմանը ներկա հարյուրավոր այցելուների թվում էին Իտալիայի քաղաքական-հասարակական գործիչներ, սենատորներ ու պատգամավորներ, դիվանագիտական կորպուսի և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Վիտտորիանո համալիրի տնօրեն Ալեսանդրո Նիկոզիան, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանը:
Ցուցահանդեսը գործելու է մինչև մայիսի 3-ը: Յոթ առանձին բաժինների ցուցանմուշներն ու տեսանյութերը ներկայացնում են Հայոց ցեղասպանութան վերաբերյալ փաստագրական նյութեր, ինչպես նաև Հայաստանում քրիստոնեության ընդունումը, հայ գրերի ստեղծումը, հայ մատենագրությունը, հայկական ճարտարապետությունն ու արվեստը, հայ և իտալացի ժողովուրդների դարավոր հարաբերություններն ու Իտալիայում հայկական մշակույթի հարուստ ներկայութունը:
Ցուցահանդեսի բացմանը նախորդեց Իտալիայում Հայաստանի դեսպանի, Իտալիայի նախագահի մշակութային արժեքների պահպանման հարցերով խորհրդական պրոֆեսոր Լուի Գոդարի, Իտալիայում հայտնի հայազգի դերասան Պաոլո Քեսիսողլուի մամլո ասուլիսը, որին ներկա էին 50-ից ավելի իտալական զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Դեսպան Ղազարյանն իր խոսքում նշեց, որ ցուցահանդեսի նպատակն է իտալական հասարակությանը ներկայացնել հայ ժողովրդի հազարամյակների պատմության դրվագները, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանությունը, որը դեսպանի բնորոշմամբ «մահափորձ էր հայ ժողովրդի ու հայկական քաղաքակրթության դեմ»: Նա ընդգծեց, որ Հայոց ցեղասպանությունից հետո հայ ժողովուրդը կարողացավ վերածնունդ ապրել, որի մարմնավորումն անկախ Հայաստանի Հանրապետության կերտումն էր: Դեսպան Ղազարյանն անդրադարձավ նաև Իտալիայում հայկական համայնքների պատմությանը և Իտալիայի զարգացման գործում նրանց ներդրմանը: Նա նաև հիշատակեց իտալացի մի շարք ականավոր քաղաքական-հասարակական գործիչների, նրանց թվում Իտալիայի վարչապետ Լուիջի Լուցատիին, ֆինանսների նախարար Ֆիլիպպո Մեդային, Անտոնիո Գրամշիին, Տրապիզոնում Իտալիայի հյուպատոս Ջիակոմո Գոռինիին, ովքեր 1915-16թթ. դատապարտել են Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի հանդեպ կատարվող ոճրագործությունը:
Պրոֆեսոր Լուի Գոդարը կարևորեց ցուցահանդեսի կազմակերպումը՝ հայկական քաղքակրթությունը համարելով եվրոպական քաղաքակրթության բաղկացուցիչ մաս: Նա Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրեց որպես «մարդկության պատմության ամենամութ էջերից մեկը» և նշեց, որ իր հանդեպ գործած բռնություններին հայ ժողովուրդը պատասխանել է հզոր մշակույթով` մեջբերելով հայ երկու կանանց կողմից ցեղասպանության օրերին «Մշո Ճառընտիր» ավետարանի փրկության պատմությունը: Պաոլո Քեսիսողլուն հատվածներ ընթերցեց հայ ժողովրդի մասին Վիլյամ Սարոյանի խոսքերից:

Выставка в Риме, посвященная 100-летию Геноцида армян
5-го марта в центральном выставочном зале знаменитого музейного комплекса итальянского ренессанса Витториано в присутствии министра культуры Армении Асмик Погосян, мэрa Рима �?ньяцио Марино, посла Армении в �?талии Саркисa Казарянa, посла Армении в Святом Престоле Микаела Минасяна, директора комплекса Алессандро Никозия состоялась официальная церемония открытия выставки «Армения: народ Ковчега». Выставка была организована Министерством культуры Республики Армения и посольствами Армении в �?талии и Святом Престоле, при сотрудничестве Ордена Мхитаристов и Союза армян �?талии.
В числе сотен посетителей мероприятия были также политические, общественные деятели, сенаторы и депутаты �?талии, представители дипломатического корпуса и армянской общины. С приветственной речью выступили министр культуры Армении Асмик Погосян, директор комплекса Витториано Алессандро Никозия, посол Армении в �?талии Саркис Казарян.
Выставка открыта до 3-го мая. Экспонаты и видеоматериалы семи отдельных секций представляют документальные материалы о Геноциде армян; а также принятие христианства в Армении, создание армянской письменности, армянскую библиографию, армянскую архитектуру и искусство, многовековые отношения армянского и итальянского народов и богатое присутствие армянской культуры в �?талии.
Открытию выставки предшествовала пресс-конференция посла Армении в �?талии, советника президента �?талии по сохранению культурного наследия профессора Луи Годара, знаменитого в �?талии актера армянского происхождения Паоло Кесисоглу, на которой присутствовали более 50 представителей итальянских средств массовой информации. Посол Казарян в своей речи отметил, что выставка преследует цель показать итальянскому обществу эпизоды тысячелетней истории армянского народа, включая Геноцид армян, что, по словам посла, является «попыткой уничтожения армянского народа и армянской цивилизации». Он подчеркнул, что после Геноцида армян армянский народ смог возродиться, олицетворением чего стало создание независимой Республики Армения. Посол Казарян также коснулся истории армянских общин в �?талии и их вклада в развитие �?талии. Он также напомнил имена ряда знаменитых итальянских политических и общественных деятелей, в их числе премьер-министра �?талии Луиджи Луццати, министра финансов Филиппо Меда, Антонио Грамши, консула �?талии в Трапизоне Джиакомо Горини, которые в 1915-1916гг. осудили совершаемые против армянского народа преступления в Османской империи.
Профессор Луи Годар подчеркнул важность организации выставки, считая армянскую цивилизацию неотъемлемой частью европейской цивилизации. Он охарактеризовал Геноцид армян, как «одну из самых мрачных страниц истории человечества», и отметил, что совершенному насилию армянский народ ответил мощной культурой, напомнив историю спасения книги «Мушский Гомилиарий» двумя женщинами в годы геноцида. Паоло Кесисоглу прочитал отрывки из произведений Вильяма Сарояна об армянском народе.