Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես Հռոմում
Մարտի 5-ին Հռոմի հեղինակավոր Վիտորիանո իտալական վերածննդի թանգարանային համալիրի կենտրոնական ցուցասրահում ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի, Հռոմի քաղաքապետ Ինյացիո Մարինոյի, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանի, Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանի, համալիրի տնօրեն Ալեսանդրո Նիկոզիայի ներկայությամբ կայացավ «Հայաստան. Տապանի ժողովուրդ» ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությունը: Ցուցահանդեսը կազմակերպել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունն ու Իտալիայում և Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանությունները՝ Մխիթարյան Միաբանության և Իտալիայի Հայերի միության հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառմանը ներկա հարյուրավոր այցելուների թվում էին Իտալիայի քաղաքական-հասարակական գործիչներ, սենատորներ ու պատգամավորներ, դիվանագիտական կորպուսի և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Վիտտորիանո համալիրի տնօրեն Ալեսանդրո Նիկոզիան, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանը:
Ցուցահանդեսը գործելու է մինչև մայիսի 3-ը: Յոթ առանձին բաժինների ցուցանմուշներն ու տեսանյութերը ներկայացնում են Հայոց ցեղասպանութան վերաբերյալ փաստագրական նյութեր, ինչպես նաև Հայաստանում քրիստոնեության ընդունումը, հայ գրերի ստեղծումը, հայ մատենագրությունը, հայկական ճարտարապետությունն ու արվեստը, հայ և իտալացի ժողովուրդների դարավոր հարաբերություններն ու Իտալիայում հայկական մշակույթի հարուստ ներկայութունը:
Ցուցահանդեսի բացմանը նախորդեց Իտալիայում Հայաստանի դեսպանի, Իտալիայի նախագահի մշակութային արժեքների պահպանման հարցերով խորհրդական պրոֆեսոր Լուի Գոդարի, Իտալիայում հայտնի հայազգի դերասան Պաոլո Քեսիսողլուի մամլո ասուլիսը, որին ներկա էին 50-ից ավելի իտալական զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Դեսպան Ղազարյանն իր խոսքում նշեց, որ ցուցահանդեսի նպատակն է իտալական հասարակությանը ներկայացնել հայ ժողովրդի հազարամյակների պատմության դրվագները, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանությունը, որը դեսպանի բնորոշմամբ «մահափորձ էր հայ ժողովրդի ու հայկական քաղաքակրթության դեմ»: Նա ընդգծեց, որ Հայոց ցեղասպանությունից հետո հայ ժողովուրդը կարողացավ վերածնունդ ապրել, որի մարմնավորումն անկախ Հայաստանի Հանրապետության կերտումն էր: Դեսպան Ղազարյանն անդրադարձավ նաև Իտալիայում հայկական համայնքների պատմությանը և Իտալիայի զարգացման գործում նրանց ներդրմանը: Նա նաև հիշատակեց իտալացի մի շարք ականավոր քաղաքական-հասարակական գործիչների, նրանց թվում Իտալիայի վարչապետ Լուիջի Լուցատիին, ֆինանսների նախարար Ֆիլիպպո Մեդային, Անտոնիո Գրամշիին, Տրապիզոնում Իտալիայի հյուպատոս Ջիակոմո Գոռինիին, ովքեր 1915-16թթ. դատապարտել են Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի հանդեպ կատարվող ոճրագործությունը:
Պրոֆեսոր Լուի Գոդարը կարևորեց ցուցահանդեսի կազմակերպումը՝ հայկական քաղքակրթությունը համարելով եվրոպական քաղաքակրթության բաղկացուցիչ մաս: Նա Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրեց որպես «մարդկության պատմության ամենամութ էջերից մեկը» և նշեց, որ իր հանդեպ գործած բռնություններին հայ ժողովուրդը պատասխանել է հզոր մշակույթով` մեջբերելով հայ երկու կանանց կողմից ցեղասպանության օրերին «Մշո Ճառընտիր» ավետարանի փրկության պատմությունը: Պաոլո Քեսիսողլուն հատվածներ ընթերցեց հայ ժողովրդի մասին Վիլյամ Սարոյանի խոսքերից:

Exhibition dedicated to the Centennial of Armenian Genocide held in Rome
On March 5, official opening of the exhibition titled “Armenia. Arc’s people” kicked off at the central hall of Complesso del Vittoriano, iatalian Renaissance museum, with participation of Minister of Culture of Armenia Hasmik Poghosyan, Mayor of Rome Ignazio Marino, Ambassador of Armenia to Italy Sargis Ghazaryan, Ambassador of Armenia to the Holy See Mikael Minasyan, Director of Complesso Alessandro Nicosia. The exhibition was organized by RA Ministry of Culture, Embassies of Armenia in Italy and in the Holy See, in cooperation with Order of Mechitarists and Union of Armenian of Italy.
Politicians and public figures of Italy, Senators and parliamentarians, representatives of diplomatic corps and Armenian community were among hundreds of attendees. Minister of Culture of Armenia Hasmik Poghosyan, Director of Complesso del Vittoriano Alessandro Nicosia and Ambassador of Armenia to Italy Sargis Ghazaryan delivered welcoming speeches.
The exhibition is till by May 3. Exhibits of 7 separate kind and the video materials present documentary materials on Armenian Genocide, as well as adoption of Christianity in Armenia, creation of Armenian alphabet, Armenian Bibliography, Armenian architecture and art, centuries-old Armenian and Italian relations and rich presence of Armenian culture in Italy.
Press conference of Ambassador of Armenia to Italy, presidential adviser on the protection of cultural heritage Louis Godard and well-known Italian Armenian artist Paolo Kessisoglu preceded the opening ceremony and was attended by representatives of more that 50 Italian media. In his remarks, Ambassador Ghazaryan mentioned that the aim of the exhibition is to present to Italian audience episodes of millennia-old Armenian history, particularly, Armenian Genocide, that, according to Ambassador was assassination attempt of Armenian people and Armenian civilization”.
He stressed, that surviving the genocide, Armenian people found strength to rebirth, expressed in establishment of the Republic of Armenia. Ambassador Ghzaryan touched upon the history of Armenian community of Italy and its contribution in the development of Italy. He also recalled number of prominent Italian politicians and public figures, including Prime Minister of Italy Luigi Luzzatti, Italian Finance Minister Filippo Meda, Antonio Gramsci, Italian Consul in the province of Trabzon Giacomo Gorrini, who condemned the crime committed against Armenians in 1915-1926 in the Ottoman Empire.
Professor Louis Godard attached importance of the exhibition, considering Armenian civilization a component of European one. He described Armenian Genocide as “as one of the darkest pages of the human history” and mentioned, that Armenian people answered on violence committed against them with rich culture, citing the preservation of the “Homiliarium” by two women at the days of genocide. Paolo Kessisoglu read episodes of writings by William Saroyan.