Միջազգային գիտաժողովի կազմակերպական հարցերի քննարկում Սփյուռքի նախարարությունում
Մարտի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մոտ տեղի ունեցավ «Ցեղասպանության տարիներին Մերձավոր Արևելքի հայ հոգևորականության առաքելությունը» խորագրով միջազգային գիտաժողովի կազմակերպական հարցերի քննարկում, որին մասնակցեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քրիստոնեական դաստիրարակության կենտրոնի տնօրեն Գերաշնորհ Տեր Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը, Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության մամուլի և հրատարակչական գործերի պատասխանատու Անդրանիկ Մարդոյանը, Ավանի Մխիթարյան կրթահամալիրի տնօրեն Հայր Սերոբ վարդապետ Չամուրլյանը, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը, «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը:
Որոշվեց գիտաժողովը հրավիրել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի դահլիճում:
Սփյուռքի նախարարն առաջարկեց գիտաժողովի զեկուցումները հավաքել և տպագրել առանձին գրքույկով, որը կնպաստի Մերձավոր Արևելքում Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայ հոգևորականության ազգանվեր գործունեության արժևորմանը:
Գիտաժողովը տեղի կունենա ապրիլի 6-ին՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հովանու ներքո, ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտոտի նախաձեռնությամբ, «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի, Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության և Հայ Կաթողիկե եկեղեցու աջակցությամբ:
Հատկանշական է, որ գիտաժողովն անցկացվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ՝ Ցեղասպանության զոհերի սրբադասման նախաշեմին, ինչն ավելի մեծ հնչեղություն կհաղորդի կազմակերպվող ներկայացուցչական հավաքին:

Обсуждение организационных вопросов международного симпозиума в Министерстве Диаспоры РА
У министра Диаспоры РА Грануш Акопян 6 марта состоялось обсуждение организационных вопросов международного симпозиума «Миссия армянского духовенства Ближнего Востока в годы Геноцида армян», в котором участвовали директор Центра христианского воспитания Первопрестольного Святого Эчмиадзина епископ Вардан Навасардян, ответственный за прессу и издательское дело Армянской Евангелистской ассоциации Америки Андраник Мардоян, директор Аванского образовательного комплекса «Мхитарян» вардапет Сероб Чамурлян, директор �?нститута востоковедения НАН РА, академик Рубен Сафрастян, директор научно-образовательного фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян.
Принято решение созвать симпозиум в зале духовной семинарии Геворгян Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Министр Диаспоры предложила собрать доклады симпозиума и издать отдельной книгой, что поспособствует оценке патриотической деятельности армянского духовенства Ближнего Востока в годы Геноцида армян.
Симпозиум состоится 6 апреля под эгидой Первопрестольного Святого Эчмиадзина, по инициативе Министерства Диаспоры РА, �?нститута востоковедения НАН РА, при содействии научно-образовательного фонда «Нораванк», Армянской Евангелистской ассоциации и Армянской Католической церкви.
Примечательно, что форум проводится в канун 100-летия Геноцида армян, в канун канонизации жертв Геноцида армян, что придаст организуемому представительному собранию большую значимость.