Ամերիկացի փորձագետ. Օբաման պիտի արտաբերի «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը
Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ամբիոնի դասախոս, ամերիկացի հայտնի քաղաքագետ-վերլուծաբան Դեյվիդ Ֆիլիփսը թուրքական «Թըդեյս Զաման» թերթի հետ զրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման պետք է արտաբերի «Հայոց ցեղասպանություն» բառակապակցությունը։
Ինչպես հայտնում է 1in.am-ը լրագրողի այն հարցին, թե իր կարծիքով այս տարի ԱՄՆ կառավարությունն ինչպես իրեն կդրսևորի Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի հարցում, Ֆիլիփսը պատասխանել է. «Եկեք հասկանանք, թե ինչ է նշանակում «ցեղասպանություն» եզրը։ Այն ունի 4 չափորոշիչներ. պետք է սպանված լինի ավելի քան մեկ մարդ, և այդ մարդիկ պետք է ներկայացնեն միևնույն էթնիկ, ռասայական և կրոնական խումբը։ Սպանությունը պետք է լինի կանխամտածված, և սպանությունները պետք է կրեն կանոնավոր բնույթ։
«Հայերի հետ կատարվածը լիովին համապատասխանում է այս չափորոշիչներին։ ԱՄՆ-ն պետք է Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն ճանաչի։ Նախագահ Օբամայի անձնական տեսակետն այս հարցի վերաբերյալ բոլորին է հայտնի։ Սակայն երբ դու դառնում ես նախագահ, դու այլևս չունես անձնական տեսակետ, քանի որ այն վերածվում է երկրի պաշտոնական դիրքորոշման: Բավականին օգտակար կլիներ, եթե նա արտաբերեր «Հայոց ցեղասպանություն» բառակապակցությունը:», – ասել է փորձագետը:

David L. Phillips, currently director of the Program on Peace-building and Human Rights at Columbia University’s Institute for the Study of Human Rights and a prominent American political scientist and analyst, declared during the interview with the Turkish newspaper Today’s Zaman that the US president Barack Obama should pronounce the phrase Armenian Genocide.
Responding to the journalist’s question on the US government’s position on the resolution of the Armenian Genocide, Phillips said: “Let’s define “genocide.” It has four elements: more than one person must have died and these people must have been members of the same ethnic, religious or racial group. The perpetrator must have intended them to die and their killing must have been systemic.
What happened to the Armenians clearly meets these criteria. The United States should recognize the events in Armenia as genocide. President Obama has made his personal views well known. When you become the president of the United States you don’t have personal views – your views are those of the US government. It would be helpful if he was to use the term “Armenian genocide” and then the US and Turkey can move on and set this issue aside.”