ՀՀ վարչապետը բարձր է գնահատել Սփյուռքի նախարարության դերը Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ շարունակվել է հանրապետական գործադիր մարմինների՝ 2014 թվականի ընթացքում կատարված հիմնական աշխատանքների, ՀՀ կառավարության 2014 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի, գերակա խնդիրների կատարման և գնահատված կատարողականների հաշվետվությունների քննարկումը: Մասնավորապես, զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Այս մասին հայտնում են Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Ներկայացնելով Սփյուռքի նախարարության 2014թ. իրականացված աշխատանքները, նախարարը նշել է, որ հաշվետու տարում նախատեսված երեք գերակա խնդիրները կատարվել են: Մասնավորապես, ընդլայնվել են նախարարության ու համահայկական կառույցների համատեղ ծրագրերը, կազմակերպվել են հայապահպանությանը նվիրված համաժողովներ, մրցանակաբաշխություններ, մշակութային միջոցառումներ և այլն:
Տեղի են ունեցել «Իմ Հայաստան» փառատոնը, «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական հինգերորդ համաժողովը, կազմակերպվել է «Սփյուռք» ամառային դպրոցը, որին նախատեսված 100-ի դիմաց ապահովվել է 222 սփյուռքահայի մասնակցություն՝ աշխարհի 22 երկրից: Նախորդ տարվա ընթացքում կազմակերպվել են նաև Հայոց լեզվի արագացված ուսուցման, սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների, Ազգային երգի ու պարի դասընթացներ:
Սփյուռքի երիտասարդների «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագիրը 2014 թվականին իրականացվել է 8 փուլով: Նախատեսված մինչև 1000 մասնակցի փոխարեն հյուրընկալվել է 1071 սփյուռքահայ երիտասարդ՝ աշխարհի 31 երկրից: Առաջին անգամ ծրագրին մասնակցել է Դիարբեքիրից իսլամացած 50 հայերի խումբը:
Նախարարության հաջորդ գերակայությունն է եղել արտակարգ իրավիճակներում հայտնված սիրիահայերի, այսօր արդեն նաև ուկրաինահայերի և իրաքահայերի հետ աշխատանքների համակարգումը: Նշվել է, որ Հայաստանում է գտնվում 12 հազարից ավելի սիրիահայ. նրանց ցուցաբերվում է անհրաժեշտ օժանդակություն՝ կացարանի, կրթության, առողջապահական և այլ հարցերով: Այժմ աշխատանքներ են տարվում նաև Ուկրաինայի տարածաշրջաններից և Իրաքից սփյուռքահայերի՝ հայրենիք վերադարձը կազմակերպելու և նրանց սոցիալական տարբեր ծրագրերում ներգրավելու ուղղությամբ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հետ համատեղ համակարգում է նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներն ու տարածաշրջանային հանձնախմբերի աշխատանքները: Մասնավորապես, աշխարհի 50-ից ավելի երկրում գործող 61 հանձնախմբերը շարունակում են իրականացնել միջազգային ասպարեզում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու դատապարտմանն ուղղված համակողմանի աշխատանքները՝ կազմակերպելով տարբեր համաժողովներ, կլոր-սեղան քննարկումներ, տեղի հասարակական, քաղաքական շրջանակների հետ հանդիպումներ, հիշատակի արարողություններ և այլն:
Ամփոփելով քննարկումը՝ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը բարձր է գնահատել նախարարության դերը Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում, շեշտելով, որ ՀՀ կառավարությունը շարունակելու է հայապահպանությանն ուղղված աշխատանքները: Վարչապետը կարևորել է սփյուռքահայերի շրջանում հայոց լեզվի, գրականության ու մշակույթի տարածումը: Կարևորվել է նաև «Արի տուն», մանկավարժների վերապատրաստման և մյուս ծրագրերի շարունակականությունը, սփյուռքի հայկական ուսումնական հաստատությունները դասագրքերով ու հայ գրականությամբ համալրելու աշխատանքները:

RA Prime Minister praised the role of the Ministry of Diaspora in the strengthening of Armenia-Diaspora relations
Discussions on the main activities carried out by Armenia’s executive bodies last year, the 2014 Action Plan for the Government of the Republic of Armenia, as well as the fulfillment of the major objectives and the performance evaluation reports continued under the direction of Prime Minister Hovik Abrahamyan. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan delivered a special report, as the press service of the Government reports.
The minister presented the activities that the Ministry of Diaspora carried out last year and mentioned that the ministry had met the three key objectives set in the reporting year. The ministry particularly expanded the programs carried out by the ministry and pan-Armenian organizations, organized conferences devoted to the preservation of the Armenian identity, as well as competitions, award ceremonies and cultural events.
The Ministry of Diaspora also held the “Im Hayastan” (My Armenia) Pan-Armenian Festival and the 5th Armenia-Diaspora Conference and organized the “Diaspora” Summer School Program, bringing together 222 Diaspora Armenians from 22 countries instead of the expected 100. Last year, the ministry also organized Accelerated Armenian Language Courses, as well as the Courses for Young Diaspora Armenian Leaders and Armenian Song and Dance Courses.
The 2014 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora for Diaspora Armenian youth’s homeland recognition was held in eight stages and, instead of bringing together 100 participants, the program hosted 1,071 Diaspora Armenian youth from 31 countries around the world, as well as a group of 50 Islamized Armenians of Diyarbekir who were participating in the program for the first time ever.
The next key objective of the ministry was to coordinate the activities with Syrian-Armenians and now Ukrainian-Armenians and Iraqi-Armenians in states of emergency. It was mentioned that there are more than 12,000 Syrian-Armenians in Armenia and that they are provided with necessary assistance, including assistance in obtaining dwellings, as well as in education and healthcare. Currently, the ministry is working on organizing the return of Armenians from Ukraine and Iraq to Armenia and engaging them in different social programs.
The RA Ministry of Diaspora, in association with the RA Ministry of Foreign Affairs, is also coordinating the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide and the activities of the Armenian Genocide Centennial Regional Committees. The 61 Regional Committees based in over 50 countries continue to carry out activities for international recognition and condemnation of the Armenian Genocide by organizing different forums and conferences, roundtable discussions, meetings with local public and political circles, as well as commemoration ceremonies and more.
Summing up the discussion, Prime Minister Hovik Abrahamyan praised the role of the Ministry of Diaspora in the strengthening of Armenia-Diaspora relations and emphasized that the Government of the Republic of Armenia would continue to carry out activities aimed at preserving the Armenian identity. The Prime Minister attached importance to the dissemination of Armenian language, literature and culture among Armenians in the Diaspora. Importance was attached to the continuation of the “Ari Tun” Program, the teacher training program and other programs, as well as the provision of textbooks and more Armenian books to Armenian educational institutions abroad.