Դասախոսություն Ալմելոյի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում
Փետրվարի 15-ին, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) նախաձեռնությամբ Ալմելոյի Հայ Առաքելական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու սրահում անցկացվեց դասախոսություն` Նիդերլանդներում Հայ գրատպության, Ամստերդամի Սուրբ Հոգի Եկեղեցու հիմնադրման և կառուցման վերաբերյալ: Դասախոսությամբ հանդես եկավ Խաչիկ Բալիկչյանը, ով բազմաթիվ աշխատությունների և գրքերի հեղինակ է:
Ելույթով հանդես եկավ նաև Նիդերլանդների ՀԲԸՄ նախագահ Հարութ Փալանջյանը,ով ներկաներին ներկայացրեց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ծրագիրը և ներկաներին կոչ արեց ակտիվ մասնակցություն ունենալ կայանալիք միջոցացառումներին և ցույցերին:

Лекция в церкви Св. Григор Лусаворич Алмело
По инициативе Всеобщего армянского благотворительного союза 15 февраля, в рамках мероприятий, посвященных 100-летию   Геноцида армян в зале Армянской Апостольской церкви Св. Григор Лусаворич Алмело состоялась лекция, посвященная  армянскому книгопечатанию в Нидерландах, основанию и строительству в Амстердаме церкви Святого Духа. Ее прочитал Хачик Баликчян – автор многочисленных трудов и книг.
С речью выступил также председатель ВАБС Нидерландов Арут Паланчян, который представил программу мероприятий, проводимых в Нидерландах к 100-летию Геноцида армян и призвал присутствующих активно участвовать в предстоящих мероприятиях и демонстрациях.