Վերապրողները վանկարկում են, որ ապրողներն ու նահատակները կոտորածների վկաներն են
«Հայերն այսօրի» տեղեկացմամբ, «ALL NEWS» արաբական կայք-էջում Մուհանատ Էլ Հաճ Ալին ներկայացնում է 104-ամյա սիրիացի փախստական Քենե Ֆատոյի պատմությունը, որն այժմ գտնվում է Իրաքի «Դոմիզ» քրդական ճամբարում:
Պատմությունը գրի առել ու կնոջը լուսանկարել է հույն լուսանկարիչ Յասոն Ադանասիասը: Քենեն Ֆատոն հայ քրիստոնյա է եղել, ով կարողացել է 1915 թվականի Ցեղասպանությունից փրկվել ու հասնել սիրիական Հասիչե նահանգ: Միայնակ դիմակայելով փշոտ ճանապարհի դժվարություններին` անցել է բազմաթիվ կիլոմետրեր, մինչև հասել է հիշյալ նահանգ:
Սիրական այդ քրդաբնակ նահանգում իսլամ քուրդ ընտանիք որդեգրում է Քենե Ֆատոյին, որը թշվառ օրեր է ապրում: Սիրիական արյունոտ հեղափոխությունը, հակամարտությունները ստիպում են Քենեի որդուն բռնելու գաղթի ճամփան: Ռմբակոծություններից փախչելով, մորը շալակն առած, քայլելով հասնում է մինչև քրդական ճամբար` անցնելով իր նախնիների գաղթի ճանապարհը:
Նրանք ապահով տեղ են հասնում, բայց գաղթերից զայրացած (թե´ օսմանական, թե´ սիրիական), Քենեն ամեն օր ցանկանում է տուն վերադառնալ: Այս մասին հույն լուսանկարչին պատմել է նրա որդին, ասելով, որ իր մոր ճակատագիրն այնպես է դասավորվել, որ մեկ դար դաժան օրեր ապրելուց հետո, նա կյանքի վերջին տարիներն էլ ստիպված է ապրել փախստականի կարգավիճակով և ճամբարում:
Հույն լուսանկարիչը նշում է, որ այս կինն իր մեջ խտացնում է երեք ժողովուրդների 20-րդ և 21-րդ դարերի տառապանքները. նա հայուհի լինելով` խոսում է քրդերեն և Սիրիայի քաղաքացի է: Ամբողջ մի կյանք ապրել է չարչարանքներով լի կյանք, որը սկսվել է Հայոց ցեղասպանությամբ, շարունակվել քրդական մեկուսացմամբ և այսօր ապրում է քրդական «Դոմիզ» ճամբարում: Այդ կինը կյանքը սկսել և ավարտում է արտաքսմամբ և կողոպուտով:
Յասոն Ադանասիասը պատմությունն ավարտում է հետևյալ խոսքերով. «Վերապրողները վանկարկում են, որ ապրողներն ու նահատակները կոտորածների վկաներն են»:

The survivors are screaming that the living and the martyrs are the eyewitnesses of the massacres
As “Hayern Aysor” reports, Muhanat El Haj Ali presents the story of 104-year-old Syrian refugee Kene Fato on the ALL NEWS Arab website. Fato is currently located at the Domiz Kurdish camp in Iraq.
Photographer Yason Adanasias wrote the story down and took a photo of Fato’s wife. Kene Fato was a Christian Armenian who managed to escape from the Armenian Genocide of 1915 and reach the Syrian state of Hasiche. He resisted the difficulties on the thorny road and walked several kilometers until he reached the aforementioned state.
A Muslim Kurdish family adopts Kene Fato in that Kurdish-populated state of Syria, but Fato experiences days of misery. The bloody conflicts and revolution in Syria make Kene’s son migrate. Escaping from the bombings with his mother on his shoulders, he walks and reaches the Kurdish camp after taking the path that his ancestors had taken.
They make it safe and sound, but Kene wants to return home every day due to his frustration over the migrations (Ottoman or Syrian). His son told the Greek photographer about this, saying that his mother’s fate was such that, after experiencing bad days for a century, she was compelled to live at a camp with the status of a refugee even in the last years of her life.
The Greek photographer mentions that this woman is a “condensation” of the sufferings that the three nations experienced in the 20th and 21st centuries. She is Armenian, but speaks Kurdish and is a citizen of Syria. She lived a life full of sufferings that began with the Armenian Genocide and continued with the isolation of the Kurds. Currently, she lives at the Kurdish Domiz camp. That woman began to live and is ending her life with exile and robberies.
Yason Adanasiaas ends the story with the following words: “The survivors are screaming that the living and the martyrs are eyewitnesses of the massacres.”