Փետրվարի 21-ը` Մայրենիի օր (տեսանյութ)
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի որոշման համաձայն` փետրվարի 21-ը հայտարարված է Մայրենիի միջազգային օր: Այն նշվում է ամեն տարի` սկսած 2000 թվականից:
Հայաստանում տոնը սկսեց նշվել 2005 թվականից` այն ժամանակ ՀՀ Ազգային ժողովի Կրթության, գիտության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանի նախաձեռնությամբ:
2005 թվականին փոփոխություն մտցվեց ՀՀ «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում և ՀՀ պետական տոնացույցում փետրվարի 21-ը հաստատվեց որպես Մայրենիի օր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության ստեղծումից մինչ այսօր նախարարությունն ամեն տարի հանդիսավոր կերպով նշում է Մայրենիի օրը: Այս տարի Մայրենիին նվիրված ձեռնարկները կմեկնարկեն փետրվարի 20-ին. «Հիշում եմ և պահանջում» խորագրով միջոցառումները կնվիրվեն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Փետրվարի 20-ին ժամը 12:00–ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում կկայանա «Մայրենին իմ Հայրենիքն» է խորագրով գիտաժողովի բացումը:
Նույն օրը ժամը 18:00–ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում կկայանա Մայրենիի օրվան նվիրված համերգային ծրագիր:
Փետրվարի 21-ին ձևավորված ավանդույթի համաձայն կկազմակերպվի այցելություն Օշական և Մատենադարան:
11:05- ին Ծաղկեպսակի տեղադրում Մեսրոպ Մաշտոցի շիրմին:
11:15-ին Օշականի դպրեվանքում ելույթ կունենան Օշական գյուղի դպրոցի աշակերտներն ու սիրիահայ պատանիները:

Upon the decision of UNESCO, February 21st has been declared as International Mother Language Day and has been celebrated since 2000.
Armenia started celebrating International Mother Language Day in 2005 at the initiative of then Chair of the Standing Committee on Education, Science, Culture and Youth Affairs of the National Assembly of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan.
In 2005, February 21st was set as International Mother Language Day on the calendar of state holidays in the Republic of Armenia following an amendment made to the Law of the Republic of Armenia “On Holidays and Days of Remembrance”.
Since its establishment, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia has been celebrating International Mother Language Day. This year the events will kick off on February 20 with the title “I Remember and Demand” and will be dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
On February 20 at 12:00, the opening of the conference entitled “The Mother Language is My Homeland” will be held at the sessions hall of the National Academy of Sciences of Armenia.
On February 20 at 18:00, a concert dedicated to International Mother Language Day was held at Arno Babajanyan Concert Hall.
February 21-visits to Oshakan and the Institute of Ancient Manuscripts after Mesrop Mashtots, according to the established tradition
11:05-a wreath will be laid near the tomb of Mesrop Mashtots
11:15-students of the school in Oshakan village and Syrian-Armenian youth will perform at monastery in Oshakan