Ավանի Մխիթարյան կրթահամալիրում ամփոփվեց «Եղել ենք, կանք ու կլինենք» խորագրով մրցանակաբաշխությունը
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը աշխարհի բոլոր հայկական կրթօջախներում անց է կացնում «Եղել ենք, կանք ու կլինենք» խորագրով աշակերտական մրցույթ: Մրցույթին առաջիններից մեկը արձագանքեց Երևանում գործող Մխիթարյան միաբանության ճեմարանը: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց ճեմարանում կայացած «Եղել ենք, կանք ու կլինենք» մրցույթի ամփոփիչ միջոցառմանը, որի թեման Հայոց ցեղասպանությունն էր: Այն ընթացել էր երեք անվանակարգերով՝ շարադրություն, նկարչություն և ասմունք:
Միջոցառման ընթացքում կրթահամալիրի սաները թատերականացված դրվագների, ասմունքի, ազգագրական երգերի և պարերի միջոցով նեկայացրեցին Հայոց պատմությունը՝ Ավարայրից մինչև Սարդարապատ և արցախյան ազատամարտ: Դահլիճում թևածում էր հայության հզոր ոգին, պայքարի ու հաղթանակի, հայրենիքի, պետականության, հայ զինվոր լինելու հաստատակամությունը:
Համերգային ծրագրի ավարտից հետո միջոցառման մասնակիցներին ողջունեց ճեմարանի տնօրեն Հայր Սերովբե վարդապետ Չամուրլյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարին՝ նման նախաձեռնության համար, ապա գնահատանքի ջերմ խոսքեր ուղղեց սաներին: Այնուհետև, տիկին Հակոբյանը նախարարության դիպլոմներ և նվերներ հանձնեց մրցույթի հաղթողներին և ակտիվ մասնակիցներին: Իր խոսքում նախարարը կարևորեց ժառանգավորաց դպրոցի գործունեությունը, շեշտելով, որ այն կրթական և դաստիարակչական կենտրոնից զատ, հոգևոր մեծ առաքելություն ունի: Ուրախալի է, որ այն անընդհատ հարստացնում է իր կրթամշակութային զինանոցը տարբեր ձեռնարկներ և միջոցառումներ կազմակերպելով: Նա շեշտեց. որ այսօր Վարդան Ղումաշյանը արվեստի միջոցով կարողանում է հաղթողի հպարտություն արթնացնել սաների մեջ ու Վարդանանց և Հայոց պատմության բոլոր ժամանակների հերոսների «Վասն Հայրենեաց, վասն հավատի» կարգախոսի խորհուրդը վառ պահել:

В образовательном комплексе Мхитарян Авана подведены итоги конкурса «Мы были, есть и будем»
В связи со 100-летием Геноцида армян Министерство Диаспоры РА во всех армянских очагах образования мира проводит конкурс «Мы были, есть и будем». Одним из первых на проведение конкурса откликнулась функционирующая в Ереване семинария Конгрегации Мхитаристов. Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла участие в состоявшемся в семинарии заключительном мероприятии конкурса «Мы были, есть и будем», темой которого был Геноцид армян.
В ходе мероприятия воспитанники образовательного комплекса посредством театрализованных сценок, декламации, этнографических танцев и песен представили историю Армении от Аварайра до Сардарапата и Арцахской освободительной битвы.  В зале витал дух армянства, упорства в борьбе и победе, Родины, государственности, стремления быть солдатом Отчизны.
По завершении концертной программы участников мероприятия приветствовал директор семинарии вардапет Грайр Чамурлян, выразивший благодарность министру Диаспоры РА за подобную инициативу, затем высказал теплые слова оценки воспитанникам. Госпожа Акопян вручила дипломы и подарки Министерства  победителям и активным участникам конкурса. В свой речи глава ведомства отметила важность деятельности школы, подчеркнув, что, будучи центром воспитания и образования, она наделена также огромной духовной миссией.  Радует, что она постоянно обогащает свой образовательно-культурный арсенал, организуя мероприятия. Она подчеркнула, что сегодня Вардану Гумашяну посредством искусства удается пробуждать в воспитанниках чувство гордости и высоко держать смысл девиза «За Родину, за веру» героев Вардананц и героев всех времен армянской истории.