Եվրախորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել
«Ֆլամանդական շահ» (Vlaams Belang) կուսակցության նախագահ, Եվրախորհրդարանի բելգիացի պատգամավոր Ջերոլֆ Աննեմանսը Եվրախորհրդարանին ներկայացրել է միջնորդություն, որով կոչ է անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
PanARMENIAN.Net հաղորդմամբ, փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է.
– հաշվի առնելով Կանոնակարգի 133-րդ կետը,
– հաշվի առնելով 20-րդ դարի սկզբին Թուրքիայում հայ բնակչության վերաբերյալ բազմաթիվ ուսումնասիրությունները և պատմական տվյալները,
– հաշվի առնելով ցեղասպանության սահմանումը տվող ՄԱԿ «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման և պատժման կոնվենցիան»,
– հաշվի առնելով 1987թ. հունիսի 18-ի Հայկական հարցին քաղաքական լուծում տալու Եվրախորհրդարանի բանաձևը,
– հաշվի առնելով հետագա խորհրդարանական բանաձևերը, որոնք քիչ թե շատ կողմ են արտահայտվել են 1915-ի Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը,
ա. նկատի ունենալով, որ այս բանաձևերը դեռևս չեն դրդել Թուրքիայի կառավարությանը ճանաչել ցեղասպանությունը,
բ. նկատի ունենալով, որ այդ իրադարձություններից մեկ դար անց եկել է հաշտեցում նախաձեռնելու ժամանակը,
1. Պաշտոնապես կոչ է անում Թուրքիայի կառավարությանը՝ ճանաչել 1915թ. Թուրքիայի տարածքում բնակվող հայերի նկատմամբ Օսմանյան կայսրության իրագործած ցեղասպանությունը;
2. Հորդորում է Եվրախորհրդարանի նախագահին ուղարկել այս բանաձևը Թուրքիայի կառավարությանը, Հայաստանի կառավարությանը, Թուրքիայի և Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանների նախագահներին, խորհուրդներին, հանձնաժողովներին:
Միջնորդությունը ստորագրել են Մարին Լը Պենը, Լուի Ալիոն, Մարի-Քրիստին Արնոտուն, Նիկոլա Բեյը, Դոմինիկ Բիլդը, Մարի-Քրիստին Բուտոնեն, Սթիվ Բրիուան, Միրեյ Դ՛Օրնանոն, Էդուարդ Ֆերանը, Սիլվի Գոդդինը, Ժան-Ֆրանսուա Ժալքը, Ժիլ Լեբրետոնը, Ֆիլիպ Լուազոն, Դոմինիկ Մարտենը, Ժոել Մելենը, Բեռնար Մոնոն, Սոֆի Մոնտելը, Ֆլորիան Ֆիլիպպոն, Ժան-Լյուկ Շաֆհաուզերը, Միլեն Տրոշչինսկին, Մատտեո Սալվինին, Մարա Բիցոտտոն, Մարիո Բորգեցիո, Ջանլուկա Բուոնաննոն, Լորենցո Ֆոնտանան, Մարսել դը Գրաաֆը, Հանս Յանսենը, Օլաֆ Սթուգերը, Հարալդ Վիլիմսկին, Բարբարա Կապելը:

Motion on Armenian Genocide submitted to European Parliament
Belgian MEP Gerolf Annemans, chairman of Vlaams Belang party, submitted to European Parliament a motion calling on Turkey to recognize the Armenian Genocide, PanARMENIAN.Net reports.
The document says:
– having regard to Rule 133 of its Rules of Procedure;
– having regard to the many studies and historical data on the situation of the Armenian population in Turkey at the beginning of the twentieth century,
– having regard to the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide which defines genocide,
– having regard to the European Parliament resolution of 18 June 1987 on a political solution to the Armenian question,
– having regard to subsequent Parliament resolutions in which it has argued to a greater or lesser extent in favor of recognizing the Armenian genocide of 1915,
A. whereas these resolutions have not yet induced the Turkish government to recognize the genocide;
B. whereas a century after the events, the time has come to initiate reconciliation;
1. Calls on the Turkish government officially to recognize the 1915 genocide of the Armenians living in Turkey perpetrated by the last government of the Ottoman Empire;
2. Instructs its President to forward this resolution to the Turkish government, the Armenian government, the Commission, the Council and the Presidents of the Parliament of the Republic of Turkey and the Parliament of the Republic of Armenia.