Նարեկ Պողոսյան. «Ամենադժվար օրերն են ամենալավը…»
Հաճախ, երբ ինքդ բարդ ու դժվարին ճանապարհ ես անցնում, փորձում ես զավակներիդ ճանապարհը հեշտացնել: Լինում է և հակառակը, որովհետև գիտակցում ես, որ միայն դժվարությունները կարող են կոփել զավակիդ:
Ֆրանսիայում ծնված ու մեծացած Նարեկ Պողոսյանին վիճակված է երկրորդ ճանապարհը, ինչի համար նա ոչ մի վայրկյան չի ափսոսում: Նարեկի հայրը՝ Ջորջ Պողոսյանը, մասնակցել է Արցախյան պատերազմին: Պատերազմի ավարտին վերադառնալով Ֆրանսիա՝ երկու ցանկություն է ունեցել. մի օր հաստատվել հայրենիքում և որ որդին՝ Նարեկը, անպայման Հայոց բանակում ծառայի:
Այսօր Նարեկը ծառայում է Հայոց բանակում ՝ Մեղրիի զորամասում: Իսկ Նարեկի ընտանիքը հաստատվել է Հայաստանում.
– Փոքր քույրիկս՝ Մարոն, արդեն այստեղ է դպրոց գնում: Մեր ընտանիքն արդեն հայրենիք է տեղափոխվել: Ես մեկ տարի է արդեն Հայաստանում եմ: Հայրիկս նոր է եկել: Ինչո՞ւ ենք տեղափոխվել… (ժպտում է-հեղ.), երևի պատճառը հայրենասիրությունն է:
– Դժվար չի՞ լինի Հայաստանում:
– Ֆրանսիայում էլ է դժվար: Ես կասեի՝ ավելի դժվար է: Հեշտ չէ օտարության մեջ ապրելը: Հետո բարդ երկիր է, ամեն ինչ այնքան էլ հեշտ չի: Այստեղ կյանք կա, մարդիկ ավելի ուրախ են` անկախ բոլոր դժվարություններից:
– Հայաստանում ապրող մարդիկ ֆրանսիացիներից ավելի ուրա՞խ են:
– Իմ կարծիքով՝ այո: Քիչ բաներով կարողանում են ավելի ուրախ լինել: Դժգոհում են, բողոքում, քիչ փող են ստանում, բայց ուրախ են, քան ֆրանսիացիները:
– Նարեկ, ինչքա՞ն ժամանակ է, որ ծառայում ես
– Արդեն 7 ամիս է:
– Ինչո՞ւ որոշեցիր Հայաստանում ծառայել:
– 16 տարեկան էի ու եկել էի Հայաստան: Մի օր ինձ զինկոմիսարիատ կանչեցին: Սկզբում զարմացա: Հետո հայրիկիս հետ երկա՜ր զրույց ունեցանք: Նա ասաց, որ լավ կլիներ, որ ես ծառայեի: Սկզբում ծիծաղեցի, ասացի` չգիտեմ, բայց  խոստացա մտածել: Ու սկսեցի մտածել:
Հետո հայրիկս մեջս հայրենասիրություն արթնացրեց, պատմություններ պատմեց Եղեռնի, մեր ընտանիքի, Արցախյան պատերազմի մասին, որին նա մասնակցել է: Այդ ամենի մասին պատմող ֆիլմեր ցույց տվեց: Ու միանգամից որոշեցի մեկնել ծառայության: Պետք է անեի այս քայլը, հիմա եմ հասկանում, թե ինչու…
– Ինչպե՞ս էիր պատկերացնում բանակային կյանքը:
– Մի քիչ այլ էր իմ պատկերացրածը: Բայց ինչ էլ լինի, ինչքան էլ դժվար լինի՝ իմ երկիրն է:
Սկզբում մի փոքր դժվար էր, բայց ես մեծ կամքի ուժ ունեմ: Հետո՝ ամենադժվար օրերն են ամենալավը:
Հույս ունեի, որ ինձ Ղարաբաղ են տանելու և շատ զարմացա, երբ Մեղրի ընկա: Նախապես մտածում էի, որ Պարսկաստանի հետ սահմանն ենք պահելու, հետո իմացա, որ Ադրբեջանի հետ է մեր սահմանը: Եթե այդպես չլիներ, պետք է խնդրեի, որ ինձ այլ սահմանային զորամաս տեղափոխեն:
Դեռ միայն 4 օրով եմ դիրքերում եղել: Այնտեղ ամեն ինչ ուրիշ է: Դժվարությունները, պատասխանատվության զգացումը բոլորիս ավելի են մտերմացնում: Անգամ սպաները, որոնք զորամասում ավելի խիստ են, հաճախ զայրանում են, այստեղ հանդարտվում են, խաղաղվում:
Սահման պահելը մեծ մեծ նշանակություն ունի, զգում ես, որ օգուտ ես տալիս: Դու ամբողջ գիշեր արթուն ես մնում, մինչդեռ այդ ժամանակ Հայաստանի փողոցներով մեկը կարող է հանգիստ քայլել: Միայն այդ ամենի մասին մտածելը, քո արածին ավելի մեծ կարևորություն է տալիս:
– Սիրո՞վ ես ծառայում:
– Այո, պետք է: 2 տարին մեծ փորձ է քեզ տալիս, մեր հիշատակներն ենք պահու, մեր ապրածը: Իմ կարծիքով դժվարություն տեսնելը շատ լավ բան է: Այն շատ բաներում քեզ կարող է օգնել: Այս երկու տարին յուրատեսակ փորձ է, որի մասին կպատմեմ, երբ ծառայությունս ավարտեմ:
Առաջին ամիսները դժվար էր, եթե կամքի ուժս կորցնեի, էլ ավելի դժվար էր լինելու: Մի փոքր նեղվում էի, որ այդ վիճակում եմ, բայց հետո ամեն ինչ անցավ: Կարողացա ինձ հավաքել: Չեմ կարող մոռանալ, թե ինչի համար եմ եկել: Ոչ ոք և ոչինչ ինձ չի կարող կոտրել: Հայրիկս կռվել է Արցախում, ամոթ կլինի, որ ես մի բան չանեմ:
– Հայրիկդ ի՞նչ է ասում այդ ամենի մասին: Ի՞նչ խորհուրդներ է տալիս:
– Միշտ խոսում ենք իրար հետ: Նա միշտ ինձ հիշեցնում է, որ ինքն ավելի դժվարություններ է տեսել, իսկ իմ դժվարությունները անցողիկ են: Նա ինձ շատ բան է պատմել: Նրանք միայն խոզի յուղ են ունեցել, վերմիշել ու հաց: Նա շատ ավելի դժվար օրերի միջով է անցել: Բայց կարողացել է դիմանալ ու հիմա հպարտ է այդ ամենի համար:
Մայրիկիս համար էլ էր դժվար, բայց նա էլ է արդեն հարմարվել: Մարդ ամեն ինչի հարմարվում է: Սկզբում համարյա ամեն օր արտասվում էր, շատ ծանր էր տանում, բայց այդ ամենն անցավ:
Բանակը այնպիսի վայր է, որտեղ բոլոր հոգսերը պետք է մի կողմ դնես ու ամեն ինչի թեթև նայես: Շատ չեմ մտածում:
Շատերն են զարմանում, թե ինչպես եմ Ֆրանսիայի կայնքը թողել ու եկել ծառայելու: Ընդունված խոսք կա՝ բանակ են տանում: Ինձ բանակ չեն տարել, ես եմ բանակ գնացել:
– Զինվորական համազգեստին հարմարվե՞լ ես:
– Սկզբում ոչ մի տարբերություն չէի զգում: Բայց երբ արձակուրդ եկա ու սովորական շորեր հագա, այն ինձ շատ տարօրինակ թվաց:
Այնտեղ լրիվ ուրիշ կյանք է, կարծես ուրիշ աշխարհ լինի: Եթե բանակը չլինի, մարդիկ ինչպե՞ս կարող են ազատ քայել:
– Որոշե՞լ ես, թե ծառայությունից հետո ինչո՞վ ես զբաղվելու:
– Հայրիկս ու ես մտածում ենք գործ դնել Հայաստանում: Մի քիչ դժվար է լինելու, բայց ապագան ցույց կտա…
Ուզում եմ աշխատել: Մասնագիտություն չունեմ, բայց մեծ կամք ունեմ: Օրինակ՝ ինքնուրույն սովորեցի համակարգիչ նորոգել:
– Ֆրանսիայում ընտանիքդ ինչո՞վ էր զբաղվում:
– Տրիկոտաժի գործարան ունեինք, որն արդեն փակել ենք: Ես գործարանում եմ մեծացել, այնտեղ էինք քնում, պապաս, մամաս շատ էին աշխատում, պապայիս լինում էր օրերով չէի տեսնում: Ես էլ եմ նրանց հետ աշխատել:
– Հնարավո՞ր է, որ մի օր մեղադրես ծնողներիդ, որ Հայաստան են տեղափոխվել:
– Ոչ, ես լրիվ ազատ մարդ եմ, կարող եմ ծառայությունից հետո գնալ այն երկիր, որը կցանկանամ: Բայց ինձ ուրիշ երկիր չի հետաքրքրում: Հայաստանում եմ ուզում մնալ: Ես ֆրանսիացիների մտածելակերպը երբեք չեմ սիրել, կարող է տարօրինակ հնչել, բայց ինձ միշտ դուր է եկել հայերի մտածելակերպը:
Ինձ համար կարևոր է հայերի ջերմությունը, այն ջերմ մթնոլորտը, որը տիրում է ընտանիքում, ընկերական շրջապատում, ամենուր: Եվ ամենակարևորը՝ բոլորը հայ են: Կարող ես փողոց դուրս գալ ու առաջին իսկ պատահած մարդու հետ հայերեն խոսել: Միայն սա ինձ շատ է ուրախացնում: Իսկ Ֆրանսիայում քեզ հետ կողք-կողքի ապրում է սևամորթ, արաբ, չինացի, իսպանացի:
– Հայ աղջիկներին հավանո՞ւմ ես:
– Շատ, ավելի շատ, քան ֆրանսիացիներին: Նրանք ավելի լավն են, ավելի շնորհքով են:
-Ընկերուհի ունե՞ս:
– Իմ կարծիքով բանակ գնալուց պետք չի ընկերուհի ունենալ: Չեմ կարծում, որ հեռվից շփվելը ճիշտ է: Ծառայեմ-գամ՝ նոր կտեսնեմ:
– Մի՞շտ ես այսպես լուրջ:
– Եթե լուրջ խոսակցություն է` այո:
– Ի՞նչ երազանք ունես:
– Երազանք… (մտածում է-հեղ.): Դժվար հարց է, չեմ կարող ասել: Երևի… երազանք չունեմ:
– Իսկ ցանկությո՞ւն:
– Գիտեք, եթե երկրի ապագայի մասին մտածելը կարող է երազանք համարվել, ուրեմն ունեմ երազանք: Ուզում եմ, որ այստեղ ամեն ինչ լավ լինի, մարդիկ ավելի լավ ապրեն, դժվարություններ շատ չտեսնեն…
Շատ ուժեղ չեմ խոսելուց…
Հ.Գ. Այսօր հունվարի 28-ն է՝ Հայոց բանակի օրը: «Հայերն այսօրը» շնորհավորում է Նարեկ Պողոսյանին, Հայաստանի ու Արցախի սահմանը հսկող բոլոր զինվորներին ու մաղթում խաղաղ արշալույսներ…

Нарек ПОГОСЯН: «Самые трудные дни – самые лучшие…»
Часто, идя сложным и трудным путем, пытаешься облегчить дорогу детям. Бывает и наоборот, поскольку сознаешь, что только трудности способны закалить ребенка.
Родившемуся и выросшему во Франции Нареку Погосяну выпал второй путь, о чем он ни секунды не жалеет. Отец Нарека, Джордж Погосян, участвовал в Арцахской войне. Возвратившись по окончании  войны во Францию, имел два заветных желания: возвратиться однажды на Родину и чтобы сын, Нарек, служил в Армянской армии.
Сегодня Нарек служит в Армянской армии, в Мегринской воинской части, семья обосновалась в Армении.
– Младшая сестренка, Маро, здесь уже ходит в школу. Наша семья уже перебралась на Родину. Я год нахожусь в Армении. Отец недавно приехал. Почему переехали?..  (улыбается  – авт.),причина наверное в патриотизме.
– Не трудно будет в Армении?
– Во Франции тоже трудно. Я бы сказал – еще труднее. Нелегко жить на чужбине. �? потом – я бы  сказал, сложная страна, все не так просто. Здесь есть жизнь, люди веселее, независимо от любых трудностей.
– Люди, живущие в Армении, веселее французов?
– На мой взгляд, да. Радуются малому. Жалуются, возмущаются, мало денег получают, но веселее, чем французы.
– Нарек, сколько времени ты служишь?
– Уже 7 месяцев.
– Почему решил служить в Армении?
– Мне было 16 лет, когда приехал в Армению. Однажды меня вызвали в военкомат. Поначалу удивился. Потом долго беседовали с отцом. Он мне сказал – было бы хорошо, чтоб служил. Сначала рассмеялся, сказал не знаю, но обещал подумать. �? начал думать.
Потом отец пробудил во мне патриотизм, рассказал истории о Геноциде армян, нашей семье, Арцахской войне, в которой он участвовал. Показал фильмы, рассказывающие обо всем этом. �? я сразу решил идти на службу. Я должен был совершить этот шаг, и теперь понимаю, почему…
– Какой ты представлял армейскую жизнь?
– Мои представления были немного иными. Но что бы ни было, как бы трудно ни пришлось – это моя страна. Поначалу было немного трудно, но я обладаю большой силой воли. �? потом: самые трудные дни самые хорошие.
Надеялся, что меня пошлют в Карабах, и очень удивился, когда попал в Мегри. Сначала думал, будем охранять границу с �?раном, потом узнал, что граница наша – с Азербайджаном. Если бы не так сложилось, я бы попросил, чтобы меня перевели в другую пограничную часть.
Пока что на позициях был всего 4 дня. Там все иначе. Трудности, чувство ответственности еще больше сблизило всех нас. Даже офицеры, которые в части строже, часто сердятся, там успокаиваются, умиротворяются.
Охрана границы имеет большое значение, чувствуешь, что приносишь пользу. Всю ночь бодрствуешь, между тем по улицам Армении люди могут спокойно ходить. Одно лишь размышление обо всем этом придает большую важность тому, чем занят ты.
– Охотно служишь?
– Да, это нужно. Два года дают богатый опыт, нам будет что вспомнить. Мне кажется, испытать трудности – хорошее дело, это может в будущем во многом помочь тебе. Эти два года – особый опыт, о котором буду рассказывать, когда закончу службу.
Трудно было в первые месяцы, не будь силы воли – было бы еще труднее. Обижался на себя, что оказался в таком положении, но потом все прошло. Сумел собраться. Не могу забыть, зачем я оказался здесь. Никто и ничто не способно сломить меня. Отец воевал в Арцахе, и стыдно было бы, чтобы я не сделал что-либо.
– А что говорит отец обо всем этом? Какие дает советы?
– Мы постоянно беседуем. Он всегда напоминает мне, что испытал большие трудности, мои же трудности преходящи. Он много рассказывал мне. У них было только свиное сало, вермишель и хлеб. Он пережил гораздо более трудные дни. Но сумел выдержать и теперь гордится всем этим.
Маме тоже трудно приходится, но и она уже привыкла. Человек ко всему приспосабливается. Поначалу почти каждый день плакала, тяжело переживала, но все это в прошлом.
Армия – такое место, где все свои проблемы должен отложить в сторону, легко смотреть на все. Я много размышляю. Многие удивляются, как я оставил жизнь во Франции и приехал служить. �?звестное выражение: забирают в армию. Меня в армию не забирали – я сам пошел в армию.
– К воинскому обмундированию привык?
– Поначалу никакой разницы не чувствовал. Но когда поехал в отпуск и походил в обычной одежде, она мне показалась очень странной.
Здесь иная жизнь, будто другой мир. Не будь армии – как бы люди спокойно ходили.
– Решил, чем займешься после службы?
– Мы с отцом решили основать в Армении свое дело. Немного трудно будет, но будущее покажет… Хочу работать. Специальности у меня нет, но есть большая сила воли. К примеру, самостоятельно научился ремонтировать компьютеры.
– Чем ваша семья занималась во Франции?
– У нас была трикотажная фабрика, которая уже закрыта. Я вырос на фабрике, там мы спали, отец с матерью много работали. Бывали дни, когда я не видел отца. Я тоже работал с ними.
– Возможно, что однажды обвинишь родителей за то, что переехали в Армению?
– Нет, я вполне свободный человек, и после службы могу поехать в ту страну, которую пожелаю. Но другая страна меня не интересует, хочу остаться в Армении. Я никогда не любил образ мышления французов, может показаться странным, но мне всегда нравился образ мышления  армян.
Для меня важны теплота армян, теплая атмосфера, которая царит в семье, в кругу друзей, повсюду. �? самое главное – все армяне. Можешь выйти на улицу и с первым встречным заговорить по-армянски. Уже одно это меня очень радует. А во Франции бок о бок с тобой живут чернокожий, араб, китаец, испанец.
– Девушки-армянки нравятся тебе?
– Очень, намного больше, чем француженки . Они лучше, приличнее.
– Подруга у тебя есть?
– Мне кажется, до службы в армии не стоит заводить подругу. Не думаю, что общение на расстоянии правильно. Отслужу, потом увидим.
– Ты всегда такой серьезный?
– Если разговор серьезный – да.
– О чем ты мечтаешь?
– Мечта… (задумывается – авт.). Трудный вопрос, не могу сказать. Наверное… мечты у меня нет.
– А желание?
– Знаете, если размышления о будущем страны может считаться мечтой, то есть. Хочу, чтобы здесь все было хорошо, люди жили лучше, было меньше трудностей… Говорить я не мастак…
P.S.  Сегодня 28 января, День Армянской армии. «Армяне сегодня» поздравляет Нарека Петросяна, всех воинов, стоящих на страже границ Армении и Арцаха, и желает мирных рассветов…