Վատիկանը գաղտնազերծել է հայերի Ցեղասպանության մասին փաստաթղթերը.թուրքերի գազանությունները ցնցող են
Վատիկանը սկսել է հրապարակել հնագույն արխիվներում պահված գաղտնի փաստաթղթերը: Դրանք հիմնականում 400 տարվա վաղեմություն ունեցող դեպքերի վերաբերյալ են`սկսած 1621 թվականից: Ամենահինը 8-րդ դարից է, հաղորդում է HaberTurk-ը:
ankakh.com-ի փոխանցմամբ` 100 գաղտնի փաստաթղթերի ցուցահանդեսը, որոնցում ներառված են նաև Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստաթղթեր, կազմակերպված է Կապիտոլիայի թանգարանում և կտևի մինչև այս տարվա սեպտեմբեր ամիսը:
Ինչպես հայտնել է Վատիկանի գաղտնի արխիվի պրեֆեկտ եպիսկոպոս Սերժիո Պագանոն, փաստաթղթերը հսկայական տեղեկատվություն են պարունակում հայերի մասին: Իսկ ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը,Պագանոն նշել է, որ հրապարակված փաստաթղթերը վկայում են թուրք զինվորականների կողմից հայերին ենթարկած դաժան տանջանքների մասին:
Հիշեցնենք, որ 2011 թ. ամռանը Պագանոն հայտնել էր, որ փաստաթղթերը կներկայացվեն Հռոմում կազմակերպվող Վատիկանի Lux in Arcane արխիվային փաստաթղթերի ցուցահանդեսին 2012թ. փետրվարին: Արխիվարիուսը հայտնել էր, որ 1896 թ. Հռոմի Պապ Լևոն XIII -ը հորդորել էր սուլթան Աբդուլ Համիդին կարեկցություն ցուցաբերել և դադարեցնել հայերի ցեղասպանությունը: Պագանոն նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին մոտ 100 փաստաթուղթ, այդ թվում Վատիկանի գաղտնի արխիվներից գրավոր տեղեկություններ թուրք զինվորների գործողությունների վերաբերյալ, կհրատարակվի առանձին գրքով: Նա ներկայացրել է հատվածներ այդ գրքից. թուրք զինվոր Մուստաֆա Սուլեյմանի վկայությունը.”Մենք մտնում էինք հայկական գյուղեր և սպանում բոլորին, առանց հաշվի առնելու սեռն ու տարիքը: Մեզնից հետո գյուղ մտած քրդերը թալանում էին հայերի տները: Բազմաթիվ տարեց հայեր, հաշմանդամներ թաքնվել էին քաղաքի կենտրոնի դպրոցում, բայց մենք հրաման ունեինք սպանել բոլորին: Գելիեգուզան ավանում սպանվեցին կամ այրվեցին 800 հայեր, Հայր Հովհաննեսի աչքերը հանեցին, մորուքը, քիթը և ականջները կտրեցին: Ես չեմ սպանել ոչ մի երեխա, նույնիսկ երկուսին փրկել եմ : Նրանց երեք օր թաքցրել էի իմ վրանում, բայց մի օր մտա ու տեսա, որ նրանց մարմինները մասնատված են…”
Եպիսկոպոս Պագանոն նաև հայտնել է, որ Վատիկանը կհրապարակի նաև առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, երիտթուրքերի կառավարման ընթացքում, Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող արխիվները: “Այդ փաստաթղթերը առաջացնում են անասելի ցավ ու սարսափ: Հաղորդումները թուրքերի դաժանությունների մասին հայերի նկատմամբ ինձ ստիպեցին ամաչել, որ ես մարդ եմ”, – ասել է եպիսկոպոսը:

Vatican has decrypted documents devoted to Armenian Genocide-the Turks’ atrocities are shocking
The Vatican has started releasing documents that have been kept confidential in the Vatican’s archives containing information about events starting from 1621, and the oldest dates back to the 8th century, as HaberTurk reports.
As ankakh.com reports, the exhibition of 100 confidential documents, including documents devoted to the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire, is being held at the Museum of Capitolia and will run until September 2015.
As prefect of the Vatican’s secret archives, Bishop Sergio Pagano informed, the documents contain a tremendous amount of information about the Armenians. As for the Armenian Genocide, Pagano mentioned that the documents are evidence of the brutalities of Turkish soldiers against the Armenians.
Let us remind that in the summer of 2011, Pagano reported that the documents would be presented at the Vatican’s Lux in Arcane archival documents exhibition in Rome in February 2012. The archive expert had informed that in 1896, Pope Levon XIII had urged Sultan Abdul Hamid to show compassion and put an end to the Armenian Genocide. Paganon mentioned that nearly 100 documents devoted to the Armenian Genocide, including papers from the Vatican’s secret archives in relation to the Turkish soldiers’ operations, would be published in a separate book. He presented excerpts of that book and Turkish soldier Mustafa Suleyman’s following testimony: “We would enter Armenian villages and kill everyone, regardless of age and gender. The Kurds that entered the villages after us would rob the Armenians of their homes. Numerous elders and disabled Armenians had hidden in the school located in the center of the city, but we had been given the order to kill everyone. There were 800 Armenians killed or burnt in the Gelieguzan settlement, Father Hovhannes’s eyes were taken out, and his beard, nose and ears were cut. I didn’t kill any child, and I even saved two children. I hid them in my tent for three days, but one day I entered the tent and saw that their bodies had been dissected…”
Bishop Pagano also informed that the Vatican would also be releasing the archives containing information devoted to WWI and the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire during the reign of the Young Turks. “Those documents are indescribably painful and horrifying. The information about the Turks’ atrocities against the Armenians made me feel ashamed of being a human being,” the bishop said.