Վատիկանը գաղտնազերծել է հայերի Ցեղասպանության մասին փաստաթղթերը.թուրքերի գազանությունները ցնցող են
Վատիկանը սկսել է հրապարակել հնագույն արխիվներում պահված գաղտնի փաստաթղթերը: Դրանք հիմնականում 400 տարվա վաղեմություն ունեցող դեպքերի վերաբերյալ են`սկսած 1621 թվականից: Ամենահինը 8-րդ դարից է, հաղորդում է HaberTurk-ը:
ankakh.com-ի փոխանցմամբ` 100 գաղտնի փաստաթղթերի ցուցահանդեսը, որոնցում ներառված են նաև Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստաթղթեր, կազմակերպված է Կապիտոլիայի թանգարանում և կտևի մինչև այս տարվա սեպտեմբեր ամիսը:
Ինչպես հայտնել է Վատիկանի գաղտնի արխիվի պրեֆեկտ եպիսկոպոս Սերժիո Պագանոն, փաստաթղթերը հսկայական տեղեկատվություն են պարունակում հայերի մասին: Իսկ ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը,Պագանոն նշել է, որ հրապարակված փաստաթղթերը վկայում են թուրք զինվորականների կողմից հայերին ենթարկած դաժան տանջանքների մասին:
Հիշեցնենք, որ 2011 թ. ամռանը Պագանոն հայտնել էր, որ փաստաթղթերը կներկայացվեն Հռոմում կազմակերպվող Վատիկանի Lux in Arcane արխիվային փաստաթղթերի ցուցահանդեսին 2012թ. փետրվարին: Արխիվարիուսը հայտնել էր, որ 1896 թ. Հռոմի Պապ Լևոն XIII -ը հորդորել էր սուլթան Աբդուլ Համիդին կարեկցություն ցուցաբերել և դադարեցնել հայերի ցեղասպանությունը: Պագանոն նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին մոտ 100 փաստաթուղթ, այդ թվում Վատիկանի գաղտնի արխիվներից գրավոր տեղեկություններ թուրք զինվորների գործողությունների վերաբերյալ, կհրատարակվի առանձին գրքով: Նա ներկայացրել է հատվածներ այդ գրքից. թուրք զինվոր Մուստաֆա Սուլեյմանի վկայությունը.”Մենք մտնում էինք հայկական գյուղեր և սպանում բոլորին, առանց հաշվի առնելու սեռն ու տարիքը: Մեզնից հետո գյուղ մտած քրդերը թալանում էին հայերի տները: Բազմաթիվ տարեց հայեր, հաշմանդամներ թաքնվել էին քաղաքի կենտրոնի դպրոցում, բայց մենք հրաման ունեինք սպանել բոլորին: Գելիեգուզան ավանում սպանվեցին կամ այրվեցին 800 հայեր, Հայր Հովհաննեսի աչքերը հանեցին, մորուքը, քիթը և ականջները կտրեցին: Ես չեմ սպանել ոչ մի երեխա, նույնիսկ երկուսին փրկել եմ : Նրանց երեք օր թաքցրել էի իմ վրանում, բայց մի օր մտա ու տեսա, որ նրանց մարմինները մասնատված են…”
Եպիսկոպոս Պագանոն նաև հայտնել է, որ Վատիկանը կհրապարակի նաև առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, երիտթուրքերի կառավարման ընթացքում, Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող արխիվները: “Այդ փաստաթղթերը առաջացնում են անասելի ցավ ու սարսափ: Հաղորդումները թուրքերի դաժանությունների մասին հայերի նկատմամբ ինձ ստիպեցին ամաչել, որ ես մարդ եմ”, – ասել է եպիսկոպոսը:

Ватикан рассекретил документы о Геноциде армян: зверства турок ужасают
Ватикан начал публиковать секретные документы, хранящиеся в старейших архивах. Они в основном касаются событий 400-летней давности – начиная с 1621 года. Самый старый относится к VIII веку, сообщает HaberTurk.
Как сообщает ankakh.com, выставка 100 секретных документов, среди которых и документы, касающиеся Геноцида армян в Османской империи, организована в Капитолийском музее и продлится до сентября нынешнего года.
Как сообщил префект секретного архива Ватикана епископ Сержио Пагано, документы содержат колоссальную информацию об армянах. Что же касается Геноцида армян, Пагано отметил, что опубликованные документы свидетельствуют о жестоких мучениях, которым подвергли армян турецкие военные.
Напомним, что летом 2011 года Пагано заявил, что документы будут представлены на выставке архивных документов Ватикана Lux in Arcane в феврале 2012 года. Архивариус сообщил, что в 1896 году Папа Римский Левон XIII призвал султана Абдула Гамиида проявить сочувствие и прекратить геноцид армян. Пагано отметил, что около 100 документов о Геноциде армян, в том числе письменные свидетельства из архивов Ватикана относительно действий турецких солдат, будут изданы отдельной книгой. Он представил отрывки из этой книги – свидетельство турецкого солдата Мустафы Сулеймана: «Мы входили в армянские села и убивали всех, не глядя на пол и возраст. Входившие после нас в село курды грабили дома армян. Множество пожилых армян, инвалидов спрятались в школе в центре города, но у нас был приказ убивать всех. В поселке Гелиегузан были убиты или сожжены 800 армян, отцу Ованесу выкололи глаза, отрезали бороду, нос и уши. Я не убил ни одного ребенка, двоих даже спас. Три дня прятал их в своей палатке, но однажды вошел и увидел их тела растерзанными…»
Епископ Пагано сообщил также, что Ватикан опубликует и архивы, касающиеся Геноцида армян, осуществленного в Османской империи в период правления младотурков в годы Первой Мировой войны. «Эти документы вызывают неописуемую боль и ужас. Сообщения о зверствах турок в отношении армян вынудили меня устыдиться того, что я человек», – сказал епископ.