Անգնահատելի նվերներ Հալեպից
Հունվարի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանին, ով նախարարություն էր այցելել շատ կարևոր առաքելությամբ, սփյուռքի նախարարությանը հանձնելու Սոսե Պարոնյանի նվիրատվությունը՝ ի հիշատակ իր ծնողների՝ Մովսես և Մարգրիտ Պարոնյանների: 14 անուն հնատիպ գրքերը ոչնչացումից փրկել ու Խարբերդից Սիրիա են հասցրել Ցեղասպանությունը վերապած նրա հարազատները:
Նախարարը երախտագիտություն հայտնեց արժեքավոր նվերի համար: Նա մասնավորապես ասաց. «Անսահման շնորհակալ եմ Սոսե Պարոնյանին, հայրենասեր ու ազգասեր աղջկան, ով տարիներ շարունակ պահել, պահպանել է այս մասունքները և Ցեղասպանությունից 100 տարի անց հասցրել Հայրենիք: Այս գրքերը կհանձնվեն Մատենադարանին, ուսումնասիրությունների անսպառ աղբյուր կդառնան գիտնականների համար: Սա մեծ նվեր է, որ այս խորհրդանշական տարվա սկզբում մատուցվեց հայ ժողովրդին»:
Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Հալեպում գործող գլխավոր հյուպատոսությանը, շտապօգնության մարմնին, Ժիրայր Ռեիսյանին, Հալեպում գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանին, որոնց մեծ ջանքերի շնորհիվ նվերը հասել է Հայաստան:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձան Սիրիայի մեր հայրենակիցների խնդիրներին ու դժվարություններին: Նախարարը իր զորակցությունը հայտնեց Սիրիայում տառապող մեր հայրենակիցներին, ովքեր դժվարին պայմաններում գոյատևում են, պահպանում են ինքնությունը:

Бесценные подарки из Алеппо
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 14 января приняла генерального консула РА в Алеппо Тиграна Геворгяна, посетившего Министерство с очень важной миссией – доставил в Министерство дар Сосе Паронян на память о своих родителях Мовсесе и Маргрит Паронянах. 14 наименований старинных книг спасли от уничтожения и доставили из Харберда в Сирию его родственники, пережившие Геноцид.
Министр выразила признательность за ценный подарок. Она в частности сказала: «Безгранично благодарна Сесо Паронян, патриотичной девочке, долгие годы хранившей, сберегавшей эти реликвии и спустя 100 лет после Геноцида доставившей их на Родину. Эти книги будут переданы в Матенадаран, станут неисчерпаемым источником исследований для ученых. Это большой дар, в нынешний символичный год преподнесенный армянскому народу».
Министр выразила благодарность функционирующему в Алеппо генеральному консульству, органу скорой помощи, Жирайру Реисяну, и конечно, генеральному консулу в Алеппо Тиграну Геворгяну, благодаря большим усилиям которых дар достиг Армении.
В ходе беседы зашла речь о проблемах и трудностях наших соотечественников в Сирии. Министр выразила поддержку страдающим в Сирии нашим соотечественникам, в тяжелейших условиях существующих, сохраняющих свою идентичность.