Անգնահատելի նվերներ Հալեպից
Հունվարի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանին, ով նախարարություն էր այցելել շատ կարևոր առաքելությամբ, սփյուռքի նախարարությանը հանձնելու Սոսե Պարոնյանի նվիրատվությունը՝ ի հիշատակ իր ծնողների՝ Մովսես և Մարգրիտ Պարոնյանների: 14 անուն հնատիպ գրքերը ոչնչացումից փրկել ու Խարբերդից Սիրիա են հասցրել Ցեղասպանությունը վերապած նրա հարազատները:
Նախարարը երախտագիտություն հայտնեց արժեքավոր նվերի համար: Նա մասնավորապես ասաց. «Անսահման շնորհակալ եմ Սոսե Պարոնյանին, հայրենասեր ու ազգասեր աղջկան, ով տարիներ շարունակ պահել, պահպանել է այս մասունքները և Ցեղասպանությունից 100 տարի անց հասցրել Հայրենիք: Այս գրքերը կհանձնվեն Մատենադարանին, ուսումնասիրությունների անսպառ աղբյուր կդառնան գիտնականների համար: Սա մեծ նվեր է, որ այս խորհրդանշական տարվա սկզբում մատուցվեց հայ ժողովրդին»:
Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Հալեպում գործող գլխավոր հյուպատոսությանը, շտապօգնության մարմնին, Ժիրայր Ռեիսյանին, Հալեպում գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանին, որոնց մեծ ջանքերի շնորհիվ նվերը հասել է Հայաստան:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձան Սիրիայի մեր հայրենակիցների խնդիրներին ու դժվարություններին: Նախարարը իր զորակցությունը հայտնեց Սիրիայում տառապող մեր հայրենակիցներին, ովքեր դժվարին պայմաններում գոյատևում են, պահպանում են ինքնությունը:

RA Ministry of Diaspora receives invaluable gifts from Aleppo
On January 14, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Armenia’s Consul General in Aleppo Tigran Gevorgyan, who was visiting the ministry with a very important mission. Gevorgyan had brought to the RA Ministry of Diaspora Sosseh Baronian’s contribution in memory of her parents, Movses and Margaret Baronians. The 14 antique books were saved from elimination and transferred from Kharberd to Syria by her relatives, who survived the Armenian Genocide.
The minister expressed gratitude for the valuable gift and particularly said: “I’m more than grateful to Sosseh Baronian, the patriotic girl for keeping and preserving these relics for decades and helping bring them to the Homeland 100 years after the Armenian Genocide. These books will be handed over to the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran) and will become an inexhaustible source for scholars. This is a great gift for the Armenians in the beginning of this symbolic year.”
The minister expressed gratitude to the General Consulate in Aleppo, the emergency unit, Jirair Reyisian and, of course, Armenia’s Consul General in Aleppo Tigran Gevorgyan for combining their efforts to bring the gift to Armenia.
During the meeting, the sides talked about the problems and difficulties facing Armenians in Syria. The minister expressed her support to the Armenians suffering in Syria, surviving in the difficult conditions and preserving the Armenian identity.