Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը` գիտական և կարևոր կրթօջախ
Հայագիտությունը, լինելով Հայաստանի Հանրապետության առաջնային գիտահետազոտական ուղղություններից մեկը, այսօր էլ շարունակում է հաստատուն առաջընթաց արձանագրել: Այս հարցում իր ներդրումն ունի նաև Երևանի պետական համալսարանը: Շարունակելով հայագիտության հանդեպ 1919 թ.-ից ցուցաբերվող առանձնահատուկ մոտեցումը՝ Մայր բուհում տրամաբանական շարունակություն եղավ 6 տարի առաջ ԵՊՀ կազմում Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ստեղծումը: Նախաձեռնության հեղինակն է ԵՊՀ ռեկտոր ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Արամ Սիմոնյանը, ով անձամբ ղեկավարելով այդ գործընթացը՝ իր շուրջ հավաքեց հայագետ համալսարանականների և կարճ ժամանակում հաջողեց արդի գիտահետազոտական կառույց ստեղծել:
Ինստիտուտի մասին առավել մանրամասն տեղեկություններ քաղեցինք ՀՀԻ փոխտնօրեն պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանի հետ մեր զրույցի ընթացքում:
Պարո՛ն Հովհաննիսյան, ինչպե՞ս է ստեղծվել Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը:
Երևանի պետական համալսարանի հիմնադրման առաջին իսկ տարիներից, բնագիտական և հասարակական գիտությունների հետ մեկտեղ, մեծ թափ է հաղորդվել նաև հայագիտական ուսումնասիրություններին: Երևանի պետական համալսարանում հայագիտության զարգացմանը նոր թափ հաղորդելու մտահոգությամբ 1968 թ. առաջադրվեց հատուկ գիտահետազոտական լաբորատորիա ստեղծելու գաղափարը, ինչն էլ ի կատար ածվեց ՀԽՍՀ ԳԱ իսկական անդամներ Մ. Ներսիսյանի և Էդ. Աղայանի գործադրած ջանքերի շնորհիվ: Նորաստեղծ լաբորատորիան կոորդինացնելու էր ոչ միայն կազմակերպական, այլև գիտահետազոտական աշխատանքները հումանիտար այն ֆակուլտետներում, որտեղ մշակվում էին հայագիտական թեմաներ: Հետագայում լաբորատորիան վերանվանվեց ԵՊՀ հայագիտական կենտրոնի, որի գործունեության ընթացքում հսկայական աշխատանք կատարվեց: Հրատարակվել և վերահրատարակվել են հայագիտության տեսանկյունից մեծ արժեք ներկայացնող բազմաթիվ աշխատություններ: Հայագիտական կենտրոնի հիմքի վրա 2008 թ. հուլիսի 10-ին ԵՊՀ ռեկտոր Ա. Սիմոնյանի նախաձեռնությամբ ԵՊՀ գիտական խորհրդի կողմից հաստատվեց Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ստեղծումը: Ըստ էության Ինստիտուտը ձևավորվեց արդեն գոյություն ունեցող  ԵՊՀ հայագիտական կենտրոնի, ԵՊՀ հնագիտական հետազոտությունների, Հայաստանի պատմական աշխարհագրության և քարտեզագրության լաբորատորիաների, հայ-վրացական կապերի կենտրոնի և հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի հիման վրա:
Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրենն է ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր  Արամ Հրաչիկի Սիմոնյանը:
Ինստիտուտը պետական ֆինանսավորում ունի, որը իրականացվում է ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի կողմից:
–  Իսկ ի՞նչ հետազոտություն է իրականացնում ինստիտուտը:
Առհասարակ պետք է նշեմ, որ ինստիտուտի թվով ութ բաժինները (Աղբյուրագիտության, Ցեղասպանագիտության, Հայ-օսմանական առնչությունների, Հայ-վրացական հարաբերությունների, Վիրտուալ հայագիտության և տեղեկատվության, Հայ-քրդական առնչությունների բաժիններ, Հնագիտական հետազոտությունների, Բ. Հարությունյանի անվան Հայաստանի պատմական աշխարհագրության և քարտեզագրության լաբորատորիաներ), համապատասխան իրենց տարեկան ծրագրերի, մասնագիտական հետազոտություններ են իրականացնում հայագիտության համապատասխան ուղղությունների շուրջ՝ իրենց առջև նպատակ ունենալով հնարավորինս կիրառական բնույթ հաղորդել հետազոտությունների ընթացքում ստացված արդյունքներին: Մենք ձգտում ենք շաղկապել մեր հետազոտությունները Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայ սփյուռքի առջև ծառացած մարտահրավերների հետ, փորձում ենք դիտարկել հայագիտության ուսումնասիրման թե՛ դասական, թե՛ արդի ուղղությունները: Ինստիտուտի հիմնադրումից ի վեր ընթերցողների լայն շրջանակների դատին ենք ներկայացրել 5 տասնյակից ավելի գիտական աշխատանքներ, մի քանի հարյուրից ավելի գիտական հոդվածներ, Հայոց պատմության ամբողջ ընթացքը ընդգրկող եռահատոր պատմական քարտեզների ատլաս, մասնագիտական 11 համացանցային հայագիտական նախագծեր, 2 մագիստրոսական ծրագիր (Ցեղասպանագիտություն, Հայագիտություն):
2014 թ. սկսվեց հրատարակվել ՀՀԻ «Հայագիտության հարցեր» հանդեսը (տարեկան երեք համար): Հանդեսը միաժամանակ ներկայացվում է համացանցում ՀՀԻ պաշտոնական կայքի միջոցով՝ www.armin.am/am/Journal:
Որքանով տեղեկացված եմ, ինստիտուտը նաև գործակցում է Սփյուռքի որոշ հայկական համայնքների և հայագիտական կենտրոնների հետ: Կպատմե՞ք այդ մասին:
– Ինչպես ասացի, մենք փորձում ենք մեր հետազոտություններին նաև կիրառական նշանակություն հաղորդել, այն ավելի մոտ և հասանելի դարձնել մեր լսարանին, ուստի շատ ենք կարևորում ոչ միայն տեղի, այլ նաև Սփյուռքի մեր հայրենակիցների պատմամշակութային հարցերի ուսումնասիրությունը: Մյուս կողմից՝ հայագիտության տեսանկյունից կարևորում ենք նաև Հայ սփյուռքի ազգային դաստիարակության խնդիրները:
Այսօր Ինստիտուտը ոչ միայն գործակցում է Սփյուռքի առանձին հայագետների և հայագիտական կենտրոնների հետ, այլ նաև, որպես առաջնահերթություն, փորձում է Սփյուռքում առավել արդյունավետ հետազոտական և կրթական դաշտ ձևավորել: ԵՊՀ օտարերկրյա գործընկեր համապատասխան համալսարանների, ինստիտուտների և նրանց տեղակայման վայրում առկա հայկական առավել կայացած համայնքների հետ փորձում ենք ստեղծել հայագիտական նոր կենտրոններ: Նման օրինակ կարելի է համարել Դոնի Ռոստովի հայագիտական կենտրոնը, որին մոտ ապագայում կավելանա Սոչիի հայագիտական կենտրոնը: Մյուս կողմից արդեն 3 տարի ակտիվ աշխատանքներ ենք իրականացնում Լիբանանի հայկական համայնքի, ինչպես նաև տեղի Հայկազյան համալսարանի հետ: Պետք է նշեմ, որ այս գործակցությունը դրսևորվում է ինչպես համատեղ գիտաժողովների կազմակերպման, հայագիտական նյութերի հրատարակման, առանձին հետազոտությունների իրականացման, այնպես էլ տարաբնույթ կրթական ծրագրերի տեսքով: 2014 թ. նոյեմբերին Ռումինիայի Կլուժ-Նապոկա քաղաքի Բաբեշ-Բոյայ համալսարանում տեղի է ունեցել Հայագիտության ինստիտուտի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել է նաև ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Նորաբաց հայագիտական ինստիտուտի հետ ծրագրվում է համատեղ գործակցություն (www.armeniandiaspora.am/am/news/43):
Ինստիտուտը գործարկել է Սփյուռքում Հայոց պատմության ճանաչելիության բարձրացման նպատակով «Հայոց պատմության հիմնահարցեր» եռամսյա հեռաուսուցման ծրագիրը: Լիբանանում, Համազգայինի Լիբանանի շրջանային վարչության հետ գործակցաբար, ծրագրի շրջանակում արդեն ունենք 18 շրջանավարտ:
2013 թվականից համալսարանում առաջին անգամ Ինստիտուտի շրջանակում գործում է  «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագիրը (www.masters.armeniansgenocide.am), որտեղ ընդունելության շեմը հաջող հաղթահարած սփյուռքահայ ուսանողների համար ուսուցումը իրականացվում է անվճար: 2014 թվականից ԵՊՀ սփյուռքագիտության ամբիոնի հետ համատեղ և Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության աջակցությամբ Սփյուռքում հայոց լեզվի, գրականության և պատմության ուսուցիչների պատրաստման նպատակով գործում է «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագիրը (www.masters.armin.am), որի շրջանակում մինչև 6 սփյուռքահայ ուսանող կարող է ստանալ անվճար կրթություն:
Այս ուղղությամբ, իհարկե, անելիքներ շատ կան, ուստի թե՛ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, թե՛ ՀՀ կրթության և կրթության նախարարության հետ մեր ջանքերը պետք է ուղղենք Հայ սփյուռքի հայապահպանության առավել կայուն ընթացքի ապահովմանը:
Ի՞նչ կպատմեք hayazg.info ռուսալեզու հայկական առցանց հանրագիտարանի հայկական տարբերակի մասին:
– Hayazg.info-ն հայկական համացանցային հանրագիտարան է՝ ստեղծված 2007 թվականին Դոնի Ռոստովի «Նոր Նախիջևան» հայկական համայնքի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Սայադովի կողմից: Նա իր առջև նպատակ էր դրել ստեղծել ռուսերեն լեզվով համացանցային տեղեկատվական հարթակ Հայաստանի և հայերի մասին՝ ռուսալեզու մեծաքանակ համացանցային լսարանին առավել արժանահավատ հայագիտական տեղեկատվություն տրամադրելու:
2014 թ. սկզբին Դոնի Ռոստովի Հայագիտական կենտրոնի շրջանակում ընթացող գործակցությանը զուգահեռ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի և հանրագիտարանի հեղինակի միջև ձեռք բերված համաձայնությունից հետո որոշում կայացվեց ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում ձևավորել հայկական խմբագրություն (am.hayazg.info): 2014-ի մարտի 18-ին hayazg.info-ի հիմնադիր Սերգեյ Սայադովը և կայքի ծրագրավորող, տեխնիկական գծով պատասխանատու Օլեգ Շլիկովը ԵՊՀ ՀՀԻ մասնաշենքում հանդիպեցին ուսանողների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին այն բոլոր խնդիրները, որոնք կարող էին առաջանալ հանրագիտարանի հայկական տարբերակը ստեղծելիս: Այսպես, կամավորական հիմունքներով ձևավորվել է ԵՊՀ ուսանողներից բաղկացած հայկական խմբագրությունը: Ծրագրի կայացմանն ու զարգացմանը իր աջակցությունն է ցուցաբերում նաև Դոնի Ռոստովի հայկական համայնքի ղեկավար Հարություն Սյուրմալյանը: Հատկանշական է, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը անմասն չի մնացել այս հայրենանվեր աշխատանքի աջակցության ցուցաբերման հարցում: Հույս ունենք, որ առաջիկայում ևս նախարարությունը էլ ավելի կընդլայնի հանրագիտարանի հետ կապված իր աջակցության ծրագրերը:
Պարո՛ն Հովհաննիսյան, Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտն իր 6-ամյա կենսագրությամբ հսկայական քայլեր է արել և բազմաթիվ ծրագրեր իրականացրել, իսկ ի՞նչ ծրագրեր ունեք մոտ ապագայում, մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող թեմաներով:
– Ծրագրերը բազմազան են և բազմաթիվ: Ինչպես ամեն տարի, գալիք տարում ևս մեր տարեկան գիտական ծրագրի շրջանակում կնախատեսվեն հայագիտական ուսումնասիրությունների իրականացում և հրատարակում, որոնցում շեշտադրված կլինի Հայոց ցեղասպանության թեման: Նախատեսում ենք մեր մասնակցությունը ցուցաբերել, ինչպես նաև կազմակերպել համատեղ մեր գործընկերների հետ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված գիտաժողովներ: Ինստիտուտի «Հայագիտության հարցեր» հանդեսի 2015 թ. 1-ին համարն ամբողջությամբ նվիրված է լինելու Հայոց ցեղասպանության  թեմային, իսկ 3-րդ համարը, նվիրված լինելով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին, կանդրադառնա ռուսաստանյան հայագիտական տարաբնույթ խնդիրներին՝ կազմված բացառապես, Դոնի Ռոստովի հայագիտական կենտրոնի գլխավորությամբ, Ռուսաստանի հայագետների պատրաստած հոդվածներից:

�?нститут арменоведческих исследований – научный и важный очаг образования
Арменоведение, бучи одним из приоритетных научно-исследовательских направлений Республики Армения, и сегодня продолжает переживать уверенный прогресс. Весомый вклад в этом вопросе имеет и Ереванский государственный университет. Продолжая проявляемое с 1919 года особое отношение к арменоведению, логическим продолжением его стало создание 6 лет назад в составе главного вуза страны  �?нститута арменоведческих исследований.  �?нициатором выступил ректор ЕГУ, член-корреспондент НАН РА, доктор исторических наук, профессор Арам Симонян, который, лично возглавив этот процесс, собрал вокруг себя арменоведов-университетцев и за короткое время сумел создать современную научно-исследовательскую структуру.
Более подробную информацию удалось почерпнуть в беседе с заместителем директора �?А�?, кандидатом исторических наук Мгером Ованнисяном.
– Господин Ованнисян, как создавался �?нститут арменоведческих исследований?
-С первых же лет существования Ереванского государственного университета, наряду с естественными и общественными науками, большой размах был придан арменоведческим исследованиям. С целью придать арменоведческим исследованиям в Ереванском государственном университете больший размах, в 1968 году была выдвинута идея создания специальной научно-исследовательской лаборатории, что и было претворено в жизнь благодаря усилиям действительных членов АН Армянской ССР М.Нерсисяна и Эд.Агаяна. Новосозданная лаборатория  призвана была координировать не только организационные, но и научно-исследовательские работы на тех гуманитарных факультетах, где разрабатывались арменоведческие темы. Впоследствии лаборатория была переименована в Арменоведческий центр ЕГУ, в процессе деятельности которого была выполнена колоссальная работа. Были изданы и переизданы многие труды, представляющие огромный интерес с точки зрения арменоведения. На основе Арменоведческого центра по инициативе ректора ЕГУ А.Симоняна 10 июля 2008 года ученым советом ЕГУ было утверждено создание �?нститута арменоведческих исследований. По существу, �?нститут сформировался на базе уже существующих Арменоведческого центра ЕГУ,  лабораторий археологических исследований, исторической географии и картографии Армении ЕГУ, Центра армяно-грузинских связей и отдела армяно-османских отношений.
Директор �?нститута арменоведческих исследований – член-корреспондент НАН РА, доктор исторических наук, профессор Арам Грачикович Симонян.
�?нститут имеет государственное финансирование, которое осуществляется Государственным комитетом по науке Министерства образования и науки РА.
– Какие же исследования осуществляет �?нститут?
-Вообще, должен отметить, что восемь отделов �?нститута (источниковедения, геноцидоведения, армяно-османских отношений, армяно-грузинских отношений, виртуального арменоведения и информатики, армяно-курдских отношений, археологических исследований, лаборатории исторической географии и картографии Армении им. Б.Арутюняна), соответственно своим годичным программам, осуществляют профессиональные исследования вокруг соответствующих арменоведческих направлений, имея целью придать по-возможности прикладной характер полученным в ходе исследований результатам. Мы стремимся увязать наши исследования с вызовами, стоящими перед Республикой Армения, Нагорно-Карабахской Республикой и армянской Диаспорой, пытаемся рассматривать как классическое, так и современное направления арменоведческих исследований. Начиная с основания �?нститута представили на суд широкой читательской аудитории более пяти десятков научных трудов, несколько сотен научных публикаций, трехтомный Атлас исторических карт Армении, охватывающий все исторические периоды Армении, 11 профессиональных арменоведческих интернет-проектов, 2 профессиональные программы (Геноцидоведение, Арменоведение).
С 2014 года началось издание журнала �?А�? «Вопросы арменоведения» (три номера в год). Журнал одновременно представляется в �?нтернете посредством официального сайта �?А�? www.armin.am/am/Journal.
-Насколько мне известно, �?нститут сотрудничает также с некоторыми армянскими общинами Диаспоры и арменоведческими центрами. Расскажете об этом?
– Как уже сказал, мы пытаемся придать нашим исследованиям также прикладное значение, сделать их более близкими и доступными нашей аудитории, посему придаем большую важность изучение историко-культурных вопросов не только местными специалистами, но и нашими соотечественниками в Диаспоре. С другой стороны, в аспекте арменоведения придаем важность  также вопросам национального воспитания в армянской Диаспоре.
Сегодня институт сотрудничает не только с отдельными арменоведами и арменоведческими центрами Диаспоры, но и, в приоритетном плане, пытается сформировать в Диаспоре максимально эффективное исследовательское и образовательное поле. Вместе с зарубежными партнерами ЕГУ – соответствующими университетами, институтами и имеющимися в месте их дислокации наиболее состоявшимися армянскими общинами пытаемся создать новые арменоведческие центры.  Таковыми можно считать арменоведческий центр Ростова на Дону, к которому в ближайшем будущем прибавится Сочински арменоведческий центр. С другой стороны, уже три года ведем активную работу с армянской общиной Ливана, а также с местным армянским университетом Айказян. Должен отметить, что это взаимодействие проявляется как в виде организации совместных симпозиумов, издания арменоведческих материалов, осуществления отдельных исследований, так и различных образовательных программ. В ноябре 2014 года в университете Бабеш-Бобай города Клуж-Напока Румынии состоялась официальная церемония открытия �?нститута арменоведения, в которой участвовал также ректор ЕГУ Арам Симонян. С новосозданным арменоведческим институтом планируется сотрудничество (www.armeniandiaspora.am/am/news/43).
С целью повышения узнаваемости Армянской истории в Диаспоре �?нститут задействовал трехмесячную программу  дистанционного образования «Основные вопросы армянской истории». В Ливане, во взаимодействии с региональным правлением Амазгаин Ливана, в рамках программы у нас уже имеется 18 выпускников.
С 2013 года в университете впервые в рамках �?нститута функционирует программа магистратуры «Геноцидоведение» (www.masters.armeniansgenocide.am), где для армянских студентов из  Диаспоры, успешно преодолевших вступительный порог, образование бесплатное. С 2014 года совместно с кафедрой диаспороведения ЕГУ и при содействии Общенационального армянского образовательного и культурного союза, с целью подготовки в Диаспоре учителей армянского языка, литературы и истории, функционирует программа магистратуры «Арменоведение» (www.masters.armin.am), в рамках которой 6 армянских студентов из Диаспоры могут бесплатно получать образование.
В этом плане, конечно, работы предстоит еще много, посему наши усилия совместно как с Министерством Диаспоры РА, так и Министерством образования и науки РА должны направить на обеспечение более стабильного осуществления сохранения армянства в армянской Диаспоре.
– Что расскажете об армянской версии русскоязычной армянской онлайн-энциклопедии hayazg.info?
Hayazg.info – армянская интернет-энциклопедия, созданная в 2007 году исполнительным директором армянской общины «Новый Нахичеван» Ростова на Дону Сергеем Саядовым. Он поставил перед собой цель создать русскоязычное информационное �?нтернет-пространство об Армении и армянах для предоставления масштабной русскоязычной интернет-аудитории достоверной арменоведческой информации.
В начале 2014 года, параллельно со взаимодействием с Арменоведческим центром Ростова на Дону, после достижения договоренности между ректором ЕГУ Арамом Симоняном и автором энциклопедии, было принято решение в �?нституте арменоведческих исследований сформировать армянскую редакцию (am.hayazg.info).
18 марта 2014 года в �?А�? ЕГУ состоялась встреча основателя hayazg.info Сергея Саядова и программиста сайта, ответственного по технической части Олега Шлыкова со студентами,  в ходе которой были обсуждены все проблемы, которые могут возникнуть при создании армянской версии энциклопедии. Так, на добровольческих началах сформировалась армянская редакция, состоящая  из студентов ЕГУ. Содействие становлению и развитию программы оказывает также руководитель армянской общины Ростова на Дону Арутюн Сюрмалян. Примечательно, что Министерство Диаспоры РА не остается в стороне в вопросе оказания содействия этому патриотическому делу. Надеемся, что впредь Министерство еще более расширит программы своего содействия связанные с энциклопедией.
– Господин Ованнисян, за шесть лет своего существования �?нститут арменоведческих исследований совершил колоссальные шаги и осуществил множество программ. А каковы планы на ближайшее будущее, в частности, по тематике, связанной со 100-летием Геноцида армян?
– Планы разнообразны и многочисленны. Как и каждый год, в будущем году в нашей годовой научной программе также будет предусмотрено осуществление и издание арменоведческих исследований, в которых тема Геноцида армян будет акцентирована.  Планируем принять участие, а также организовать совместно с партнерами симпозиумы, посвященные 100-летию Геноцида армян. Первый номер институтского журнала «Вопросы арменоведения» за 2015 год будет полностью посвящен теме Геноцида армян, а третий номер, посвященный 100-летию Геноцида армян, затронет различные проблемы российского арменоведения – он будет составлен исключительно из материалов российских арменоведов во главе с Арменоведческим центром Ростова на Дону.