Սոցցանցերում Գուգլին կոչ են անում 2015-ի ապրիլի 24-ին հատուկ doodle տեղադրել
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ սոցիալական ցանցերի օգտատերերը կոչ են անում Google-ին 2015-ի ապրիլի 24-ին հատուկ doodle տեղադրել: Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Այդ առթիվ պատրաստված doodle-ով և #ArmenianGenocideDoodle հաշթեգով օգտատերերը ցանկանում են աշխարհին տեղեկացնել համաշխարհային պատմության դառը էջերից մեկի մասին: Նոր doodle-ի հեղինակն է վեբ դիզայներ, ծրագրավորող Վանանդ Մկրտչյանը:
«Քանի որ Գուգլը ներկայիս հասարակության համար ինֆորմացիայի հիմնական աղբյուրն է, պարզապես ցանկացա նման կերպով համաշխարհային հանրությանը տեղեկացնել այդ սև օրվա մասին: Բայց պարզվում է դա այդքան էլ հեշտ չի: Գուգլի կողմից այս դիմումը շատ քաղաքական ձևով է դիտվում, այդ իսկ պատճառով մինչ օրս չի տեղադրվել»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով՝ մարդիկ սոցցանցերում արդեն սկսել են ողջունել ակցիան: Doodle-ն արդեն հասցրել է հայտնվել նաև boredpanda.com կայքում:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավելի հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում, իսկ մնացածները կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: 1915թ. ապրիլի 24-ին սկիզբ առած ձերբակալություններով (հիմնականում` Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաք Կոստանդնուպոլսում) եւ դրան հետեւած հարյուրավոր հայ մտավորականների ոչնչացումով սկսվեց հայ բնակչության բնաջնջման առաջին փուլը: Հետագայում աշխարհասփյուռ հայերը ապրիլի 24-ը սկսեցին նշել որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:

Пользователи соцсетей призывают Google разместить 24 апреля 2015 года специальный doodle
В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян пользователи соцсетей призывают Google разместить 24 апреля 2015г. специальный doodle. Об этом сообщает «Арменпресс».
Посредством созданного в связи с этим doodle-а пользователи с хештегом #ArmenianGenocideDoodle желают рассказать миру об одной из горьких страниц мировой истории. Автором нового doodle-а является вэб-дизайнер, программист Вананд Мкртчян.
«Поскольку для сегодняшнего общества Google является основным источником информации, я пожелал подобным образом рассказать международному сообществу об этом черном дне. Однако выяснилось, что это не так-то просто сделать. Со стороны Google эта просьба рассматривается в политическом ключе, поэтому по сей день не была размещена», – отметил Мкртчян в беседе с «Арменпресс».
По его словам, люди в соцсетях уже начали приветствовать эту акцию. Doodle уже размещен на сайте boredpanda.com.
Накануне Первой Мировой войны в Османской империи проживало больше 2 миллионов армян. Около 1,5 млн армян были убиты в период 1915-1923гг., а остальные были либо насильно исламизированы, либы нашли убежище в разных странах мира.
Начавшимися арестами 24 апреля 1915г (в основном, в столице Османской империи – Константинополе) и последовавшим за этим уничтожением армянской интеллигенции был начат первый этап Геноцида армян. В дальнейшем армяне во всем мире начали отмечать 24 апреля 2015г., как день памяти жертв Геноцида армян.