Հոգեհանգստի Սուրբ պատարագ Քուվեյթում
Նոյեմբերի 28-ին Քուվեյթի Սրբոց Վարդանանց եկեղեցում տեղի ունեցավ հոգեհանգստի Սուրբ պատարագ` ի հիշատակ նոյեմբերի 12-ին Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում խոցված ուղղաթիռի օդաչուների` Քուվեյթի և Արաբական Ծոցի երկրների թեմի Կաթողիկոսական փոխանորդ, Գերապայծառ Տեր Մասիս Ծայրագույն Վարդապետ Զոփույանի նախագահությամբ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Պատարագի ընթացքում Գերպայծառ Հայր Սուրբը ներկաներին փոխանցեց նահատակման սուրբ խորհուրդն ու աղոթք բարձրացրեց առ Աստված` նահատակված հոգիների և Հայաստանի ու Արցախի խաղաղության համար:
Պատարագի ավարտին ելույթ ունենալով Առաջնորդարանի «Արարատ» սրահում` Քուվեյթում ՀՀ դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանը խոսեց Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած խնդիրների և մարտահրավերների մասին, կարևորեց Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնության ամրապնդումն ու հետագա սերտ համագործակցությունը` շեշտելով Հայոց բանակի ծանրակշիռ դերն ու հսկայական ներդրումը անվտանգության ամրապնդման և խաղաղության պահպանման գործում:
Իր հերթին Գերպայծառ Հայր Սուրբը քուվեյթահայ համայնքի անունից խորին ցավակցություններ փոխանցեց Հայաստանի իշխանություններին և զոհվածների ընտանիքներին` միաժամանակ հայտնելով, որ քուվեյթահայությունը պատրաստ է զորավիգ կանգնել Հայրենիքին և բոլոր միջոցներով նպաստել նրա բարգավաճմանն ու առաջադիմությանը:

Requiem Mass in Kuwait
On November 28, Catholic Vicar of the Diocese of the Armenian Church of Kuwait and the Arabic Gulf countries, Supreme Archimandrite Massis Zopuian served a Requiem Mass at the Saint Vardanants Church of Kuwait in memory of the pilots of the helicopter downed at the Karabakhi-Azerbaijani line of contact on November 12, reports the RA MFA press service.
During the mass, His Holiness conveyed the symbol of martyrdom and prayed to the Lord for the souls of the martyrs and peace in Armenia and Artsakh.
The mass was followed by a speech by RA Ambassador to Kuwait Fadey Charchoghlyan at Ararat Hall of the Armenian Prelacy. In his speech, the Ambassador talked about the issues and challenges facing Armenia and Artsakh and attached importance to the reinforcement of the Armenia-Diaspora-Artsakh triumvirate and further close collaboration, emphasizing the weighty role of the Armenian Army and its tremendous contribution to the strengthening of security and the maintenance of peace.
In his turn, His Holiness, on behalf of the Kuwaiti-Armenian community, expressed deep condolences to the authorities of Armenia and the families of the victims and informed that the Kuwaiti-Armenians are ready to support the Homeland and do everything possible to contribute to its prosperity and advancement.