«Ավստրալիայի հայ համայնքների կրթամշակութային աջակցություն» ծրագրով Սիդնեյ մեկնած արվեստագետներն այցելեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց  ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Ավստրալիայի հայ համայնքների կրթամշակութային աջակցություն» ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 4-17-ը համերգային ծրագրով Սեդնեյ մեկնած արվեստագետներ Մուրադ Մալխասյանին,  Ֆորշ-Վահան Գևորգյանին  (Ֆորշ) և Մերի Մնջոյանին:
Երգիչ, երգահան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ֆորշի, Գյումրու ժողովրդական գործիքների պետական նվագախմբի տնօրեն, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Մուրադ Մալխասյանի և «Հայաստանի ձայնը» առաջին մրցույթի հաղթող Մերի Մնջոյանի համատեղ առաջին համերգը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 7-ին՝ Սիդնեյի ակումբներից մեկում («North Sydney Leagues Club»), որին մասնակցել են Ավստրալիայում ՀՀ սփյուռքի նախարարության խորհրդական Էդուարդ Դարբինյանը, համայնքի տարբեր միությունների, կուսակցությունների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, հայ համայնքի անդամներ: Երկրորդ համերգը կայացել է նոյեմբերի 15-ին Ավստրալահայ  ընկերակցության կենտրոնում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տարեկան ճաշկերույթին, որտեղ հայրենի արվեստագետներն իրենց բարձրարվեստ ելույթներով խանդավառել են ներկաներին:
Ողջունելով արվեստագետներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը կարևորեց հայկական համայնքներ միայն բարձրարվեստ մշակույթի գործիչներին գործուղելու անհրաժեշտությունը: «Հայ հանդիսատեսը՝ Հայաստանում, թե Սփյուռքում ցանկանում է լսել հայ երգի միայն որակյալ, ոգեշունչ կատարումներ,-նշեց նա՝ հավելելով, – երգերի ու երգիչ-երգչախմբերի ճիշտ ընտրությամբ, ինչպես նաև համերգային ու մշակութային զանազան ծրագրեր մշակելիս մենք պետք է կարողանանք տարածել մեր մշակութային քաղաքականությունը»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ Սփյուռք գործուղված արվեստագետները պետք է կարողանան հասկանալ սփյուռքահայերի խնդիրները և համերաշխության մթնոլորտում իրենց համերգներով ուժ տան համայնքներին, ինչը հաջողությամբ իրականացրեց այս թիմը:
«Շնորհակալ եմ ձեզ նաև  համերաշխ գործունեության համար: Կարծում եմ, որ մեր համագործակցությունը միայն սկսվել է և չի ավարտվում», – նշեց նախարարը՝ հրավիրելով երգիչներին մասնակցելու «100 հայտնիները` սիրիահայ 100 երեխաների համար» նախաձեռնությանը:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ մենք իրականացնում ենք այս յուրահատուկ ծրագիրը, որի շրջանակներում Հայաստանի 100 հայտնի մարդիկ, մարզերում և Երևանի ծայրամասերում բնակություն հաստատած 100 սիրիահայ երեխաների համար ամանորյա նվերներ են պատրաստում, իսկ դեկտեմբերի 23-ին տեղի կունենա հանդիսավոր միջոցառումը», – նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ արվեստագետները միաձայն նշեցին, որ միանալու են այդ բացառիկ նախաձեռնությանը:
«Մենք պատրաստ ենք աջակցել և մեր մասնակցությունը բերել ՀՀ սփյուռքի նախարարության բոլոր ծրագրերին», – նշեց ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Մուրադ Մալխասյանը ապա շնորհակալություն հայտնելով «Ավստրալիայի հայ համայնքների կրթամշակութային աջակցություն» ծրագրում իրենց ընդգրկելու համար՝ հավելեց. «Սիդնեյում մեզ ընդունեցին մեծ խանդավառությամբ, իսկ համերգներն անցան լեփ-լեցուն դահլիճներում: Մենք հպարտ էինք, որ հեռավոր Ավստրալիայում այդքան սիրում և սպասում են Ձեզ, տիկին Հակոբյան: Կարծում եմ, դյուրին չէ գործով ու խոսքով արժանանալ բազմաշերտ ու բազմակարծիք Սփյուռքի բոլոր կազմակերպությունների և անհատների դրական գնահատականին, սակայն Սիդնեյ կատարած այցից հետո միանշանակ կարող ենք վկայել, որ դա Ձեզ հաջողվել է»:
Ֆորշն ընդգծեց. «Միայն հայկական մշակույթը տարածելով և նրա կրողը դարձնելով է հնարավոր Սփյուռքում հային հայ պահել: Բացի բուն համերգային ծրագրից, որոշ չափով զբաղվեցի այնտեղի երիտասարդներին համացանցի միջոցով հայկական երգեր ներբեռնել սովորեցնելու գործով: Նրանցից շատերը չգիտեին՝ համացանցում ինչպես հայկական երգեր փնտրել, իսկ տեղեկանալուց հետո մեծ ոգևորությամբ ոչ միայն լսում, այլև իրենց ընկերներին էին փոխանցում հայ երգին հասանելի դառնալու գիտելիքները»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով Ցեղասպանությանը նվիրված երգերի հավաքածու ստեղծելու և պատրաստված ձայնասկավառակները Սփյուռքում տարածելուն վերաբերող և այլ հարցեր:

Отправившиеся в Сидней по программе «Культурно-образовательное содействие армянским общинам Австралии» артисты посетили министерство диаспоры Армении
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/11/01307.jpg)
28 ноября министр диаспоры Армении Грануш Акопян приняла отправившихся 4-17 ноября в Сидней по программе «Культурно-образовательное содействие армянским общинам Австралии» артистов Мурада Малхасяна, Вагана Геворгяна (Форш) и Мэри Мнджоян.
Первый совместный концерт певца и композитора Форша, директора государственного оркестра народных инструментов Гюмри, заслуженного деятеля культуры Армении Мурада Малхасяна и победительницы первого конкурса «Голос Армении» Мэри Мнджоян состоялся 7 ноября в одном из клубов Сиднея «North Sydney Leagues Club». В нет также участвовали советник министерства диаспоры Армении в Австралии Эдуард Дарбинян, представители различных союзов, партий и организаций общины, члены армянской общины.
Второй концерт состоялся 15 ноября в Центре армяно-австралийской дружбы на ежегодном торжественном обеде всеармянского фонда «Айастан», где отечественные артисты своим прекрасным выступлением воодушевили присутствовавших.
Поприветствовав артистов, министр диаспоры Армении отметила важность необходимости гастролей армянских деятелей искусства. «Армянский зритель, как в Армении, так и в Диаспоре, желает слушать только качественное исполнение армянской музыки. Правильным выбором певцов и певиц, а также разработкой различных концертных и культурных программ, мы должны суметь распространить нашу культурную политику», – отметила она.
Министр Грануш Акопян подчеркнула, что откомандированные артисты должны суметь понять проблемы армян диаспоры и в атмосфере мира давать общинам силу на своих концертах, что с успехом осуществила данная команда.
«Я благодарна вам и за дружную деятельность. Думаю, наше сотрудничество только начинается, а не заканчивается», – отметила министр, пригласив певцов принять участие в инициативе «100 известных для 100 детей сирийских армян».
«В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян мы осуществляет особую программу, в рамках которой 100 известных людей из Армении готовят подарки для 100 детей сирийских армян, живущих на окраинах Еревана и областях Армении, а 23 декабря состоится торжественное мероприятие», – отметила министр диаспоры Армении.
Поблагодарив за приглашение, артисты единогласно решили присоединиться к этой исключительной инициативе.
«Мы готовы содействовать и участвовать во всех программах министерства диаспоры Армении», – отметил заслуженный деятель культуры Армении Мурад Мелхасян, поблагодарив за предложение об участии в программе «Культурно-образовательное содействие армянским общинам Австралии».
«В Сиднее нас приняли с большим воодушевлением, а концерты прошли в переполненных залах. Мы были горды тем, что в далекой Австралии так любят и ждут нас, госпожа Акопян. Полагаю, не просто словом и делом удостоится положительных оценок всех организаций и личностей Диаспоры, однако после визита в Сидней мы можем однозначно свидетельствовать о том, что Вам это удалось сделать».
Форш подчеркнул: «Только распространяя армянскую культуру и делая ее носителем живущего в Диаспоре армянина, можно сохранять армянина армянином. Кроме самой концертной программы, в какой-то мере я занялся делом обучения местной молодежи загружать армянские песни. Многие из них не знали, как искать в интернете армянские песни, а после того, как узнали, с большим воодушевлением слушали и передавали своим друзьям эти навыки».
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся создания сборников песен, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, и распространения их в Диаспоре.