«Սասուն» ոսկերչական տան տերը Փշուտցի է, տատիկիս՝ մամե Ուստոյի գյուղից». Լիլիթ Գալստյան
«Այս օրերին Երևանում ընթացող հայ ոսկերիչների չորրորդ միջազգային ցուցահանդեսին Ստամբուլի հայ ոսկերիչները պատկառելի պատվիրակությամբ են մասնակցում։ Անձեռակերտ թվացող զարդերի մասին գրելն անիմաստ է, պիտի տեսնել…
Զարդերից առավել զարմացած եմ ու անակնկալի եկած սասունցի ոսկերիչների ներկայությամբ: Նրանցից շատերը Սասունում են ծնվել ու Ստամբուլ փոխադրվել ընդամենը 20-30 տարի առաջ։ Ցուցահանդեսին ինձ հրավիրած Եփրեմ Բաղը, որ Ստամբուլի Սասունցիների հայրենակցական միության ղեկավարն է, նաև BaG ոսկերչական տան տերը, ուղեկցում է ինձ տաղավարներով ու մեկ -մեկ ծանոթացնում… Ու ականջս լցվում է մեր Էրգրի տաք-տաք անուններով, չճանաչած, բայց հարազատ, անօտարելի եզերքի արձագանքով։ Սա Փշուտից է, այս մեկը՝ Բաթմանից, այս մյուսը՝ Նադոփից, հերթով ծանոթացնում է միայն Սասունի բարբառով խոսող Էֆրիմը՝ Եփրեմ Բաղը։ Տխրության, զարմանքի, հիացմունքի, կորստի ու ուժի մի անբացատրելի զգացում է իջնում վրաս։ Նրանցից շատերը հայերեն չեն խոսում, փորձում են մեկ- երկու բառ փոխանակել մեր՝ Սասունի բարբառով։ Բառերը գուցեև ավելորդ են, նրանց դեմքերն ինձ այնքան հարազատ ու ծանոթ են թվում, որ, եթե չիմանայի, որ Ստամբուլից են եկել, կկարծեի, թե մեր հարևան Կաթնաղբյուր կամ Սասնաշեն գյուղից են։ ՍԱՍՈՒՆ ոսկերչական տան տերը Փշուտցի է, տատիկիս՝ մամե Ուստոյի գյուղից։ Ինչ իմանաս, գուցե հեռավոր ազգական ենք, բայց սա էլ կարևոր չէ..
Ի՛նչ մարդկային հարստություն ունենք մենք՝ հայերս, որ մեր ուժի ամենաանխոցելի ու եզակի աղբյուրն է։ Կարողանում ենք արդյոք ցանցային ու փոքրացող աշխարհում ճիշտ օգտագործել…»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է Համազգայինի հայ կրթական և մշակութային միության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Լիլիթ Գալստյանը:

«Владелец ювелирного дома «Сасун» – из Пшута, села моей бабушки – маме Усто»: Лилит ГАЛСТЯН
«В проходящей в эти дни в Ереване четвертой международной выставке армянских ювелиров армянские ювелиры Стамбула участвуют почтенной делегацией. Писать о кажущихся нерукотворными украшениях бессмысленно – их надо видеть…
Больше, чем украшения, меня удивило присутствие сасунских ювелиров. Многие из них родились в Сасуне и в Стамбул переехали всего 20-30 лет назад. Пригласивший меня на выставку Епрем Бах, руководитель земляческого союза сасунцев в Стамбуле, а также владелец ювелирного дома BaG, сопровождает меня по павильонам и знакомит со всеми… У слух полнится теплыми именами эргира. Этот из   Пшута, тот – из Батмана, третий – из Надопа – представляет по очереди Эфрим – Епрем Бах. Необъяснимое чувство тоски, удивления, восторга, утери и силы охватывает меня. Многие из них не говорят на армянском, пытаются одним-двумя словами перекинуться на нашем сасунском наречии. Слова, возможно, излишни, их лица кажутся мне настолько знакомыми и родными, что если бы не знала, что приехали из Стамбула, предположила бы, что из наших соседних сел Катнахпюр или Саснашен. Владелец ювелирного дома «Сасун» из Пшута, села моей бабушки – маме Усто. Кто знает – может, дальние родственники. Но и это неважно… Каким человеческим богатством обладаем мы, армяне, которое является самым неуязвимым и исключительным источником нашей силы. Можем ли в сетевом и сжимающемся мире верно использовать это…», – на своей страничке в Фейсбуке пишет  директор офиса Общенационального армянского образовательного и культурного союза в Армении Лилит Галстян.